REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mocowanie ładunku - zasady

Jedna czwarta wypadków z udziałem ciężarówek jest skutkiem źle zamocowanego ładunku
Jedna czwarta wypadków z udziałem ciężarówek jest skutkiem źle zamocowanego ładunku
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak poprawnie zamocować ładunek w naczepie lub samochodzie ciężarowym? Biorąc pod uwagę fakt, że około jedna czwarta wypadków aut ciężarowych wynika ze złego zamocowania ładunku, warto o tym mówić.

Według ekspertów kampanii Green Drive, aż jedna czwarta wypadków z udziałem samochodów ciężarowych jest związana z nieodpowiednim mocowaniem ładunku. To zatrważające dane, bo wydaje się że prawidłowy montaż przewożonego towaru to jedna z podstawowych zasad bezpieczeństwa transportu. Jakich zasad należy przestrzegać montując ładunek w samochodzie ciężarowym lub w naczepie?

REKLAMA

1. Kontroluj załadunek pojazdu

Staraj się uczestniczyć przy załadunku. Pamiętaj, że magazynier może nie wiedzieć, jak zachowuje się ładunek w trakcie jazdy. Jeśli nie możesz uczestniczyć przy załadunku koniecznie zaznacz to na liście przewozowym.

2. Skontroluj podłogę przedziału bagażowego przed załadunkiem

Przed umieszczeniem ładunku na pojeździe, upewnij się, że powierzchnia ładunkowa jest czysta i sucha. Usuń mokre i tłuste plamy, ponieważ ładunek będzie się na nich ślizgać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Sprawdź stan techniczny punktów mocujących

Upewnij się, że platforma załadunkowa nie jest uszkodzona, a wszystkie punkty mocowania (np. oczka mocujące) są w dobrym stanie i nadają się do użytku. Jeżeli element mocujący nie jest sprawny - nie da rady utrzymać ładunku.

4. Zabezpiecz opakowania ładunku

Sprawdź, czy ładunek został odpowiednio przygotowany np. zabezpieczony przed rozsypywaniem się lub usztywniony. Przygotuj ładunek tak, żeby aby można było go poprawnie zamocować.

5. Dostosuj mocowanie ładunku do rodzaju nawierzchni drogowej

Dostosuj mocowanie do warunków, jakie napotkasz w podróży. Jeżeli wiesz, że droga będzie wyboista największy nacisk połóż na to, żeby ładunek nie podskakiwał. Duża liczba wzniesień i zakrętów wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed przemieszczaniem się ładunku.

6. Korzystaj z akcesoriów do montażu ładunku

Używaj wyposażenia dodatkowego, takiego jak maty antypoślizgowe, przekładki, taśmy, listwy kątowe, jeże, listwy blokujące i wiele innych sprzętów. Korzystaj ze wszystkich, które uważasz za przydatne. Nie zastępuj ich zamiennikami „domowej roboty”.

7. Skontroluj stan pasów mocujących

Upewnij się, że wyposażenie którego chcesz użyć, jest sprawne. Pamiętaj, że przetarty pas może się urwać, a uszkodzone ogniwo w łańcuchu to pęknięty łańcuch. Również zatłuszczona mata antypoślizgowa nie spełni swojego zadania.

8. Zadbaj o stabilność ładunku

Poprawnie zamocowany ładunek nie ma prawa się przesuwać, przetaczać, przemieszczać, podskakiwać, przewracać i rozsypywać. Nie może ulec uszkodzeniu w trakcie jazdy, spaść z pojazdu lub zagrażać bezpieczeństwu.

9. Dobierz odpowiednie mocowanie

Stosuj odpowiednie mocowanie dla konkretnego typu ładunku. Zwróć uwagę, żeby mocowanie nie powodowało uszkodzeń ładunku i naczepy. Uwzględnij też liczbę zabezpieczeń niezbędną do unieruchomienia ładunku.

10. Zrób przegląd mocowania po przejechaniu kilku kilometrów

Sprawdzaj stan ładunku podczas jazdy. Po pierwszych kilku kilometrach upewnij się, że ładunek jest stabilnie zamocowany. Ponowne kontrole rób po każdym przeładunku, nietypowym zdarzeniu (gwałtowne hamowanie, ostry zakręt) i na każdym postoju. Zwróć uwagę, czy po rozładowaniu części ładunku towar, który będzie jechać dalej, jest nadał poprawnie zamocowany. Upewnij się też, czy podczas podróży nie został uszkodzony żaden element mocujący.

Źródło: Materiały kampanii Green Drive

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.

REKLAMA