REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System ILS drugiej kategorii coraz bliżej

System ILS drugiej kategorii coraz bliżej. fot. Fotolia
System ILS drugiej kategorii coraz bliżej. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozstrzygnięto przetarg na systemy niezbędne dla funkcjonowania ILS drugiej kategorii na lotniskach w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie i Gdańsku. Dzię

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) rozstrzygnął przetarg dotyczący automatycznych systemów pomiarowych parametrów meteorologicznych AWOS dla siedmiu lotnisk regionalnych w: Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie i Gdańsku.

REKLAMA

Co to jest ILS?

REKLAMA

Urządzenie to jest jednym z niezbędnych elementów dla funkcjonowania radiowego systemu wspomagania lądowania przy ograniczonej widzialności ILS (Instrument Landing System) drugiej kategorii, dzięki któremu można lądować, gdy podstawa chmur nie jest mniejsza niż 30 metrów nad ziemią, a widzialność wzdłuż drogi startowej wynosi minimum 300 metrów. Obecnie ILS tej kategorii posiadają dwa polskie lotniska: stołeczne im. Fryderyka Chopina oraz port w Modlinie.

Jak poinformował PAP we wtorek Jerzy Czaprowski, operacyjny szef Meteorologicznej Osłony Lotnictwa Cywilnego w IMGW, po unieważnieniu dwóch przetargów na zaprojektowanie, dostawę, instalację i uruchomienie systemów AWOS dla polskich lotnisk regionalnych, trzecie postępowanie zostało rozstrzygnięte w zeszłym miesiącu.

Zobacz też: Projekt programu budowy dróg w nowej perspektywie unijnej

Przetarg na systemy niezbędne dla ILS

Przetarg, w którym uczestniczyły cztery podmioty wygrało konsorcjum firm Mawilux i Elektortim. Zaoferowało ono cenę ponad 24,5 mln zł. Postępowanie przetargowe dotyczyło również automatycznych systemów stanu nawierzchni drogi startowej „ice-alert” dla portów w Katowicach, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie i Krakowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według przedstawiciela IMGW pozostali uczestnicy postępowania odwołali się od decyzji zamawiającego. Decyzja Krajowej Izby Odwoławczej spodziewana jest w przyszłym tygodniu.

Zdaniem Czaprowskiego, jeśli KIO podtrzyma wybór komisji przetargowej, to podpisanie umowy z wykonawcą spodziewane jest jeszcze w tym miesiącu, a instalacja systemów powinna się rozpocząć na początku przyszłego roku.

Najszybciej nastąpi ona na lotnisku Kraków-Balice i podkatowickich Pyrzowicach, bowiem porty te samodzielnie wykonały całą infrastrukturę pod montaż systemu AWOS. Prace powinny zostać zakończone jeszcze w pierwszej połowie przyszłego roku. Instalacje systemów na pozostałych lotniskach potrwają do 2016 r.

Zobacz też: Czy zakup nowych opon do auta się opłaca?

Obecnie polskie lotniska regionalne dysponują systemami ILS pierwszej kategorii umożliwia samolotom lądowanie przy widzialności pionowej nie mniejszej niż 60 metrów i minimalnej widzialności wzdłuż drogi startowej wynoszącej 550 metrów.

Nowoczesny AWOS zapewnia odpowiednie dane dotyczące warunków meteorologicznych na lotniskach. Razem z systemem ILS, systemem oświetlenia drogi startowej oraz odpowiednim zestawem procedur operacyjnych lotniska umożliwia prowadzenie operacji lotniczych w kategorii operacyjnej II (w trudnych warunkach atmosferycznych), tzn. przy widzialności wzdłuż drogi startowej wynoszącej nie mniej niż 300 m i wysokości decyzji, co zazwyczaj utożsamiane jest z wysokością podstawy chmur nie niższą niż 30 m. (PAP)

rgr/ jbr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA