Mandat za nieodśnieżenie samochodu
REKLAMA
REKLAMA
Zima to czas, w którym na kierowcę spada wiele obowiązków. Odśnieżanie samochodu, usuwanie lodu to tylko jedne z nich. W takich sytuacjach niezwykle pomocne mogą okazać się skrobaczki z wbudowaną rękawicą ochronną. Koszt tego jest niewielki i mieści się on w granicach 6 złotych. Każdy kierowca ma obowiązek czyszczenia samochodu z zalegającej warstwy śniegu i lodu, gdyż ogranicza ona widoczność. Jeżeli kierowca takiego auta spowoduje wypadek może liczyć się nawet z 500 złotowym mandatem.
REKLAMA
Łańcuchy na dwa koła
Odpowiedzialny kierowca powinien również zmienić opony na zimowe. W trudnych warunkach drogowych na przykład w górach, kierowcy by zwiększyć przyczepność zakładają na koła dodatkowo łańcuchy przeciwślizgowe. Skutecznie zwiększają przyczepność pojazdu. Jednak należy pamiętać, że taki łańcuch można jedynie stosować na drodze zaśnieżonej. Za nie dostosowanie się do tego grozi 100 złotowa grzywna. Dodatkowo należy zaznaczyć, że istnieje znak drogowy: C-18, który nakazuje założenie łańcuchów na minimum dwóch kołach napędowych.
Co w samochodach psuje się zimą?
Według badan prowadzonych przez firmę Starter, świadczącej usługi assistance drogowego, co czwarta ,,zimowa” awaria dotyczy akumulatora. Głównie chodzi o jego rozładowanie. Jednak 21% awarii ma podłoże w silniku (dane z okresu zima 2013 r.).
Aby uniknąć nieprzyjemności należy odpowiednio zatroszczyć się o własny samochód. Prawidłowa eksploatacja i regularny specjalistyczny przegląd mogą być receptą na sprawny pojazd. Nie wolno zapomnieć o codziennych czynnościach pielęgnacyjnych oraz stałemu monitorowaniu stanu auta. Nie warto przeceniać swoich możliwości i najlepiej ograniczyć dociskanie pedału gazu. Łatwo, bowiem wpaść w poślizg a trudniej z niego wyjść.
Tekst: Paulina Samoraj
Źródło: Materiały prasowe Korkowo.pl
REKLAMA
REKLAMA