Modernizacja lotniska w Poznaniu, będzie zamknięte

REKLAMA
REKLAMA
Harmonogram prac zakłada, że Ławica będzie całkowicie zamknięta od 21 września do 11 października. Jak powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej prezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica Mariusz Wiatrowski, przez trzy tygodnie ruch lotniczy nie będzie się odbywał. W planach jest również tymczasowe skrócenie długości pasa i zamykanie lotniska na noc.
REKLAMA
REKLAMA
Modernizacja jest konieczna ze względu na wymogi Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Ma na celu poprawę bezpieczeństwa oraz komfortu operacji lotniczych. Obecna droga startowa z powodu spadku twardości, spękań i złego stanu podbudowy w perspektywie 3-4 lat nie mogłaby przyjmować najbardziej popularnych samolotów Airbus A320 i Boeing 737.
W maju i czerwcu pas startowy na Ławicy zostanie skrócony z 2,5 km do 2 km – prace będą trwały kolejno na skrajnych odcinkach pasa. Władze Portu przekazały, że taka długość drogi startowej wystarczy do obsługi wszystkich typów samolotów, które obecnie przyjmuje Ławica.
Zobacz też: Pierwsza jazda Kia Sorento 2015 2.2 CRDi 200 KM aut.
Lotnisko ma być też zamykane okresowo w nocy. Wiceprezes Portu Grzegorz Bykowski przekazał, że prace są tak zaplanowane, aby nie nakładały się na rozkład linii lotniczych. „Lotnisko zamykamy po przylocie ostatniego samolotu i otwieramy przed startem pierwszego” – powiedział Bykowski.
Dodał, że w lipcu i sierpniu nie powinno być utrudnień dla pasażerów. „Był to dla nas priorytet. Większość poznaniaków i Wielkopolan planuje wtedy urlopy” – tłumaczył.
Na ten czas przypada nasilenie ruchu pasażerskiego na Ławicy. W tym okresie droga startowa ma być użytkowana standardowo.
Lotnisko przekazało, że obsługa ruchu pasażerskiego w czasie całkowitego wyłączenia drogi startowej zależy od przewoźników.
Modernizacja pasa startowego będzie współfinansowana z pieniędzy unijnych. Ma kosztować kilkadziesiąt milionów złotych. Port nie podaje dokładnej kwoty, gdyż trwa postępowanie przetargowe. Ławica nie zdradza też, jakie straty przyniesie zamknięcie lotniska.
Zobacz też: Port Lotniczy Radom pożyczy od miasta 3 mln. zł
Inwestycja była planowana od 2007 r. Droga startowa na Ławicy była wydłużana w latach 70., a w 2001 r. przeszła modernizację. Władze Portu w poniedziałek tłumaczyły, że takie prace przeprowadzane są na każdym lotnisku raz na 10-20 lat.
REKLAMA
Modernizacja w przyszłości, i w miarę potrzeb Portu, ma pozwolić na podniesienie kategorii lotniska i przyjmowanie samolotów o większej masie. W ramach prac wykonane zostanie 150 tys. m kw. nawierzchni, powstanie nowy system odwadniania, oświetlenia nawigacyjnego oraz ostrzegania o oblodzeniu.
Port Lotniczy Poznań-Ławica w 2014 r. obsłużył ponad 1,44 mln pasażerów i w porównaniu z 2013 r. odnotował wzrost o 6,7 proc. Lotnisko w ciągu godziny może przyjąć 1,9 tys. przylatujących pasażerów oraz odprawić 1,1 tys. osób. Infrastruktura terminalowa i lotniskowa pozawala na jednoczesną obsługę ponad 10 maszyn, w ciągu godziny możliwe jest obsłużenie do 30 operacji lotniczych w tzw. cyklu mieszanym, czyli startów i lądowań. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA