REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo rozmieścić ładunek?

Jak prawidłowo rozmieścić ładunek?
Jak prawidłowo rozmieścić ładunek?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Niewłaściwe rozmieszczenie ładunku na pojeździe może spowodować poważne naruszenie prawa i wiązać się z karą grzywny do 15000 zł. Zobacz, jak tego uniknąć.

Eksperci kampanii Green Drive przygotowali listę dziesięciu zasad, których należy przestrzegać podczas rozmieszczania ładunku w pojeździe:

REKLAMA

1. UNIKAJ PRZEŁADOWANIA
Jeżeli możesz, skorzystaj z wagi po załadunku. Jeśli otrzymałeś załadowany pojazd i nie możesz sprawdzić ile faktycznie waży – zapisz to na liście przewozowym. Jeżeli pojazd jest przeładowany – nie jedź, gdyż może Cię to kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych grzywny.

REKLAMA

2. KONTROLUJ MAKSYMALNE NACISKI NA OSIE
Niezależnie od tego ile ładunku wieziesz, nacisk na pojedynczą oś nie może przekroczyć wartości granicznej dla drogi (8t, 10t lub 11,5t). Uwzględnij te wartości planując trasę, żebyś omyłkowo nie zjechał na drogę o niższej wartości granicznej.

3. DOSTOSUJ NACISK NA OŚ NAPĘDZANĄ
Rozmieść ładunek tak, żeby nacisk na oś napędzaną był większy niż 25% ciężaru pojazdu wraz z ładunkiem. Prawidłowe dociśnięcie osi napędowej do podłoża ma kluczowe znaczenie dla spalania. Dzięki temu energia produkowana przez silnik jest optymalnie wykorzystana.

4. DOSTOSUJ NACISK NA OŚ PRZEDNIĄ
Nacisk na oś przednią powinien wynosić minimum 20% ciężaru pojazdu wraz z ładunkiem. W przeciwnym wypadku oś kierowana nie będzie wystarczająco dociśnięta do podłoża, co znacznie utrudnia prawidłowe prowadzenie pojazdu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5. ROZŁÓŻ CIĘŻAR RÓWNOMIERNIE NA OSIE
Staraj się aby nacisk na wszystkie osie był podobny, a ciężar równomiernie rozłożony. Oś, która przenosi największy ciężar jest najbardziej narażona na uszkodzenia. Ma też znacznie zwiększone opory toczenia, które przekładają się na większe spalanie.

REKLAMA

6. ROZŁÓŻ CIĘŻAR RÓWNOMIERNIE NA BOKI
Bardzo ważne jest równomierne rozłożenie ciężaru ładunku na boki pojazdu, tak, żeby poszczególne koła przenosiły podobne obciążenia. Pojazd, który ma bardziej dociążoną jedną stronę łatwiej wypadnie z drogi i szybciej niszczy opony.

7. ŚRODEK CIĘŻKOŚCI ŁADUNKU USTAW MOŻLIWIE NISKO
Rozłóż ładunek tak, aby jego najcięższa część znajdowała się jak najbliżej podłoża. Dzięki temu unikniesz uszkodzenia delikatniejszych towarów i ustabilizujesz pojazd na drodze. Im wyżej ułożony jest ciężar, tym większa podatność na wywrócenie się. Zwłaszcza na zakrętach.

8. PO ROZŁADUNKU CZĘŚCIOWYM SPRAWDŹ ROZMIESZCZENIE
Skoryguj rozmieszczenie ładunku za każdym razem, gdy część dokładasz lub zdejmujesz. Zwróć uwagę, że nawet kiedy zdejmiesz połowę ciężaru, nacisk na pojedynczą oś może się zwiększyć, ponieważ część ładunku mogła stanowić przeciwwagę.

9. UŁATW SOBIE ROZŁADUNEK
Rozmieszczaj ładunek tak, żeby ułatwić sobie jego rozładowanie – zwłaszcza, jeżeli masz rozładunki częściowe. Pamiętaj jednak, że w tym wypadku ważniejsze jest prawidłowe rozmieszczenie nacisków niż Twoja wygoda.

10. ROZMIESZCZAJ CIĘŻAR, A NIE OBJĘTOŚĆ
Zanim zaczniesz rozmieszczać ładunek zastanów się, co wieziesz. Nie wystarczy, że równomiernie rozłożysz palety, jeżeli na jednej jest papier toaletowy a na drugiej cegły. Zawsze zwracaj uwagę na ciężar poszczególnych elementów ładunku i to właśnie ciężar rozmieszczaj równomiernie.

Źródło: Materiały kampanii Green Drive

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.

REKLAMA