REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwa warianty rozliczeń podatku VAT przy usługach transportowych i spedycyjnych

Subskrybuj nas na Youtube
Dwa warianty rozliczeń podatku VAT przy usługach transportowych i spedycyjnych
Dwa warianty rozliczeń podatku VAT przy usługach transportowych i spedycyjnych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W związku z wydaną przez Ministra Finansów interpretacją ogólną z dnia 8 sierpnia 2013 r. (sygn. PT3/033/2/323/AEW/13/RD/82408) podatnicy świadczący usługi transportowe i spedycyjne mogą do końca 2013 r. rozpoznawać obowiązek podatkowy na gruncie podatku VAT, z tytułu wykonywania tego typu usług, albo według ogólnej zasady, albo na podstawie regulacji szczególnej.

Minister Finansów wydał interpretację ogólną odnosząc się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 16 maja 2013 r. w sprawie TNT Express Worldwide (Poland) Sp. z o.o. (sygn. C-169/12). W wyroku tym TSUE uznał, że przepis art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a i b ustawy o podatku od towarów i usług jest sprzeczny z dyrektywą 2006/112/WE. Powyższy przepis przewiduje powstanie obowiązku podatkowego od usług transportowych i spedycyjnych w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, ale nie później niż 30 dni od wykonania usługi. Mając na uwadze stwierdzenie przez TSUE niezgodności wspomnianego przepisu z regulacjami unijnymi, Minister Finansów wskazał, że od podatnika zależy wybór czy do świadczenia usług transportowych i spedycyjnych zastosowanie znajdą szczególne zasady określające moment powstania obowiązku podatkowego, czy też zasady ogólne.

REKLAMA

Kiedy powstanie obowiązek podatkowy?

W przypadku wyboru pierwszego z wariantów (zasady szczególne), obowiązek podatkowy w zakresie świadczonych przez podatnika usług transportowych i spedycyjnych powstanie w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, ale nie później niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi. W drugim wariancie (zasady ogólne), podatnik, który nie jest zobowiązany do wystawiania faktury powinien rozpoznać obowiązek podatkowy w momencie wykonania usługi. Z kolei podatnik, który jest zobowiązywany do wystawienia faktury (a zatem jeżeli usługa świadczona jest na rzecz przedsiębiorcy) powinien rozpoznać obowiązek podatkowy z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wykonania usługi. Przy czym, w obu przypadkach mowa tutaj o usługach wykonywanych na rzecz polskich kontrahentów (gdzie na fakturze wykazuje się stawkę i kwotę podatku).

Kiedy wystawić fakturę?

REKLAMA

Konsekwencją wyboru jednego z przedstawionych wyżej wariantów, określających moment powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do usług transportowych i spedycyjnych, jest konieczność wystawienia faktury w odpowiednim terminie. W tym przypadku zastosowanie znajdą przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli podatnik rozpoznaje obowiązek podatkowy na zasadach szczególnych (w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, ale nie później niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi) faktury dokumentujące świadczenie tego typu usług powinny być wystawione nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i jednocześnie nie wcześniej niż 30 dni przed tą datą.

Przykład

Podatnik wykonał usługę transportową na rzecz swojego kontrahenta w dniu 10 lipca 2013 r. Faktura dokumentująca usługę została wystawiona 11 lipca 2013 r. Nabywca usługi transportowej dokonał zapłaty w dniu 15 lipca 2013 r. W przedstawionym stanie faktycznym faktura wystawiona została we właściwym terminie.

Z kolei, w przypadku wyboru drugiej opcji, polegającej na określeniu momentu powstania obowiązku podatkowego na zasadach ogólnych (z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wykonania usługi), faktury dokumentujące świadczenie tego typu usług powinny być wystawione nie później niż 7. dnia od dnia wykonania usługi.

Przykład

Podatnik wykonał na rzecz kontrahenta usługę transportową dnia 10 lipca 2013 r. Faktura dokumentująca wykonanie usługi powinna zostać wystawiona najpóźniej w 7. dniu licząc od dnia wykonania usługi, a więc 17 lipca 2013 r.

Również w tych przypadkach mowa tutaj o usługach wykonywanych na rzecz polskich kontrahentów (gdzie na fakturze wykazuje się stawkę i kwotę podatku), bo do tego typu czynności odnosi się wskazane na wstępie orzeczenie.

Zmiany w roku 2014

Przedstawiona interpretacja ogólna Ministra Finansów będzie miała zastosowanie wyłącznie do usług transportowych i spedycyjnych wykonanych do końca 2013 r. Po tej dacie zakwestionowany przez TSUE przepis przestanie obowiązywać. Z dniem 1 stycznia 2014 r. w życie wejdzie ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, na mocy której zasady dotyczące powstania obowiązku podatkowego zostaną ujednolicone. Ustawa ta uchyli m.in. art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług dodając w to miejsce art. 19a określający nowe zasady powstawania obowiązku podatkowego na gruncie podatku VAT. Począwszy od tej daty, z nielicznymi tylko wyjątkami, obowiązek podatkowy powstawał będzie z chwilą wydania towaru bądź wykonania usługi.

Tekst: Ewelina Błądek, Młodszy Konsultant Podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

REKLAMA

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

REKLAMA

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

REKLAMA