REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowanie pojazdu do trasy

Tir
Tir
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiednie przygotowanie samochodu ciężarowego do podróży stanowi jedną z kluczowych operacji dla wzmocnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu auta do drogi, właściciele mogą zaoszczędzić nawet 15% kosztów paliwa.

Wszelkiego rodzaju drobne usterki, gdy się skumulują mogą być przyczyną poważnej awarii oraz poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ignorowanie wszelkiego rodzaju drobnych usterek może być przyczyną wzrostu kosztów eksploatacji pojazdu.

REKLAMA

Eksperci kampanii Green Drive, przypominają, o czym powinien pamiętać kierowca przygotowujący pojazd do trasy:

1. Sprawdź kondycję opon i ciśnienie powietrza w ogumieniu

Upewnij się, że ciśnienie w oponach jest na poziomie wskazanym przez producenta samochodu. Sprawdź głębokość bieżnika i jego przydatność na określonej trasie. Usuń duże zanieczyszczenia (np. kamienie). Wydłużysz w ten sposób trwałość opon, zmniejszysz ryzyko groźnego wypadku na drodze i ograniczysz zużywane paliwo – nawet o 2 l na 100km.

2. Skontroluj mocowanie ładunku

Skontroluj rozmieszczenie i mocowanie ładunku. Właściwie zabezpieczony ładunek nie będzie utrudniał Ci prowadzenia pojazdu. Transport polega na dostarczeniu towaru do odbiorcy - nie możesz sobie pozwolić na zgubienie lub zniszczenie ładunku po drodze.

3. Regularnie sprawdzaj stan zużycia układu hamulcowego

Regularnie sprawdzaj stan tarcz hamulcowych i elementów ciernych na hamulcach. Wymień je natychmiast, jeśli zauważysz uszkodzenia. Przed każdym wyruszeniem w trasę zrób kilka hamowań testowych, żeby upewnić się, że wszystko działa. Uszkodzone hamulce nie tylko znacznie zwiększają zużycie paliwa, ale mogą też doprowadzić do zapalenia się koła.

4. Sprawdź luz w układzie kierowniczym

Przed wyjazdem w trasę sprawdź „luz” w kierownicy. Z kolei podczas jazdy monitoruj wszelkie nietypowe objawy, takie jak wrażenie „pływania” podczas jazdy lub „znoszenie” na jedną stronę. Pamiętaj, że układ kierowniczy odpowiada za skręt kół - niesprawny może zaprowadzić Cię do rowu.

5. Poziom oleju silnikowego kontroluj przed każdą trasą

Przed każdą trasą sprawdź poziom oleju w silniku. Zwróć też uwagę na to, jak często go uzupełniasz. Znikający olej może świadczyć o nieszczelnościach w układzie. Olej ma duże znaczenie dla sprawności i wydajności silnika, ale ważna jest również ilość i jakość powietrza, która dochodzi do komory spalania. Dlatego konieczna jest również regularna kontrola filtra powietrza. Brak oleju i zapchany filtr powietrza zniszczą Twój silnik.

6. Skontroluj stan zawieszenia pojazdu

Sprawdź zamocowanie, zbieżność kół oraz stan amortyzatorów. Jak? Zobacz, czy samochód nie “ciągnie” w jedną stronę i czy bieżniki opon się równomiernie zużywają – jeśli nie, „wyczytasz” z nich większość nieprawidłowości w stanie zawieszenia. Na długiej trasie możesz “zgubić” nieprawidłowo zamocowane koło.

7. Skontroluj stan plandeki

Przed każdym wyruszeniem w trasę sprawdź stan plandeki. Usuń zalegający śnieg, lód lub wodę. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie zapięcia i sznurowania. Pamiętaj, że nawet drobne zaniedbanie może doprowadzić do całkowitego zerwania plandeki.

8. Zachowaj dokładność podczas przypinania naczepy

Przed podpięciem naczepy sprawdź, czy siodło jest właściwie nasmarowane. Przed każdym wyruszeniem w trasę skontroluj blokadę zapięcia i przypięcie przewodów. Upewnij się, że przewody nie są uszkodzone. Pamiętaj, że od właściwego zapięcia naczepy zależy bezpieczeństwo na drodze. Niewłaściwie podpięta naczepa może się odpiąć w czasie jazdy.

9. Zadbaj o swój komfort w kabinie

Zadbaj o komfort kierowcy. Usuń z kabiny wszystkie niepotrzebne przedmioty. Ustaw odpowiednio kierownice, fotel i lusterka. Zapewnij wygodny dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy (np. dokumentów). Pamiętaj, że od komfortu i skupienia kierowcy zależy bezpieczeństwo ładunku.

10. Skontroluj ustawienie elementów auerodynamicznych

Zdemontuj zbędne elementy zewnętrzne, takie jak zewnętrzna osłona przeciwsłoneczna, dekoracyjne oświetlenie, czy orurowanie - każdy z nich może zwiększać spalanie nawet o 3 proc. Sprawdź, czy wysokość spoilera „pasuje” do naczepy. Skontroluj mocowanie osłon międzyosiowych i osłon bocznych. Odpowiednio zamocowany i wyregulowany zestaw aerodynamiczny może zmniejszyć spalanie nawet o 10 %. - to tak, jakby przez 3 dni w miesiącu samochód nie zużywał paliwa.

Źródło: Materiały Kampanii Green Drive

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    REKLAMA

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    REKLAMA

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA