REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Port lotniczy w Gdańsku będzie zamknięty w dniach 13 i 14 czerwca

Subskrybuj nas na Youtube
Port lotniczy w Gdańsku będzie zamknięty w dniach 13 i 14 czerwca. fot. Fotolia
Port lotniczy w Gdańsku będzie zamknięty w dniach 13 i 14 czerwca. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniach 13 i 14 czerwca (weekend) lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku zostanie zamknięte dla pasażerów.

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy Gdańsk-Rębiechowo w weekend 13-14 czerwca będzie całkowicie zamknięty dla pasażerów. Lotnisko przerwie pracę z powodu modernizacji drogi startowej. 45 rejsów, głównie Wizz Air, zostanie przekierowanych do Bydgoszczy.

REKLAMA

REKLAMA

Rzecznik prasowy Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy Gdańsk-Rębiechowo, Michał Dargacz poinformował PAP, że lotnisko zostanie zamknięte na dwa dni w związku z modernizacją drogi startowej. Wyjaśnił, że chodzi o wyrównanie profilu drogi startowej i dostosowanie go do nowych przepisów oraz o wyposażenie drogi startowej w kilkaset lamp, które umożliwią podniesienie kategorii podejścia ILS do poziomu II. Dzięki temu w Gdańsku będzie możliwość lądowania przy widzialności na drodze startowej 350 metrów i startu przy widzialności 125 metrów. Obecnie jest to możliwe przy widzialności, odpowiednio 550 i 450 metrów.

Podczas trwających od października ub. roku prac zamykane były już ostatnie 1000 metrów drogi startowej (starty i lądowania odbywały się na pozostałych 1800 metrach). W przypadku rejsów do bardziej oddalonych destynacji, z powodu skróconej drogi startowej konieczne było wprowadzenie ograniczeń masy startowej.

Zobacz też: Czy powstanie lotnisko w Suwałkach?

Obecnie lotnisko jest zamykane w godzinach nocnych, a prace są prowadzone na środkowym odcinku drogi startowej, na którym wykonywane są odpowiednie rowy, montowane są w nich kable zasilające oświetlenie, następnie otwory są przykrywane asfaltem. W weekend 13-14 czerwca podczas całkowitego zamknięcia lotniska położona będzie nowa warstwa asfaltu na środowej części drogi startowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Rzecznik zwrócił uwagę, że wykonanie remontu drogi startowej z zamykaniem lotniska tylko na dwa dni jest dużym wyzwaniem i pewnym wyjątkiem w Polsce. „Wiele lotnisk woli zamykać się na dłużej i prace wykonywać w spokoju, bez presji czasu” - dodał.

Dargacz poinformował, że terminy poszczególnych etapów były znane od dawna, a w konsultacjach dotyczących wyboru dat prowadzenia prac uczestniczyli też przewoźnicy. „To pozwoliło uniknąć zamieszania, na zdecydowanej większości połączeń nie można było po prostu kupić biletów w tych terminach, bo loty nie zostały wprowadzone do sprzedaży” - tłumaczy.

Jedynie Wizz Air postanowił przenieść część swoich operacji na czas prac do portu lotniczego w Bydgoszczy. W komunikacie przesłanym PAP przewoźnik poinformował, iż w związku z zamknięciem Portu Lotniczego Gdańsk, lotnisko zapewni specjalne autobusy, kursujące na trasie pomiędzy portami w Gdańsku i w Bydgoszczy. Podano, że autobusy będą przyjeżdżały na lotnisko w Bydgoszczy na cztery godziny przed planowanym odlotem samolotu.

Wszyscy pasażerowie, którzy chcieliby skorzystać z transportu autobusowego, proszeni są o skontaktowanie się z Portem Lotniczym Gdańsk drogą mailową (transfer@airport.gdansk.pl), podając w wiadomości swoje imię i nazwisko (tak jak w rezerwacji) oraz numer rezerwacji Wizz Air. Dostęp do autobusów zostanie zagwarantowany tylko osobom, które wyślą stosownego maila. W ramach potwierdzenia, pasażer otrzyma od lotniska dokładny rozkład godzinowy oraz lokalizację przystanków, dedykowanych dla danego lotu.

Zobacz też: Projekt nowelizacji Prawa lotniczego

Dargacz poinformował, że w weekend 13-14 czerwca z portu w Gdańsku zostaną przekierowane do Bydgoszczy 44 rejsy Wizz Air i jeden rejs Norwegian.

Rzecznik podał, że w czerwcu przeciętnie Port Lotniczy Gdańsk w ciągu jednego dnia obsługuje około 135 rejsów.

W sierpniu br. na gdańskim lotnisku otwarta ma być dla pasażerów część przylotowa nowego terminalu. Obecnie pasażerowie przylatujący do Gdańska korzystają ze starego terminalu.

Pod względem liczby odprawianych pasażerów lotnisko w Gdańsku jest na trzecim miejscu w Polsce, po Warszawie i Krakowie. Na ten rok lotnisko zakłada wzrost liczby pasażerów o około 10 proc. W 2014 r. Port Lotniczy Gdańsk obsłużył 3,288 mln pasażerów (wzrost o 15,6 proc. w stosunku do 2013 r.) i osiągnął zysk netto w wysokości ponad 29 mln zł. (PAP)

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

REKLAMA

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

KGP: 117 251 interwencji, 487 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 117 251 interwencji. Byli wzywani do 487 wypadków drogowych.

Komunikat CANARD: e-Doręczenia w sprawach o wykroczenia dopiero od 1 października 2029 r.

Mimo postępującej cyfryzacji administracji publicznej, w sprawach o wykroczenia nadal nie obowiązują przepisy ustawy o doręczeniach elektronicznych. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) przypomina, że wdrożenie e-Doręczeń w tym obszarze nastąpi dopiero 1 października 2029 roku.

Już 60 proc. używanych aut w Polsce pochodzi z importu. Dlaczego Polacy wciąż tak chętnie kupują samochody używane z zagranicy?

Ponad połowa używanych samochodów na polskim rynku pochodzi z zagranicy – a liczby te wciąż rosną, zbliżając się do rekordowych poziomów sprzed kilku lat. Prym w imporcie wiodą auta z Niemiec, ale to import z USA notuje najbardziej dynamiczny wzrost. Jednocześnie przeciętny wiek i przebieg sprowadzanych pojazdów są wyraźnie wyższe niż w przypadku transakcji na autach krajowych, co może stanowić wyzwanie dla nabywców.

REKLAMA

Przestarzałe przepisy taxi blokują rozwój nowoczesnej mobilności w Europie

Do 2030 roku nawet 190 milionów Europejczyków – niemal 40 proc. populacji – może regularnie korzystać z usług taksówkarskich zamawianych za pośrednictwem aplikacji mobilnych. W ocenie koalicji Shared Mobility Europe, dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych przejazdów taksówkarskich jest skutecznie hamowany przez przestarzałe, rozdrobnione i często sprzeczne przepisy krajowe.

Spłata mandatu karnego na raty, a wygaszenie punktów karnych. Resort infrastruktury zajmie się tematem

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z pismem do ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka ws. kierowców, którzy podejmują się spłaty mandatu karnego na raty. Choć działają zgodnie z prawem, są traktowani mniej korzystnie niż ci, którzy opłacili grzywnę jednorazowo.

REKLAMA