REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe nabrzeże portu w Szczecinie

Szczecin. Fot. Fotolia
Szczecin. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki nowemu nabrzeżu Portu w Szczecinie, będą mogły w nim cumować statki o długości do 230 m.

Port w Szczecinie ma nowe nabrzeże. Dzięki wartej ponad 35 mln zł inwestycji na wydłużonym nabrzeżu w północnej części portowego Półwyspu Ewa będą mogły cumować statki o długości do 230 m.

REKLAMA

Władze Portu liczą, że nowe nabrzeże postojowe, które znajduje się obok potężnego elewatora zbożowego, nie tylko zwiększy bezpieczeństwo ruchu jednostek w porcie, ale też da wymierne korzyści ekonomiczne.

REKLAMA

„Liczymy na to, że dzięki zakończonej inwestycji szczeciński port będzie bardziej konkurencyjny na rynku i umocni swoją pozycję w obsłudze zbóż, czego wyrazem będzie wzrost przeładunków w tej grupie towarowej” - podkreślił podczas uroczystości oddania do użytku nabrzeża prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin Świnoujście Zbigniew Miklewicz. Trwająca od września 2012 r. przebudowa infrastruktury portowej w północnej części Półwyspu Ewa. to m.in. rozbudowa nabrzeża Zbożowego oraz wybudowanie nowego nabrzeża postojowego - Niemieckiego.

Nabrzeże Zbożowe zostało wydłużone 35 m w kierunku północnym. W efekcie czego jest ono przystosowane do obsługi statków o długości do 230 m lub równoczesnej obsługi dwóch mniejszych jednostek o długości do 100 m każda.

Zobacz też: Do 2023 r. na kolej zostaną wydane miliardy złotych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe nabrzeże Niemieckie ma długość 163 m i głębokość techniczną 10,5 m.

Dzięki tej inwestycji zwiększone zostanie bezpieczeństwo ruchu statków w znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie obrotnicy. Stworzono też warunki do postoju jednostek oczekujących na obsługę oraz wymagających pobytu w porcie po zakończeniu przeładunku, np. z powodu drobnych remontów.

Prace modernizacyjne obejmowały także m.in. przedłużenie torowiska do urządzeń rozładunkowych o 30 m, przebudowę wraz przedłużeniem torów bocznicy kolejowej o 290 m, przebudowę i przedłużenie sieci energetycznej, teletechnicznej, wodno-kanalizacyjnej, zamontowanie oświetlenia i światła nawigacyjnego na dobudowanym odcinku.

Zobacz też: Projekt nowelizacji Prawa lotniczego

Inwestycja wymagała również przeprowadzenia robót czerpalnych do głębokości 10,5 m na akwenie przyległym do nabrzeży. Wartość inwestycji wyniosła 35,2 mln zł. Ponad połowę dofinansowała UE.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA jest spółką akcyjną z większościowym udziałem skarbu państwa. Zarządza dwoma portami - w Szczecinie i Świnoujściu. W porcie w Świnoujściu znajduje się przede wszystkim terminal dla suchych ładunków masowych oraz terminal promowy obsługujący połączenia ze Skandynawią. Port w Szczecinie obsługuje zarówno ładunki drobnicowe - w tym kontenery, wyroby hutnicze i ładunki wielkogabarytowe, jak również ładunki masowe - suche i płynne. Oba porty oferują także usługi przeładunkowo-składowe towarów rolno-spożywczych. (PAP)

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA