REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługa transportu towarów na rzecz kontrahenta unijnego - rozliczenie VAT

Usługa transportu towarów na rzecz kontrahenta unijnego - rozliczenie VAT.
Usługa transportu towarów na rzecz kontrahenta unijnego - rozliczenie VAT.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Polska firma transportowa świadczy usługę transportu towarów na rzecz kontrahenta z Niemiec. Transportowane towary przemieszczane są z Polski do Hiszpanii. Jak powinno wyglądać rozliczenie podatku VAT?

Świadczona przez polską firmę usługa transportu towarów na rzecz kontrahenta z Niemiec, stanowi na gruncie ustawy o VAT eksport usług i nie wiąże się z powinnością zapłaty podatku przez wykonującego usługę. Na polskim przedsiębiorcy ciąży jednak szereg powinności o charakterze formalnym.

REKLAMA

Zobacz też: Jak udokumentować udzielenie skonta klientowi?

Uzasadnienie

Opodatkowaniu polskim podatkiem VAT podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Usługa świadczona jest na terytorium kraju (w Polsce), jeżeli miejsce jej świadczenia znajduje się w Polsce. W przeciwnym wypadku, gdy miejscem świadczenia usługi nie jest terytorium kraju, usługa nie jest opodatkowana polskim VAT. Wówczas mamy do czynienia z tzw. eksportem usług, który nie powoduje konieczności zapłaty podatku, ale skutkuje powstaniem pewnych obowiązków na gruncie ustawy o VAT.

Zobacz też: Drony zabezpieczają transporty PKP Cargo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jak wynika z powyższego, decydujące znaczenie dla rozstrzygnięcia czy usługa jest opodatkowana VAT w Polsce, ma ustalenie miejsca świadczenia usługi. W świetle zasady ogólnej, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika (innego przedsiębiorcy) jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Określona powyżej reguła znajduje zastosowanie w podanym przypadku, dotyczącym usługi transportu towarów przemieszczanych z Polski do Hiszpanii, świadczonej przez polską firmę na rzecz kontrahenta niemieckiego. Miejscem świadczenia usługi transportowej jest terytorium Niemiec, gdyż to w Niemczech znajduje się siedziba działalności gospodarczej nabywcy usługi.  

Z uwagi na fakt, że w rozważanym stanie faktycznym miejsce świadczenia usługi transportu położone jest w Niemczech, a więc poza terytorium kraju, usługa ta nie jest opodatkowana polskim podatkiem VAT. Obowiązek rozliczenia VAT spoczywa na kontrahencie z Niemiec nabywającym usługę. Natomiast polska firma świadcząca usługę dokonuje eksportu usług, w związku z czym nie jest zobowiązana do zapłaty podatku VAT. Nie oznacza to jednak, że na polskim przedsiębiorcy nie ciążą żadne powinności na gruncie ustawy o VAT.

W związku z wykonaniem usługi transportu towarów na rzecz kontrahenta z Niemiec, firma świadcząca usługę powinna wystawić fakturę. Na fakturze tej nie wskazuje się stawki ani kwoty podatku. Powinna się na niej natomiast znaleźć adnotacja "odwrotne obciążenie", informująca o tym, że do rozliczenia VAT zobowiązana jest firma niemiecka nabywająca usługę. Jest to tzw. faktura VAT NP, którą trzeba wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wykonana usługa transportowa i nie wcześniej niż 30  dnia przed wykonaniem usługi. Co więcej, eksport usługi transportu towarów należy wykazać w deklaracji podatkowej (VAT - 7). Jako, że polski przedsiębiorca wykonuje usługę transportową rzecz kontrahenta z innego państwa członkowskiego, ww. usługa winna zostać ujęta w informacji podsumowującej. 

Zobacz też: Test Audi A7 Sportback 3.0 TFSI facelifting: kropka nad i!

Reasumując, świadczona przez polską firmę usługa transportu towarów na rzecz kontrahenta z Niemiec, stanowi na gruncie ustawy o VAT eksport usług i nie wiąże się z powinnością zapłaty podatku przez wykonującego usługę. Na polskim przedsiębiorcy ciąży jednak szereg powinności o charakterze formalnym. 

Tekst: Magdalena Kozłowska, Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA