REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona towaru w czasie transportu. Zniszczenie, kradzież i wyłudzenie

oprac. Kuba Brzeziński
Ochrona towaru w czasie transportu. Zniszczenie, kradzież i wyłudzenie
Ochrona towaru w czasie transportu. Zniszczenie, kradzież i wyłudzenie
TC Kancelaria Prawna

REKLAMA

REKLAMA

Transport towarów to kwestia nie tylko planowania trasy. To też ochrona przewożonych przedmiotów. Ochrona przed uszkodzeniem, utratą towaru czy oszustwami ze strony nieuczciwych kontrahentów.
rozwiń >

Zniszczenie lub kradzież towaru w czasie transportu wpływa na wynik finansowy firmy. Generuje straty. Jak skutecznie zabezpieczyć ładunek przed kradzieżą i wyłudzeniami w trakcie transportu? To spore wyzwanie, które wymaga wielopoziomowego działania.

REKLAMA

Zabezpieczenie towaru

REKLAMA

Dobrym pomysłem jest montaż wszelkiego rodzaju kłódek, plomb i zamków. Dzięki temu dostęp do ładunku stanie się dla złodziei bardziej skomplikowany. To o tyle kluczowe, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, obowiązek nadzorowania towaru w trakcie transportu spoczywa na przewoźniku.

Ważne jest również systematyczne sprawdzanie zabezpieczeń przed każdym wyjazdem oraz po postojach. Jest to ważne ze względu na ryzyko ich uszkodzenia podczas pierwszych prób dostania się do ładunku. W razie odnotowania nieprawidłowości natychmiast zamontujmy nowe zabezpieczenia – mówi Beata Gądek, ekspertka TC Kancelarii Prawnej.

Monitorowanie ładunku GPS

W dobie nowoczesnych rozwiązań warto szeroko z nich korzystać. Również w segmencie transportowym. Dobrym pomysłem jest m.in. monitorowanie ładunku za pomocą systemów GPS. Śledzenie w czasie rzeczywistym daje możliwość reagowania w przypadku przechwycenia towaru. Przewoźnik może poinformować odpowiednie organy i pomóc im namierzyć złodziei za sprawą nadajnika.

Planowanie miejsc postoju

REKLAMA

Ochrona towaru w czasie transportu to też kwestia bezpieczeństwa kierowcy. Aby nie potęgować niebezpieczeństwa w tym zakresie, kluczowe jest poszukiwanie bezpiecznego parkingu na pauzę. Przy wyborze lokalizacji wykorzystujmy swoje doświadczenie oraz dostępne opinie, które możemy znaleźć na grupach, forach lub stronach internetowych. To tam dowiemy się, w których miejscach kradzieże są najczęstsze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku zagrożenia przewożonego towaru priorytetem jest natychmiastowe powiadomienie organów ścigania. W tego typu sytuacjach unikajmy bezpośredniego zaangażowania w potyczki ze złodziejami – samodzielna interwencja może bowiem stanowić ryzyko dla zdrowia lub życia.

Ubezpieczenie przewożonego ładunku

Kradzież towaru w czasie transportu oznacza utratę reputacji i koszty. Szczególnie że obowiązek nadzorowania towaru w trakcie transportu spoczywa na przewoźniku. Podczas wykupywania polisy przewoźnik powinien pamiętać o wartości ładunku. Polisę powinien dobrać w taki sposób, aby kwota zabezpieczenia odpowiadała wartości ładunku.

Posiadanie ubezpieczenia korzystnie wpływa nie tylko na wizerunek firmy, ale i na poczucie bezpieczeństwa kierowców. Stanowi dowód profesjonalizmu oraz gwarantuje zaufanie klientów, eliminując obawy związane z ryzykiem, na przykład bankructwa firmy – wyjaśnia Beata Gądek.

Szkolenie kierowców

Działania z zakresu zapewnienia ochrony towaru w czasie transportu w dużej mierze zależą od kierowcy. Dlatego warto inwestować w szkolenia w tym zakresie. Na kursach omawiane są kwestie związane z zabezpieczeniem towaru, metodami ochrony przed kradzieżą oraz postępowania w przypadku utraty ładunku. Czego jeszcze kierowcy mogą dowiedzieć się na takim szkoleniu?

Skuteczne reagowanie, umiejętne szukanie pomocy czy minimalizowanie ryzyka wystąpienia niebezpiecznych sytuacji podczas transportu – nabyte podczas szkoleń umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych – będą dla kierowców na wagę złota – dodaje ekspertka TC Kancelarii Prawnej.

Kary w umowach z kontrahentami

Skutecznie zabezpieczanie towaru przed kradzieżą to również umiejętne zarządzanie aspektami kontraktowymi. Przewoźnicy powinni zatem zwrócić uwagę na umowy i właściwy dobór partnerów biznesowych. Warto wybierać podmioty z solidnymi referencjami – zwłaszcza te, z którymi utrzymujemy długotrwałą współpracę.

Dodatkowo poszerzajmy wiedzę na temat kar umownych, które mogą być narzucane w przypadku niewłaściwej realizacji zleceń transportowych. W sytuacji ewentualnego niedotrzymania umowy przez jedną ze stron są one dodatkowym zabezpieczeniem naszych interesów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA