Odprawa na Białorusi - moga być problemy
REKLAMA
REKLAMA
W związku z odprawami na Białorusi towarów przewożonych do Rosji, Służba Celna zwraca uwagę przedsiębiorców transportowych na możliwe sankcje ze strony białoruskich władz celnych za niezgodne z przepisami wykorzystanie czasowo wwiezionych środków transportu na terytorium Unii Euroazjatyckiej (art. 344 Kodeksu Unii Euroazjatyckiej).
REKLAMA
Zobacz też: Nowe przepisy obowiązujące przewoźników w Skandynawii
REKLAMA
Takie sytuacje mogą się zdarzyć w związku z wprowadzeniem przez Rosję embarga na przywóz z UE niektórych produktów spożywczych i proponowanymi obecnie przewoźnikom przewozami tych towarów do Rosji z dokonaniem odprawy celnej na Białorusi.
Według przepisów celnych unii celnej (euroazjatyckiej), dla przewozów międzynarodowych znaczenie ma nie tylko towar wwożony w ramach procedury tranzytu, ale również środek transportu objęty dla celów tego przewozu procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od cła. Przepisy Kodeksu Unii Euroazjatyckiej mówią, iż na obszarze unii celnej niedopuszczalne jest wykorzystanie tymczasowo wwiezionych pojazdów wykonujących międzynarodowy przewóz drogowy do przewozu, który rozpoczyna się i kończy na obszarze celnym unii celnej. Wykorzystanie tymczasowo wwiezionych pojazdów wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe lub ich przekazanie innym osobom dopuszczalne jest pod warunkiem objęcia tych pojazdów procedurą celną. W przeciwnym wypadku, z takim przewozem wiąże się wszczęcie postępowania administracyjnego o wykroczenie administracyjne, którego efektem może być nawet konfiskata towaru będącego przedmiotem wykroczenia. Takie przypadki miały miejsce w 2013 r., a wyroki zapadłe w rozpatrywanych sprawach były dla polskich przewoźników niekorzystne.
Zobacz też: Odliczenie VAT z faktur otrzymanych od małych podatników
Źródło: Materiały Służby Celnej
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.