Co to jest karta ratownicza?
REKLAMA
REKLAMA
Samochody coraz bezpieczniejsze, ale trudne do rozcięcia
REKLAMA
W miarę postępu technicznego samochody stają się coraz bezpieczniejsze. Coraz doskonalsza konstrukcja pojazdów skutkuje wzmocnionym nadwoziem, które jest zdolne skuteczniej niż w przeszłości pochłaniać energię uderzeń. W rezultacie pasażerowie są lepiej chronieni przed skutkami kolizji.
Ale jest też druga strona medalu. W przypadku, gdy służby ratownicze są zmuszone do rozcięcia karoserii samochodu w celu wydobycia ofiar wypadku nierzadko mają z tym problem. Nożyce do cięcia nadwozia pękają w przypadku, gdy natrafią na jedno na różnie rozmieszczonych wzmocnień nadwozia samochodu.
Ratownicy coraz częściej mają problem ze zlokalizowaniem i odłączeniem akumulatorów, czy zlokalizowaniem i dezaktywacją wszystkich poduszek powietrznych.
Czas akcji ratowniczych się wydłuża
Tym samym według badań niemieckiego atomobilklubu ADAC, czas akcji ratowniczych w relacji do daty produkcji pojazdu znacznie się wydłużył. W przypadku samochodów wyprodukowanych w latach 1990-1992 w dwudziestu kilku procentach przypadków czas od chwili wystąpienia wypadku do przewiezienia ofiar do szpitala wynosi ok. 60 min. Z kolei w przypadku pojazdów wyprodukowanych w latach 2005-2007 godzina od chwili wystąpienia wypadku do przewiezienia ofiar do szpitala upływa w ponad czterdziestu procentach przypadków.
Europejski system "karta ratownicza pojazdu"
REKLAMA
W odpowiedzi na problemy ekip ratowniczych powstał europejski system "karta ratownicza pojazdu", którego kluczowym elementem jest karta ratownicza. To nic innego jak zestandaryzowana informacja, która na kartce w formacie A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.
Karty ratownicze dostępne są bezpłatnie. Można je otrzymać w wyznaczonych punktach dealerskich i serwisowych na terenie całej Polski oraz u agentów niektórych towarzystw ubezpieczeniowych. W każdym punkcie dystrybucji dostępne będą karty do aut wszystkich marek wyprodukowanych po roku 2000.
Tekst: Tomasz Korniejew
Źródło: Materiały prasowe Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego
REKLAMA
REKLAMA