REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mandat za miganie światłami?

Mandat za miganie światłami? © Rafal Olechowski - Fotolia.com
Mandat za miganie światłami? © Rafal Olechowski - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nieraz spotykamy się z uprzejmością kierowców na drodze. Nam to bardzo odpowiada, jednak zbytnia życzliwość może doprowadzić do uszczuplenia naszego portfela. Dlaczego?

REKLAMA

Często obserwowanym zjawiskiem takiej uprzejmości jest ostrzeganie innych kierowców poprzez ,,mruganie” światłami o kontroli policji drogowej. Wiele zmotoryzowanych nawet nie zdaje sobie sprawy, że taki dobry gest może być przyczyną mandatu. Mówi o tym Artykuł 29 Kodeksu Drogowego ,, 1. Kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego, w razie gdy zachodzi konieczność ostrzegania o niebezpieczeństwie. 2. Zabrania się : 1)nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego,2) używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, 3)chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem, ostrzegania światłami drogowymi w warunkach, w których może to spowodować oślepienie innych kierujących” . Takie nadużycie sygnału świetlnego może kosztować nas 100 złotych. Analogicznie wygląda to z nadużywaniem sygnału dźwiękowego. Policjanci mogą wystawić mandat również w wysokości 100 złotych za nieuzasadnione zatrąbienie.

REKLAMA

Czasem zdarza się tak, że spotykamy znajomych z małymi dziećmi, którzy proszą o „podwózkę”. W takiej sytuacji, jeżeli w samochodzie nie ma specjalnego fotelika dla dzieci, będzie to skutkowało mandatem w wysokości 150 złotych niezależnie od przebytej trasy.
Najbardziej jednak uszczuplić portfel może rozmowa przez trzymany w dłoni telefon komórkowy. W takiej sytuacji grozi nam 200 złotych mandatu. Jeżeli nie posiadamy zestawu słuchawkowego lepiej ani nie odbierać połączeń, ani ich nie wykonywać. 

REKLAMA

Kierowcy powinni pamiętać , że nie wolno oddalać się od samochodu, kiedy silnik pracuje. Jest to po raz kolejny złamanie przepisu. Taki kierowca musi się liczyć z tym, że ubędzie mu 50 złotych.
Mandat grozi również tym kierowcom, którzy chcą przewieść jakiś ładunek. Jeżeli chcemy coś przewieść w naszym samochodzie muszą być spełnione odpowiednie warunki. Trzeba zadbać o to by ładunek był dobrze zabezpieczony oraz nie naruszał stateczności pojazdu. Za niedopilnowane tych spraw możemy dostać mandat w wysokości 200 złotych. Dodatkowo przewożona rzecz nie może ograniczać widoczności. Stwarza to zagrożenie na drodze oraz możliwość dostania kary w wysokości 100 złotych. 

Jeżeli chodzi o holowanie to również musimy pamiętać o podstawowych zasadach, by uniknąć zbędnych kosztów. Przede wszystkim pojazd holowany nie może mieć uszkodzonego układu kierowniczego i hamulcowego. Za takie niedopatrzenie z naszej strony możemy być obciążeni mandatem w wysokości 250 złotych. Również za niewłaściwe oznaczenie takiego pojazdu lub jego brak możemy liczyć się z grzywną w wysokości 150 złotych.  Tego typu sytuacje zdarzają się bardzo często na drogach. Warto ich unikać, by niepotrzebnie narażać się na zbędne koszty.

Tekst: Aleksandra Kalinowska
Źródło: Materiały prasowe Korkowo.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

    1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

    Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

    Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

    REKLAMA

    Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

    Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydajną flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    REKLAMA

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    REKLAMA