Mandat za miganie światłami?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Często obserwowanym zjawiskiem takiej uprzejmości jest ostrzeganie innych kierowców poprzez ,,mruganie” światłami o kontroli policji drogowej. Wiele zmotoryzowanych nawet nie zdaje sobie sprawy, że taki dobry gest może być przyczyną mandatu. Mówi o tym Artykuł 29 Kodeksu Drogowego ,, 1. Kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego, w razie gdy zachodzi konieczność ostrzegania o niebezpieczeństwie. 2. Zabrania się : 1)nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego,2) używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, 3)chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem, ostrzegania światłami drogowymi w warunkach, w których może to spowodować oślepienie innych kierujących” . Takie nadużycie sygnału świetlnego może kosztować nas 100 złotych. Analogicznie wygląda to z nadużywaniem sygnału dźwiękowego. Policjanci mogą wystawić mandat również w wysokości 100 złotych za nieuzasadnione zatrąbienie.
REKLAMA
Czasem zdarza się tak, że spotykamy znajomych z małymi dziećmi, którzy proszą o „podwózkę”. W takiej sytuacji, jeżeli w samochodzie nie ma specjalnego fotelika dla dzieci, będzie to skutkowało mandatem w wysokości 150 złotych niezależnie od przebytej trasy.
Najbardziej jednak uszczuplić portfel może rozmowa przez trzymany w dłoni telefon komórkowy. W takiej sytuacji grozi nam 200 złotych mandatu. Jeżeli nie posiadamy zestawu słuchawkowego lepiej ani nie odbierać połączeń, ani ich nie wykonywać.
REKLAMA
Kierowcy powinni pamiętać , że nie wolno oddalać się od samochodu, kiedy silnik pracuje. Jest to po raz kolejny złamanie przepisu. Taki kierowca musi się liczyć z tym, że ubędzie mu 50 złotych.
Mandat grozi również tym kierowcom, którzy chcą przewieść jakiś ładunek. Jeżeli chcemy coś przewieść w naszym samochodzie muszą być spełnione odpowiednie warunki. Trzeba zadbać o to by ładunek był dobrze zabezpieczony oraz nie naruszał stateczności pojazdu. Za niedopilnowane tych spraw możemy dostać mandat w wysokości 200 złotych. Dodatkowo przewożona rzecz nie może ograniczać widoczności. Stwarza to zagrożenie na drodze oraz możliwość dostania kary w wysokości 100 złotych.
Jeżeli chodzi o holowanie to również musimy pamiętać o podstawowych zasadach, by uniknąć zbędnych kosztów. Przede wszystkim pojazd holowany nie może mieć uszkodzonego układu kierowniczego i hamulcowego. Za takie niedopatrzenie z naszej strony możemy być obciążeni mandatem w wysokości 250 złotych. Również za niewłaściwe oznaczenie takiego pojazdu lub jego brak możemy liczyć się z grzywną w wysokości 150 złotych. Tego typu sytuacje zdarzają się bardzo często na drogach. Warto ich unikać, by niepotrzebnie narażać się na zbędne koszty.
Tekst: Aleksandra Kalinowska
Źródło: Materiały prasowe Korkowo.pl
REKLAMA
REKLAMA