REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona towaru w czasie transportu. Zniszczenie, kradzież i wyłudzenie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
oprac. Kuba Brzeziński
Ochrona towaru w czasie transportu. Zniszczenie, kradzież i wyłudzenie
Ochrona towaru w czasie transportu. Zniszczenie, kradzież i wyłudzenie
TC Kancelaria Prawna

REKLAMA

REKLAMA

Transport towarów to kwestia nie tylko planowania trasy. To też ochrona przewożonych przedmiotów. Ochrona przed uszkodzeniem, utratą towaru czy oszustwami ze strony nieuczciwych kontrahentów.

rozwiń >

Zniszczenie lub kradzież towaru w czasie transportu wpływa na wynik finansowy firmy. Generuje straty. Jak skutecznie zabezpieczyć ładunek przed kradzieżą i wyłudzeniami w trakcie transportu? To spore wyzwanie, które wymaga wielopoziomowego działania.

REKLAMA

Zabezpieczenie towaru

REKLAMA

Dobrym pomysłem jest montaż wszelkiego rodzaju kłódek, plomb i zamków. Dzięki temu dostęp do ładunku stanie się dla złodziei bardziej skomplikowany. To o tyle kluczowe, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, obowiązek nadzorowania towaru w trakcie transportu spoczywa na przewoźniku.

Ważne jest również systematyczne sprawdzanie zabezpieczeń przed każdym wyjazdem oraz po postojach. Jest to ważne ze względu na ryzyko ich uszkodzenia podczas pierwszych prób dostania się do ładunku. W razie odnotowania nieprawidłowości natychmiast zamontujmy nowe zabezpieczenia – mówi Beata Gądek, ekspertka TC Kancelarii Prawnej.

Monitorowanie ładunku GPS

W dobie nowoczesnych rozwiązań warto szeroko z nich korzystać. Również w segmencie transportowym. Dobrym pomysłem jest m.in. monitorowanie ładunku za pomocą systemów GPS. Śledzenie w czasie rzeczywistym daje możliwość reagowania w przypadku przechwycenia towaru. Przewoźnik może poinformować odpowiednie organy i pomóc im namierzyć złodziei za sprawą nadajnika.

Planowanie miejsc postoju

REKLAMA

Ochrona towaru w czasie transportu to też kwestia bezpieczeństwa kierowcy. Aby nie potęgować niebezpieczeństwa w tym zakresie, kluczowe jest poszukiwanie bezpiecznego parkingu na pauzę. Przy wyborze lokalizacji wykorzystujmy swoje doświadczenie oraz dostępne opinie, które możemy znaleźć na grupach, forach lub stronach internetowych. To tam dowiemy się, w których miejscach kradzieże są najczęstsze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku zagrożenia przewożonego towaru priorytetem jest natychmiastowe powiadomienie organów ścigania. W tego typu sytuacjach unikajmy bezpośredniego zaangażowania w potyczki ze złodziejami – samodzielna interwencja może bowiem stanowić ryzyko dla zdrowia lub życia.

Ubezpieczenie przewożonego ładunku

Kradzież towaru w czasie transportu oznacza utratę reputacji i koszty. Szczególnie że obowiązek nadzorowania towaru w trakcie transportu spoczywa na przewoźniku. Podczas wykupywania polisy przewoźnik powinien pamiętać o wartości ładunku. Polisę powinien dobrać w taki sposób, aby kwota zabezpieczenia odpowiadała wartości ładunku.

Posiadanie ubezpieczenia korzystnie wpływa nie tylko na wizerunek firmy, ale i na poczucie bezpieczeństwa kierowców. Stanowi dowód profesjonalizmu oraz gwarantuje zaufanie klientów, eliminując obawy związane z ryzykiem, na przykład bankructwa firmy – wyjaśnia Beata Gądek.

Szkolenie kierowców

Działania z zakresu zapewnienia ochrony towaru w czasie transportu w dużej mierze zależą od kierowcy. Dlatego warto inwestować w szkolenia w tym zakresie. Na kursach omawiane są kwestie związane z zabezpieczeniem towaru, metodami ochrony przed kradzieżą oraz postępowania w przypadku utraty ładunku. Czego jeszcze kierowcy mogą dowiedzieć się na takim szkoleniu?

Skuteczne reagowanie, umiejętne szukanie pomocy czy minimalizowanie ryzyka wystąpienia niebezpiecznych sytuacji podczas transportu – nabyte podczas szkoleń umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych – będą dla kierowców na wagę złota – dodaje ekspertka TC Kancelarii Prawnej.

Kary w umowach z kontrahentami

Skutecznie zabezpieczanie towaru przed kradzieżą to również umiejętne zarządzanie aspektami kontraktowymi. Przewoźnicy powinni zatem zwrócić uwagę na umowy i właściwy dobór partnerów biznesowych. Warto wybierać podmioty z solidnymi referencjami – zwłaszcza te, z którymi utrzymujemy długotrwałą współpracę.

Dodatkowo poszerzajmy wiedzę na temat kar umownych, które mogą być narzucane w przypadku niewłaściwej realizacji zleceń transportowych. W sytuacji ewentualnego niedotrzymania umowy przez jedną ze stron są one dodatkowym zabezpieczeniem naszych interesów.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

Nowy węzeł drogowy na S19 i kolejne odcinki drogi w planach

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę dodatkowego węzła drogowego na S19 koło Białegostoku - Dobrzyniewo Północ. W planach także inne odcinki drogi. S19 w Podlaskiem ma liczyć 177 km, a budowa jest podzielona na 15 odcinków.

REKLAMA

Stracisz prawo jazdy po 65. roku życia? Nowe badania seniorów od 1 lipca? Sprawdzamy, co naprawdę się zmienia

Czy po 65. roku życia naprawdę trzeba będzie robić badania, żeby nadal prowadzić samochód? W sieci krąży wiele niepokojących informacji, ale nie wszystkie mają potwierdzenie w przepisach. Sprawdziliśmy, jakie zmiany faktycznie wchodzą w życie, co grozi za brak badań po 75. roku życia i czy osoby starsze mogą legalnie prowadzić auto bez zaświadczenia lekarskiego.

Szok: 85-latek wjechał do galerii handlowej. Czy seniorzy powinni mieć badania, by zachować prawo jazdy? Tak wyglądają przepisy 2025

Incydent w Gdyni, gdzie 25 czerwca 85-letni kierowca wjechał samochodem do wnętrza centrum handlowego Riviera przy ul. Kazimierza Górskiego, wywołał lawinę pytań o bezpieczeństwo na drogach i zdolność osób starszych do prowadzenia pojazdów. Zdarzenie to, choć na szczęście bez poważniejszych obrażeń, zakończyło się mandatem dla mężczyzny i wnioskiem policji o skierowanie go na badania zdrowotne. To nietypowe zdarzenie ponownie stawia kluczowe pytanie: czy badania lekarskie dla kierowców seniorów powinny być obowiązkowe? Czy seniorzy mogą prowadzić auto po 80-tce bez dodatkowych wymogów? Sprawdzamy, jak wyglądają przepisy dla kierowców seniorów 2025.

REKLAMA