REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transport węgla po zmianach w akcyzie

Jak wygląda transport węgla po zmianach w akcyzie?
Jak wygląda transport węgla po zmianach w akcyzie?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

20 września 2013 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie o podatku akcyzowym odnoszące się do akcyzy od węgla i koksu. Wielu przewoźników zajmujących się transportem węgla zastanawia się jak te zmiany wpłyną na ich działalność.

REKLAMA

W dotychczasowym stanie prawnym, jednym z podstawowych warunków zwolnienia od akcyzy dla wyrobów węglowych było dołączenie do przemieszczanych wyrobów węglowych dokumentu dostawy. Obowiązek dołączenia do przesyłki wyrobów węglowych dokumentu dostawy obejmował transakcje dokonywane pomiędzy pośredniczącymi podmiotami węglowymi, jak również dostawę wyrobów węglowych do podmiotu zużywającego go na cele objęte zwolnieniem. W praktyce wiele obowiązków związanych ze stosowaniem dokumentu dostawy spoczywało dotychczas na przewoźnikach węgla, którzy musieli pamiętać o dołączeniu dokumentu dostawy do transportowanych wyrobów węglowych. Przewoźnicy niejednokrotnie też zajmowali się potwierdzeniem na dokumencie dostawy odbioru wyrobów węglowych w imieniu podmiotu odbierającego.

REKLAMA

Począwszy od 20 września 2013 r. obowiązki przewoźników zajmujących się transportem węgla powinny ulec zmniejszeniu. Po pierwsze, od tego dnia nie będzie konieczne wystawianie dokumentu dostawy dla transakcji pomiędzy dwoma pośredniczącymi podmiotami węglowymi. Dokument dostawy ma być wystawiany tylko dla dostawy węgla dokonywanej przez pośredniczący podmiot węglowy do finalnego nabywcy węglowego.

Po wejściu w życie nowelizacji jako finalny nabywca węglowy traktowany będzie podmiot, który:
a) nabywa na terytorium kraju, importuje lub nabywa wewnątrzwspólnotowo wyroby węglowe, lub
b) posiada uzyskane w sposób inny niż w drodze nabycia wyroby węglowe
– niebędący pośredniczącym podmiotem węglowym.

REKLAMA

Warunkiem zwolnienia, w przypadku sprzedaży wyrobów węglowych na terytorium kraju finalnemu nabywcy węglowemu, będzie wystawienie przez podmiot sprzedający wyroby węglowe dokumentu dostawy lub faktury, jeżeli określa ona pozycję CN wyrobów węglowych, ich ilość w kilogramach i ich przeznaczenie uprawniające do zwolnienia od akcyzy, oraz potwierdzenie podpisem nabycia tych wyrobów przez finalnego nabywcę węglowego.

Podpis potwierdzający nabycie wyrobów węglowych przez finalnego nabywcę węglowego będzie mógł zostać złożony:
1) na dokumencie dostawy lub fakturze,
2) w umowie zawartej pomiędzy sprzedawcą wyrobów węglowych a finalnym nabywcą węglowym.

Zatem, począwszy od 20 września 2013 r. zmniejszeniu ulega ilość przypadków, w których konieczne jest wystawienie dokumentu dostawy. Znika także obowiązek dołączenia dokumentu dostawy do transportu wyrobów węglowych. Zmiany te niewątpliwie zmniejszają zakres obowiązków spoczywających na przewoźnikach, którzy nie muszą już troszczyć się o dołączenie dokumentu dostawy do przesyłki wyrobów węglowych objętych zwolnieniem.

Szczegółowe zasady wystawiania dokumentu dostawy mają zostać określone w rozporządzeniu wykonawczym. Obecnie na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji znajduje się precyzujące te zagadnienia projekt rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 31 lipca 2013 r. w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy.

Tekst: Piotr Paszek, doradca podatkowy, Kierownik Zespołu ds. VAT i Akcyzy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    REKLAMA

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA