REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mandat za miganie światłami?

Mandat za miganie światłami? © Rafal Olechowski - Fotolia.com
Mandat za miganie światłami? © Rafal Olechowski - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nieraz spotykamy się z uprzejmością kierowców na drodze. Nam to bardzo odpowiada, jednak zbytnia życzliwość może doprowadzić do uszczuplenia naszego portfela. Dlaczego?

REKLAMA

Często obserwowanym zjawiskiem takiej uprzejmości jest ostrzeganie innych kierowców poprzez ,,mruganie” światłami o kontroli policji drogowej. Wiele zmotoryzowanych nawet nie zdaje sobie sprawy, że taki dobry gest może być przyczyną mandatu. Mówi o tym Artykuł 29 Kodeksu Drogowego ,, 1. Kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego, w razie gdy zachodzi konieczność ostrzegania o niebezpieczeństwie. 2. Zabrania się : 1)nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego,2) używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, 3)chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem, ostrzegania światłami drogowymi w warunkach, w których może to spowodować oślepienie innych kierujących” . Takie nadużycie sygnału świetlnego może kosztować nas 100 złotych. Analogicznie wygląda to z nadużywaniem sygnału dźwiękowego. Policjanci mogą wystawić mandat również w wysokości 100 złotych za nieuzasadnione zatrąbienie.

REKLAMA

Czasem zdarza się tak, że spotykamy znajomych z małymi dziećmi, którzy proszą o „podwózkę”. W takiej sytuacji, jeżeli w samochodzie nie ma specjalnego fotelika dla dzieci, będzie to skutkowało mandatem w wysokości 150 złotych niezależnie od przebytej trasy.
Najbardziej jednak uszczuplić portfel może rozmowa przez trzymany w dłoni telefon komórkowy. W takiej sytuacji grozi nam 200 złotych mandatu. Jeżeli nie posiadamy zestawu słuchawkowego lepiej ani nie odbierać połączeń, ani ich nie wykonywać. 

REKLAMA

Kierowcy powinni pamiętać , że nie wolno oddalać się od samochodu, kiedy silnik pracuje. Jest to po raz kolejny złamanie przepisu. Taki kierowca musi się liczyć z tym, że ubędzie mu 50 złotych.
Mandat grozi również tym kierowcom, którzy chcą przewieść jakiś ładunek. Jeżeli chcemy coś przewieść w naszym samochodzie muszą być spełnione odpowiednie warunki. Trzeba zadbać o to by ładunek był dobrze zabezpieczony oraz nie naruszał stateczności pojazdu. Za niedopilnowane tych spraw możemy dostać mandat w wysokości 200 złotych. Dodatkowo przewożona rzecz nie może ograniczać widoczności. Stwarza to zagrożenie na drodze oraz możliwość dostania kary w wysokości 100 złotych. 

Jeżeli chodzi o holowanie to również musimy pamiętać o podstawowych zasadach, by uniknąć zbędnych kosztów. Przede wszystkim pojazd holowany nie może mieć uszkodzonego układu kierowniczego i hamulcowego. Za takie niedopatrzenie z naszej strony możemy być obciążeni mandatem w wysokości 250 złotych. Również za niewłaściwe oznaczenie takiego pojazdu lub jego brak możemy liczyć się z grzywną w wysokości 150 złotych.  Tego typu sytuacje zdarzają się bardzo często na drogach. Warto ich unikać, by niepotrzebnie narażać się na zbędne koszty.

Tekst: Aleksandra Kalinowska
Źródło: Materiały prasowe Korkowo.pl

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA