Mocowanie ładunku - zasady
REKLAMA
REKLAMA
Według ekspertów kampanii Green Drive, aż jedna czwarta wypadków z udziałem samochodów ciężarowych jest związana z nieodpowiednim mocowaniem ładunku. To zatrważające dane, bo wydaje się że prawidłowy montaż przewożonego towaru to jedna z podstawowych zasad bezpieczeństwa transportu. Jakich zasad należy przestrzegać montując ładunek w samochodzie ciężarowym lub w naczepie?
REKLAMA
1. Kontroluj załadunek pojazdu
Staraj się uczestniczyć przy załadunku. Pamiętaj, że magazynier może nie wiedzieć, jak zachowuje się ładunek w trakcie jazdy. Jeśli nie możesz uczestniczyć przy załadunku koniecznie zaznacz to na liście przewozowym.
2. Skontroluj podłogę przedziału bagażowego przed załadunkiem
Przed umieszczeniem ładunku na pojeździe, upewnij się, że powierzchnia ładunkowa jest czysta i sucha. Usuń mokre i tłuste plamy, ponieważ ładunek będzie się na nich ślizgać.
3. Sprawdź stan techniczny punktów mocujących
Upewnij się, że platforma załadunkowa nie jest uszkodzona, a wszystkie punkty mocowania (np. oczka mocujące) są w dobrym stanie i nadają się do użytku. Jeżeli element mocujący nie jest sprawny - nie da rady utrzymać ładunku.
4. Zabezpiecz opakowania ładunku
Sprawdź, czy ładunek został odpowiednio przygotowany np. zabezpieczony przed rozsypywaniem się lub usztywniony. Przygotuj ładunek tak, żeby aby można było go poprawnie zamocować.
5. Dostosuj mocowanie ładunku do rodzaju nawierzchni drogowej
Dostosuj mocowanie do warunków, jakie napotkasz w podróży. Jeżeli wiesz, że droga będzie wyboista największy nacisk połóż na to, żeby ładunek nie podskakiwał. Duża liczba wzniesień i zakrętów wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed przemieszczaniem się ładunku.
6. Korzystaj z akcesoriów do montażu ładunku
Używaj wyposażenia dodatkowego, takiego jak maty antypoślizgowe, przekładki, taśmy, listwy kątowe, jeże, listwy blokujące i wiele innych sprzętów. Korzystaj ze wszystkich, które uważasz za przydatne. Nie zastępuj ich zamiennikami „domowej roboty”.
7. Skontroluj stan pasów mocujących
Upewnij się, że wyposażenie którego chcesz użyć, jest sprawne. Pamiętaj, że przetarty pas może się urwać, a uszkodzone ogniwo w łańcuchu to pęknięty łańcuch. Również zatłuszczona mata antypoślizgowa nie spełni swojego zadania.
8. Zadbaj o stabilność ładunku
Poprawnie zamocowany ładunek nie ma prawa się przesuwać, przetaczać, przemieszczać, podskakiwać, przewracać i rozsypywać. Nie może ulec uszkodzeniu w trakcie jazdy, spaść z pojazdu lub zagrażać bezpieczeństwu.
9. Dobierz odpowiednie mocowanie
Stosuj odpowiednie mocowanie dla konkretnego typu ładunku. Zwróć uwagę, żeby mocowanie nie powodowało uszkodzeń ładunku i naczepy. Uwzględnij też liczbę zabezpieczeń niezbędną do unieruchomienia ładunku.
10. Zrób przegląd mocowania po przejechaniu kilku kilometrów
Sprawdzaj stan ładunku podczas jazdy. Po pierwszych kilku kilometrach upewnij się, że ładunek jest stabilnie zamocowany. Ponowne kontrole rób po każdym przeładunku, nietypowym zdarzeniu (gwałtowne hamowanie, ostry zakręt) i na każdym postoju. Zwróć uwagę, czy po rozładowaniu części ładunku towar, który będzie jechać dalej, jest nadał poprawnie zamocowany. Upewnij się też, czy podczas podróży nie został uszkodzony żaden element mocujący.
Źródło: Materiały kampanii Green Drive
REKLAMA
REKLAMA