REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kraków ogłosił przetarg na zakup 12 autobusów hybrydowych

Kraków ogłosił przetarg na zakup 12 autobusów hybrydowych. Fot. Fotolia
Kraków ogłosił przetarg na zakup 12 autobusów hybrydowych. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

MPK w Krakowie ogłosiło przetarg na zakup 12 przegubowych autobusów z napędem hybrydowym. Inwestycja jest realizowana ze środków unijnych.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie (MPK) ogłosiło przetarg na zakup 12 przegubowych autobusów z napędem hybrydowym. W ostatnim czasie przewoźnik wybrał dostawcę czterech innych ekologicznych pojazdów – o napędzie elektrycznym.

REKLAMA

Jak poinformował w czwartek rzecznik MPK Marek Gancarczyk, obecnie krakowski przewoźnik chce kupić 12 pojazdów przegubowych o długości ok. 18 metrów z napędem hybrydowym (z silnikiem spalinowym spełniającym normy emisji Euro 6 oraz silnikiem elektrycznym). Autobusy mają zostać dostarczone w siedem miesięcy po podpisaniu umowy ze zwycięzcą przetargu.

REKLAMA

Obecny przetarg to kolejny zakup ekologicznych pojazdów do obsługi przewozów zbiorowych w Krakowie. W październiku MPK wybrało cztery autobusy elektryczne wyprodukowane przez polską firmę Solaris Bus&Coach SA. Zostaną one skierowane do obsługi linii przebiegających przez centrum miasta.

Jak przypomniał Gancarczyk, MPK realizuje program, w ramach którego kupi w sumie 107 autobusów oraz 12 stacjonarnych automatów do sprzedaży biletów w systemie Krakowskiej Karty Miejskiej. Wymiana taboru ma zwiększyć udział niskoemisyjnego transportu zbiorowego na obszarze całej aglomeracji krakowskiej.

Zobacz też: Najnowsze Solarisy Urbino 12 jadą do Bawarii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inwestycja jest finansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na latach 2014-2020 (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne).

Poprzednie dwa przetargi dotyczyły zakupu 60 autobusów standardowych o długości ok. 12 m oraz 15 autobusów typu midi o długości ok. 8,5 m. Każdy z tych pojazdów będzie wyposażony w ekologiczny silnik, spełniający normy emisji spalin Euro-6.

Wśród autobusów, które MPK SA zamierza zamówić jest jeszcze 20 autobusów elektrycznych wraz z systemem ładowania (w tym 3 przegubowe o długości ok. 18 m oraz 17 standardowych o długości ok. 12 m).

Zobacz też: Nowy budynek Dworca Zachodniego w Warszawie

Cały projekt ma się zakończyć w 2017 r. Wszystkie zamówione przez MPK SA pojazdy będą posiadały rozwiązania techniczne ułatwiające korzystanie z komunikacji miejskiej osobom starszym i niepełnosprawnym (m.in. niska podłoga, system informacji pasażerskiej) oraz będą wyposażone w mobilne automaty biletowe.

Obecnie miejską komunikację w Krakowie obsługują dwaj przewoźnicy: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oraz Mobilis. Ich autobusy pokonują rocznie ok. 36 mln kilometrów. (PAP)

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA