REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dbać o bezpieczeństwo pracowników w transporcie drogowym?

Subskrybuj nas na Youtube
Jak dbać o bezpieczeństwo pracowników w transporcie drogowym?
Jak dbać o bezpieczeństwo pracowników w transporcie drogowym?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Usługi związane z transportem drogowym towarów i łączące się z nimi usługi związane z magazynowaniem i załadunkiem towarów są obarczone dużym ryzykiem wystąpienia wypadku. W jaki sposób zabezpieczyć pracowników przed ryzykiem?

Z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w 2012 roku doszło do 6402 wypadków przy pracy. Oznacza to, że wskaźnik liczby dni niezdolności do pracy w przeliczeniu na jednego poszkodowanego wyniósł 38,5 dnia. Z kolei, jeżeli chodzi o zdarzenia komunikacyjne w 2012 GUS odnotował 37 062 wypadki. Biorąc pod uwagę te dane, firmy transportowe coraz częściej decydują się na rozwój systemów bezpieczeństwa, wdrażanie modelów zarządzania, które uwzględniają zasady BHP oraz zapewnianie pracownikom ochrony finansowej, na przykład w postaci ubezpieczenia grupowego.

REKLAMA

Jak dbać o bezpieczeństwo pracowników w transporcie drogowym? Właściwe przeszkolenie

Istotną kwestią jest właściwe przekazanie wiedzy podnoszącej świadomość pracownika. Dotyczy to głównie przewożenia towarów o dużej masie lub substancji niebezpiecznych, od których nierzadko uzależniony jest poziom bezpieczeństwa zatrudnionego. Pracodawca powinien także pamiętać o zwróceniu uwagi na wymagania odnośnie okresów odpoczynku i przerw w czasie jazdy, co znacznie minimalizuje ryzyko wypadku komunikacyjnego. Warto też zapewnić kadrze specjalne szkolenia z techniki jazdy, na których odbywają się symulacje groźnych sytuacji, występujących najczęściej na drogach. Takie działania uczą szybkich reakcji na niebezpieczeństwo i umożliwiają szybkie zapobieganie temu, co może się wydarzyć. Dodatkowo, nie bez znaczenia jest też właściwe przeszkolenie w kwestii pierwszej pomocy przedmedycznej.

Jak dbać o bezpieczeństwo pracowników w transporcie drogowym? Tablice BHP

Jednym z ciekawszych sposobów, który kładzie szczególny nacisk na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przez wszystkie zatrudnione osoby jest instalacja w oddziałach tablic BHP. Tablice zawierają informacje dotyczące wypadków komunikacyjnych i tych przy pracy, które przydarzyły się pracownikom. Codziennie dokonywane są aktualizacje danych i dodawana jest informacja o liczbie dni bez wypadku w pracy liczona od ostatniego wydarzenia. Tablice mają być wizualizacją stanu bezpieczeństwa oraz inspiracją dla pracowników do działań na rzecz poprawy warunków pracy.
„W DB Schenker Logistics kwestia bezpieczeństwa pracowników, kierowców i dostawców jest jednym z naszych głównych priorytetów. Jednym z narzędzi, które temu służą, są tablice BHP. Zawieszone w naszych jednostkach przypominają pracownikom o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w codziennej pracy. Innym stosowanym przez nas rozwiązaniem są szkolenia dla współpracujących z nami kierowców i przewoźników w zakresie bezpiecznej jazdy. Do tej pory przeszkoliliśmy już ponad 2500 kurierów. Potwierdzeniem naszego zaangażowania w zwiększanie bezpieczeństwa jest Złota Karta Lidera Bezpiecznej Pracy, którą nasza firma otrzymuje od wielu lat”. – mówi Andrzej Wierzbicki, Dyrektor ds. Zarządzania Flotą Pojazdów w DB Schenker Logistics Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak dbać o bezpieczeństwo pracowników w transporcie drogowym? Ubezpieczenia grupowe

REKLAMA

Firmy transportowe coraz częściej decydują się na dodatkową ochronę w postaci ubezpieczenia na życie z ochronnymi umowami dodatkowymi np. na okoliczność nieszczęśliwego wypadku. Produkty te zapewniają zabezpieczenie finansowe w sytuacji utraty zdrowia, które minimalizuje skutki wypadków lub chorób, a co za tym idzie – umożliwia szybki powrót do pracy.

„Myślę, że w niektórych sytuacjach pracodawca miałby nie lada problem, żeby wesprzeć pracowników w ciężkich dla nich momentach. Dając zatrudnionym możliwość zabezpieczenia przed trudnymi, życiowymi sytuacjami w postaci ubezpieczenia grupowego, z biznesowego punktu widzenia, zdejmujemy z siebie pewien ciężar” – tłumaczy Magdalena Chabińska-Rossakowska z DHL Express. „Proponujemy ubezpieczenia grupowe, w których program zbudowany jest tak, że w części sponsorowanej przez firmę DHL decyduje, za co płaci i co ten pakiet zawiera, ale pracownik ma prawo dokupić dodatkowe elementy. W tej części, za którą płaci pracownik, sam decyduje, jak ma wyglądać konstrukcja programu”.

„Pracodawcy powinni pamiętać także o tym, że składka podstawowa ubezpieczenia grupowego stanowi koszt uzyskania przychodu, a także zwalnia z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej. Jest to więc rozwiązanie, które coraz częściej stosują przedsiębiorstwa, gdzie zatrudnieni są szczególnie narażeni na ryzyko utraty życia lub zdrowia” – wyjaśnia Agnieszka Chmurska, Kierownik ds. produktów w ING Życie.

Firmy działające w branży transportowej i logistycznej stosują coraz więcej narzędzi poprawiających bezpieczeństwo pracowników. Sięgają nie tylko po programy edukacyjne uświadamiające zagrożenie i uczące jak je minimalizować, ale także inwestują w rozwiązania finansowe, które zabezpieczają interesy obu stron – pracownika i pracodawcy.

Źródło: Materiały prasowe ING Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Karta parkingowa w 2025 roku [FAQ]

Kto może otrzymać kartę parkingową w 2025 roku? Co daje taka karta osobie z niepełnosprawnością? Oto kilka odpowiedzi na często zadawane pytania!

Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

REKLAMA

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA