REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniejsze kolejki na przejściach z Białorusią

Subskrybuj nas na Youtube
Mniejsze kolejki na przejściach z Białorusią. Fot. Fotolia
Mniejsze kolejki na przejściach z Białorusią. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki zwiększonej częstotliwości odpraw dokonywanych przez białoruskich celników zmniejszyły się kolejki na przejściach granicznych w woj. Podlaskim.

W sobotę wczesnym popołudniem w Kuźnicy kierowcy ciężarówek oczekiwali w kolejce na wyjazd na Białoruś 13 godz., w Bobrownikach - 14 godz. Dobę wcześniej - odpowiednio 6 i 5 godz.

REKLAMA

Na obu przejściach kolejki ciężarówek są tradycyjnie dłuższe w weekendy, a w minionych latach dodatkowo czas oczekiwania na wyjazd z Polski znacznie wydłużał się przed Bożym Narodzeniem, bo wiele firm chciało zdążyć z realizacją kontraktów przed końcem roku.

Zobacz też: Test Citroen C4 Cactus 1.2 PureTech 82: w mieście zakwitł kaktus

Do tej pory przejścia graniczne z Białorusią były zakorkowane

REKLAMA

Rok temu, na kilka dni przed świętami, w Kuźnicy i Bobrownikach w kolejce tirów trzeba było czekać ok. doby. Zaś ze statystyk Izby Celnej w Białymstoku wynika, że w 2013 roku maksymalny czas oczekiwania na wyjazd z Polski w okresie przedświątecznym wyniósł dla tych przejść odpowiednio: 43 godz. i 36 godz.

Jeszcze gorzej było w 2012 roku. Wtedy spiętrzenie ruchu przedświątecznego miało miejsce w weekend w połowie grudnia, gdy w zimowych warunkach czas oczekiwania sięgał nawet trzech dób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym roku kolejki są krótsze na tyle, że służby graniczne i policja nie musiały jeszcze ani razu tworzyć na drogach dojazdowych tzw. stref buforowych. To rozwiązanie w sytuacji, gdy liczba ciężarówek dojeżdżających do przejść wzrośnie powyżej określonej liczby. W przypadku Kuźnicy - przy liczbie powyżej 550 ciężarówek w kolejce, w przypadku Bobrownik - powyżej 450.

Kolejka jest wówczas dzielona na dwie części. Pierwsza jej część jest sukcesywnie odprawiana, pozostała wstrzymywana. Rozwiązanie ma poprawiać bezpieczeństwo ruchu i stworzyć kierowcom możliwość kilkugodzinnego odpoczynku, bez konieczności stałego pilnowania miejsca w kolejce.

Zobacz też: VAT- stawka 0% dla usługi dopełnienia formalności celnych związanych z eksportem towarów

Na przejściach granicznych z Białorusią kolejki są krótsze choć ruch nie zmalał

REKLAMA

Według danych Izby Celnej w Białymstoku, kolejki są krótsze, ale ruch ciężarówek nie zmalał, co mogłoby mieć związek z embargiem rosyjskim na niektóre towary z Polski. Od 1 stycznia do 15 grudnia wyjechało bowiem z Polski przez przejście w Kuźnicy 163 tys. ciężarówek, zaś przez Bobrowniki - 146 tys. ciężarówek. "To dane praktycznie identyczne z 2013 rokiem" - powiedział PAP rzecznik IC w Białymstoku Maciej Czarnecki.

W ocenie celników, kolejki są krótsze, bo więcej odpraw dokonują służby po stronie białoruskiej. "Widzimy dobrą pracę służb granicznych i celników białoruskich, którzy odbierają to, co my odprawiamy" - dodał Czarnecki. W przeszłości bowiem często było tak, że ciężarówki po odprawie polskiej musiały oczekiwać na terminalach na odprawę białoruską. Czas się wydłużał, bo po zapełnieniu terminalu nie można było dokonywać też odpraw po polskiej stronie.

Czarnecki podał przykład porozumienia służb celnych dotyczącego Bobrownik, gdzie za optymalną liczbę odpraw ciężarówek w czasie 12-godzinnej zmiany przyjęto 220 aut wyjeżdżających z Polski. Obecnie Białorusini potrafią odprawić w czasie weekendu ok. 300 samochodów w czasie jednej zmiany. "Wzmocnienie kadrowe po stronie białoruskiej daje widoczne efekty. My zresztą też wzmocniliśmy kadrowo nasze przejścia graniczne, zawsze w okresie przedświątecznym przygotowujemy się na ten duży ruch" - dodał rzecznik.

Czarnecki przypomniał, że od kilku lat wdrażane są różne rozwiązania, by można było sprawniej przekraczać granicę zarówno w ruchu osobowym, jak i ciężarówką. To m.in. szybsza ścieżka odpraw dla samochodów bez ładunku, internetowa informacja o granicach (strona internetowa www.granica.gov.pl oraz aplikacja na urządzenia mobilne), możliwość zarezerwowania odprawy autokaru czy wydzielone pasy dla podróżnych, którzy elektronicznie zgłaszają dokumenty tax free.

W przyszłym roku na dwóch przejściach granicznych w kraju planowany jest pilotaż projektu e-booking truck, czyli wprowadzenie systemu elektronicznej rezerwacji terminu odprawy ciężarówek, bo pomogłoby zlikwidować ich kolejki przed przejściami. (PAP)

rof/ je/

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA