Ochrona towaru w czasie transportu. Zniszczenie, kradzież i wyłudzenie
REKLAMA
REKLAMA
- Zabezpieczenie towaru
- Monitorowanie ładunku GPS
- Planowanie miejsc postoju
- Ubezpieczenie przewożonego ładunku
- Szkolenie kierowców
- Kary w umowach z kontrahentami
Zniszczenie lub kradzież towaru w czasie transportu wpływa na wynik finansowy firmy. Generuje straty. Jak skutecznie zabezpieczyć ładunek przed kradzieżą i wyłudzeniami w trakcie transportu? To spore wyzwanie, które wymaga wielopoziomowego działania.
REKLAMA
Zabezpieczenie towaru
REKLAMA
Dobrym pomysłem jest montaż wszelkiego rodzaju kłódek, plomb i zamków. Dzięki temu dostęp do ładunku stanie się dla złodziei bardziej skomplikowany. To o tyle kluczowe, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, obowiązek nadzorowania towaru w trakcie transportu spoczywa na przewoźniku.
Ważne jest również systematyczne sprawdzanie zabezpieczeń przed każdym wyjazdem oraz po postojach. Jest to ważne ze względu na ryzyko ich uszkodzenia podczas pierwszych prób dostania się do ładunku. W razie odnotowania nieprawidłowości natychmiast zamontujmy nowe zabezpieczenia – mówi Beata Gądek, ekspertka TC Kancelarii Prawnej.
Monitorowanie ładunku GPS
W dobie nowoczesnych rozwiązań warto szeroko z nich korzystać. Również w segmencie transportowym. Dobrym pomysłem jest m.in. monitorowanie ładunku za pomocą systemów GPS. Śledzenie w czasie rzeczywistym daje możliwość reagowania w przypadku przechwycenia towaru. Przewoźnik może poinformować odpowiednie organy i pomóc im namierzyć złodziei za sprawą nadajnika.
Planowanie miejsc postoju
REKLAMA
Ochrona towaru w czasie transportu to też kwestia bezpieczeństwa kierowcy. Aby nie potęgować niebezpieczeństwa w tym zakresie, kluczowe jest poszukiwanie bezpiecznego parkingu na pauzę. Przy wyborze lokalizacji wykorzystujmy swoje doświadczenie oraz dostępne opinie, które możemy znaleźć na grupach, forach lub stronach internetowych. To tam dowiemy się, w których miejscach kradzieże są najczęstsze.
W przypadku zagrożenia przewożonego towaru priorytetem jest natychmiastowe powiadomienie organów ścigania. W tego typu sytuacjach unikajmy bezpośredniego zaangażowania w potyczki ze złodziejami – samodzielna interwencja może bowiem stanowić ryzyko dla zdrowia lub życia.
Ubezpieczenie przewożonego ładunku
Kradzież towaru w czasie transportu oznacza utratę reputacji i koszty. Szczególnie że obowiązek nadzorowania towaru w trakcie transportu spoczywa na przewoźniku. Podczas wykupywania polisy przewoźnik powinien pamiętać o wartości ładunku. Polisę powinien dobrać w taki sposób, aby kwota zabezpieczenia odpowiadała wartości ładunku.
Posiadanie ubezpieczenia korzystnie wpływa nie tylko na wizerunek firmy, ale i na poczucie bezpieczeństwa kierowców. Stanowi dowód profesjonalizmu oraz gwarantuje zaufanie klientów, eliminując obawy związane z ryzykiem, na przykład bankructwa firmy – wyjaśnia Beata Gądek.
Szkolenie kierowców
Działania z zakresu zapewnienia ochrony towaru w czasie transportu w dużej mierze zależą od kierowcy. Dlatego warto inwestować w szkolenia w tym zakresie. Na kursach omawiane są kwestie związane z zabezpieczeniem towaru, metodami ochrony przed kradzieżą oraz postępowania w przypadku utraty ładunku. Czego jeszcze kierowcy mogą dowiedzieć się na takim szkoleniu?
Skuteczne reagowanie, umiejętne szukanie pomocy czy minimalizowanie ryzyka wystąpienia niebezpiecznych sytuacji podczas transportu – nabyte podczas szkoleń umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych – będą dla kierowców na wagę złota – dodaje ekspertka TC Kancelarii Prawnej.
Kary w umowach z kontrahentami
Skutecznie zabezpieczanie towaru przed kradzieżą to również umiejętne zarządzanie aspektami kontraktowymi. Przewoźnicy powinni zatem zwrócić uwagę na umowy i właściwy dobór partnerów biznesowych. Warto wybierać podmioty z solidnymi referencjami – zwłaszcza te, z którymi utrzymujemy długotrwałą współpracę.
Dodatkowo poszerzajmy wiedzę na temat kar umownych, które mogą być narzucane w przypadku niewłaściwej realizacji zleceń transportowych. W sytuacji ewentualnego niedotrzymania umowy przez jedną ze stron są one dodatkowym zabezpieczeniem naszych interesów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.