REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwa warianty rozliczeń podatku VAT przy usługach transportowych i spedycyjnych

Dwa warianty rozliczeń podatku VAT przy usługach transportowych i spedycyjnych
Dwa warianty rozliczeń podatku VAT przy usługach transportowych i spedycyjnych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W związku z wydaną przez Ministra Finansów interpretacją ogólną z dnia 8 sierpnia 2013 r. (sygn. PT3/033/2/323/AEW/13/RD/82408) podatnicy świadczący usługi transportowe i spedycyjne mogą do końca 2013 r. rozpoznawać obowiązek podatkowy na gruncie podatku VAT, z tytułu wykonywania tego typu usług, albo według ogólnej zasady, albo na podstawie regulacji szczególnej.

Minister Finansów wydał interpretację ogólną odnosząc się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 16 maja 2013 r. w sprawie TNT Express Worldwide (Poland) Sp. z o.o. (sygn. C-169/12). W wyroku tym TSUE uznał, że przepis art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a i b ustawy o podatku od towarów i usług jest sprzeczny z dyrektywą 2006/112/WE. Powyższy przepis przewiduje powstanie obowiązku podatkowego od usług transportowych i spedycyjnych w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, ale nie później niż 30 dni od wykonania usługi. Mając na uwadze stwierdzenie przez TSUE niezgodności wspomnianego przepisu z regulacjami unijnymi, Minister Finansów wskazał, że od podatnika zależy wybór czy do świadczenia usług transportowych i spedycyjnych zastosowanie znajdą szczególne zasady określające moment powstania obowiązku podatkowego, czy też zasady ogólne.

REKLAMA

Kiedy powstanie obowiązek podatkowy?

W przypadku wyboru pierwszego z wariantów (zasady szczególne), obowiązek podatkowy w zakresie świadczonych przez podatnika usług transportowych i spedycyjnych powstanie w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, ale nie później niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi. W drugim wariancie (zasady ogólne), podatnik, który nie jest zobowiązany do wystawiania faktury powinien rozpoznać obowiązek podatkowy w momencie wykonania usługi. Z kolei podatnik, który jest zobowiązywany do wystawienia faktury (a zatem jeżeli usługa świadczona jest na rzecz przedsiębiorcy) powinien rozpoznać obowiązek podatkowy z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wykonania usługi. Przy czym, w obu przypadkach mowa tutaj o usługach wykonywanych na rzecz polskich kontrahentów (gdzie na fakturze wykazuje się stawkę i kwotę podatku).

Kiedy wystawić fakturę?

REKLAMA

Konsekwencją wyboru jednego z przedstawionych wyżej wariantów, określających moment powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do usług transportowych i spedycyjnych, jest konieczność wystawienia faktury w odpowiednim terminie. W tym przypadku zastosowanie znajdą przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Jeżeli podatnik rozpoznaje obowiązek podatkowy na zasadach szczególnych (w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, ale nie później niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi) faktury dokumentujące świadczenie tego typu usług powinny być wystawione nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i jednocześnie nie wcześniej niż 30 dni przed tą datą.

Przykład

Podatnik wykonał usługę transportową na rzecz swojego kontrahenta w dniu 10 lipca 2013 r. Faktura dokumentująca usługę została wystawiona 11 lipca 2013 r. Nabywca usługi transportowej dokonał zapłaty w dniu 15 lipca 2013 r. W przedstawionym stanie faktycznym faktura wystawiona została we właściwym terminie.

Z kolei, w przypadku wyboru drugiej opcji, polegającej na określeniu momentu powstania obowiązku podatkowego na zasadach ogólnych (z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wykonania usługi), faktury dokumentujące świadczenie tego typu usług powinny być wystawione nie później niż 7. dnia od dnia wykonania usługi.

Przykład

Podatnik wykonał na rzecz kontrahenta usługę transportową dnia 10 lipca 2013 r. Faktura dokumentująca wykonanie usługi powinna zostać wystawiona najpóźniej w 7. dniu licząc od dnia wykonania usługi, a więc 17 lipca 2013 r.

Również w tych przypadkach mowa tutaj o usługach wykonywanych na rzecz polskich kontrahentów (gdzie na fakturze wykazuje się stawkę i kwotę podatku), bo do tego typu czynności odnosi się wskazane na wstępie orzeczenie.

Zmiany w roku 2014

Przedstawiona interpretacja ogólna Ministra Finansów będzie miała zastosowanie wyłącznie do usług transportowych i spedycyjnych wykonanych do końca 2013 r. Po tej dacie zakwestionowany przez TSUE przepis przestanie obowiązywać. Z dniem 1 stycznia 2014 r. w życie wejdzie ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, na mocy której zasady dotyczące powstania obowiązku podatkowego zostaną ujednolicone. Ustawa ta uchyli m.in. art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług dodając w to miejsce art. 19a określający nowe zasady powstawania obowiązku podatkowego na gruncie podatku VAT. Począwszy od tej daty, z nielicznymi tylko wyjątkami, obowiązek podatkowy powstawał będzie z chwilą wydania towaru bądź wykonania usługi.

Tekst: Ewelina Błądek, Młodszy Konsultant Podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

  Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

  Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

  Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

  MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

  MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

  Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

  W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

  REKLAMA

  Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

  We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

  Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

  Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

  Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

  Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

  Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

  Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

  REKLAMA

  Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

  Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

  Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

  Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

  REKLAMA