REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest project cargo?

Grzegorz Samoć
fot. DSV Air&Sea
fot. DSV Air&Sea

REKLAMA

REKLAMA

Co należy rozumieć pod pojęciem project cargo? Kiedy ma zastosowanie i jak to zorganizować.

Project cargo, w przeciwieństwie do większości metod transportu, nie posiada jasno określonej definicji. Możemy powiedzieć, że pod tą nazwą zawiera się planowanie i realizacja niestandardowych usług transportowych dla towarów wymagających indywidualnego podejścia do planowania transportu. Usługi te są przeznaczone głównie do przewozu ładunków ponadgabarytowych i ciężkich.

REKLAMA

Ładunki ponadgabarytowe

Korzystają z nich najczęściej inwestorzy zaangażowani w różnego rodzaju projekty przemysłowe, którzy potrzebują przetransportować maszyny, sprzęt produkcyjny, elementy konstrukcyjne itp. Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania tego typu przedsięwzięcia, operator logistyczny odpowiada najczęściej nie tylko za sam transport, ale także często za demontaż oraz ponowny montaż przenoszonych elementów.


Biorąc pod uwagę, że tzw. project cargo wymyka się nie tylko spod jasnych definicji, ale także spod zakresu nauki w szkołach i na uczelniach, jedynym sposobem na opanowanie tajników tej dziedziny transportu jest praktyka. 

Kto powinien realizować project cargo?

REKLAMA

Właśnie z tego względu wybierając operatora logistycznego do realizacji project cargo, polecałbym kierować się głównie jego doświadczeniem, udokumentowanym w portfolio zrealizowanych już projektów. Trzeba pamiętać o tym, że transport ładunków ciężkich i ponadgabarytowych wymaga zaangażowania dużo większej liczby podmiotów, niż sam przewoźnik np. firm zajmujących się pilotażem, organizacją zezwoleń transportowych, uzgodnieniami z zarządcami dróg czy Policją.

Często przy takich przewozach pojawia się też konieczność podejmowania działań niestandardowych, jak demontaż elementów infrastruktury drogowej, przestawienie znaków, wycinka drzew, czy nawet przebudowa ronda lub skrzyżowania.

Dodajmy do tego fakt, że często zlecenie wymaga znalezienia specyficznych środków transportu do konkretnych ładunków oraz nierzadko demontażu samego ładunku. Przykładowo transport rzeczny oznacza problem poziomu wód, konstrukcji mostów, śluz.


Za wszystkie te elementy odpowiada operator logistyczny, realizujący transport i to właśnie on musi wykazać się tutaj doświadczeniem i wiedzą, aby być w stanie nie tylko sprawnie zaplanować drogę transportu, ale także zrealizować go w ustalonym terminie. Spedycja projektowa wymaga dużej elastyczności i dobrej znajomości wielu dziedzin transportu, umiejętności ich połączenia, skoordynowania i zintegrowania w czasie.

Pole dla spedycji projektowej

REKLAMA

Jak zatem poradzić sobie z tymi wszystkimi potencjalnymi problemami i ryzykiem? Powracamy tutaj do kwestii doświadczenia. Spedycja projektowa wymaga głębokiej znajomości rynku, technologii, a przede wszystkim otwartości na ciągłe uczenie się, na niestandardowe myślenie. Trzeba znaleźć środki transportu akurat dostępne na rynku i optymalnie je wykorzystać. Tak naprawdę więc spedycja projektowa to zadanie dla firm, które potrafią zarządzać wiedzą.

Suma doświadczeń firmy i jej pracowników plus umiejętność czerpania z doświadczeń własnych i innych – właśnie to tworzy jakość w spedycji projektowej i właśnie tego klient powinien oczekiwać na etapie wyboru operatora logistycznego.

Project cargo stosujemy głownie w transporcie ładunków ponadgabarytowych
ShutterStock
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    REKLAMA

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    REKLAMA

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA