Przewoźnik ma nowy obowiązek informacyjny. Kierowcy zawodowi się ucieszą?
REKLAMA
REKLAMA
- Co oznacza nowelizacja Kodeksu pracy dla przewoźników?
- Nowy obowiązek informacyjny. Przewoźnik musi informować o...
- Szczegółowe wyliczenie składowych pensji w delegacji
- Przewoźnik powinien mieć potwierdzenie przekazania informacji
Co oznacza nowelizacja Kodeksu pracy dla przewoźników?
REKLAMA
26 kwietnia 2023 roku w życie weszła nowelizacja ustawy Kodeks pracy. Ta miała proste zadanie. Chodziło o wdrożenie na polskim gruncie zasad narzuconych przez dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 roku. Dotyczą one transparentnych oraz przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. Kluczowa zmiana, na której skupimy się w tym materiale, dotyczy firm transportowych i zatrudnianych w nich kierowców zawodowych. A przepisy są o tyle ważne, że mają zapewnić kierowcom lepsze warunki zatrudnienia, dzięki jasnym wytycznym.
REKLAMA
No dobrze, ale skoro nowelizacja obowiązuje od dwóch miesięcy, czemu o niej przypominamy? Powód jest prosty. Wiele firm transportowych nie jest świadoma ich istnienia. A to prowadzi do groźnej sytuacji. Bo konsekwencją w przyszłości może się stać nałożenie kary na przedsiębiorstwo przez Państwową Inspekcję Pracy.
Nowy obowiązek informacyjny. Przewoźnik musi informować o...
Po stronie przewoźnika leżą nowe obowiązki informacyjne. Te muszą być dopięte, zanim pracownik zostanie wysłany w delegację. Na czym polegają?
Wskazują one przede wszystkim, że przed wyjazdem pracownika do pracy lub w celu wykonania poleceń służbowych na terenie kraju UE lub poza granicami UE na okres dłuższy niż 4 tygodnie, pracodawca musi poinformować kierowcę w formie papierowej lub elektronicznej o miejscu wykonywania pracy, przewidywanym czasie jej trwania, walucie, w jakiej będzie wypłacane wynagrodzenie w momencie wykonywania pracy za granicą, a także przysługujących i określonych w prawie świadczeń pieniężnych lub rzeczowych za pracę oraz deklaracji w sprawie powrotu pracownika do kraju wraz z określeniem warunków – komentuje Kamil Wolański, Kierownik Działu Ekspertów, Inelo, Grupa Eurowag.
Lista jest długa, a potencjalne konsekwencje... poważne! Brak informacji może być bowiem związany z wlepieniem pracodawcy kary dochodzącej nawet do 30 000 zł.
Szczegółowe wyliczenie składowych pensji w delegacji
REKLAMA
Cel podróży, czas trwania wyjazdu i wynagrodzenie. A to cały czas nie koniec. Bo przepisy są mocno szczegółowe. Art. 7 ust. 2 dyrektywy 2019/1152 wskazuje, że obowiązkiem państw członkowskich jest uświadomienie pracownika delegowanego, objętego dyrektywą 96/71/WE dodatkowo o elementach składowych wynagrodzenia.
Przewoźnicy muszą poinformować kierowcę delegowanego o szczegółach jego rozliczenia, a przede wszystkim przekazać informację o tym, ile wyniosło jego wynagrodzenie zgodnie z obowiązującym prawem w danym kraju. Co więcej, należy przekazać kierowcy to, do jakich dodatków związanych z delegowaniem ma on prawo, w jaki sposób są one wyliczane, a także jakie są ustalenia dotyczące zwrotu wydatków na poczet pokrycia kosztów delegacji – podróży, wyżywienia i zakwaterowania w sytuacji, gdy takie świadczenia są przewidziane przez prawo pracy, postanowienia regulaminów, statuty, układy zbiorowe prac lub inne porozumienia zbiorowe. Pracodawca powinien również przekazać kierowcy link do oficjalnej strony internetowej kraju, do którego kierowca został delegowany. Ważne jest to, aby strona zawierała informacje o warunkach zatrudnienia, którymi kierowca będzie objęty – dodaje Łukasz Włoch, Główny Ekspert ds. Analiz i Rozliczeń, Inelo, Grupa Eurowag.
Przewoźnik powinien mieć potwierdzenie przekazania informacji
Bardzo ważna jest forma przekazania powyższych informacje. Tu jednak Unia Europejska pozostawia przewoźnikowi dowolność. Może dać informacje w formie papierowej lub elektronicznej. Zanim jednak ją przekaże, powinien pamiętać o tym, aby zachować potwierdzenie przekazania danych podpisane przez kierowcę. Tylko w takim przypadku będzie w stanie wybronić się przed mandatem w czasie kontroli. Poza tym jeśli nastąpi zmiana omawianych warunków zatrudnienia, to pracodawca zobowiązany jest do jak najszybszego przekazania danej wiadomości kierowcy, nie później niż w dniu, w którym taka zmiana ma do niego zastosowanie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.