REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Związkowcy: PKP Cargo chce renegocjować pakt gwarancji pracowniczych

REKLAMA

REKLAMA

Władze PKP Cargo chcą renegocjacji wynegocjowanego jesienią paktu gwarancji prasowniczych dla załogi spółki - informuje Henryk Grymel, przewodniczący kolejarskiej Solidarności. W ciągu najbliższych dni związkowcy mają się odnieść do propozycji zarządu.

Jak wyjaśnił Grymel, taka propozycja padła na środowym spotkaniu przedstawicieli zarządu PKP Cargo i działających w spółce związków zawodowych. 

REKLAMA

"Padła propozycja, by wykreślić z paktu premie prywatyzacyjne dla pracowników, bo to może być niedozwolona pomoc publiczna. 

Przewozy PKP Cargo

Chcemy zobaczyć opinię, z której by to wynikało, bo naszym zdaniem tak nie jest" - powiedział związkowiec. Dodał, że druga propozycja zmiany jest taka, że jeżeli po prywatyzacji PKP Cargo przewozy liczone w ujęciu rok do roku spadną, to pakt przestanie obowiązywać. 

"Umówiliśmy się na kolejne spotkanie po 20 lutego i będziemy dalej na ten temat rozmawiać" - zadeklarował Grymel.

Pytany, czy do tego czasu związkowcy nie podejmą strajku, powiedział: "pogotowia strajkowe wciąż działają w zakładach, ale na razie czekamy na rozstrzygnięcia".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rzecznik PKP Cargo Piotr Apanowicz powiedział w środę PAP, że negocjacje paktu jeszcze się formalnie nie zakończyły. 

"Została sporządzona notatka dotycząca zapisów paktu, ale sam pakt nie został ostatecznie zatwierdzony. Spółka przedstawiła propozycje paktu swoim organom korporacyjnym do akceptacji, zbieramy też opinie formalno-prawne. 

To samo ze swojej strony robi strona związkowa. Dlatego możemy po konsultacjach przedstawić propozycję zmiany zapisów" - wyjaśnił rzecznik.

REKLAMA

Związkowcy sprzeciwiają się prywatyzowaniu PKP Cargo bez podpisania paktu gwarancji pracowniczych dla załogi. Poprzedni minister infrastruktury Cezary Grabarczyk kilkakrotnie deklarował, że warunkiem prywatyzacji przewoźnika jest wcześniejsze zawarcie paktu.

Niepokój związkowców budzi to, że obecny minister transportu Sławomir Nowak po objęciu stanowiska nie potwierdził oficjalnie tych deklaracji. Pakt został wynegocjowany jesienią, ale jeszcze nie został podpisany.

Związki zawodowe zdecydowały na początku lutego o powołaniu wspólnego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

Zakłady spółki mają być oflagowane, a pracownicy informowani o powodach ewentualnego protestu. 

PKP Cargo: Gwarancje zatrudnienia

W wynegocjowanym w listopadzie pakcie znalazły się zapisy dotyczące m.in. gwarancji zatrudnienia - pracownicy, których staż pracy przekracza 25 lat, mają mieć gwarancję zatrudnienia do emerytury, a ci z krótszym stażem mają uzyskać 6-letnie gwarancje. 


Pracownicy mieliby też otrzymać premię prywatyzacyjną, również zależącą od stażu pracy, w wysokości od 0,8 średniego wynagrodzenia w PKP Cargo do jego dwukrotności.

W styczniu wiceminister transportu Andrzej Massel powiedział PAP, że podpisanie umowy prywatyzacyjnej PKP Cargo nastąpi prawdopodobnie na początku przyszłego roku, bo tyle potrwają procedury związane z transakcją.

Wcześniej przedstawiciele rządu zapowiadali, że firma może być sprywatyzowana w pierwszej połowie 2012 r. PKP Cargo to największy kolejowy przewoźnik towarowy w Polsce i drugi w Unii Europejskiej – po Deutsche Bahn. 

Wkrótce prywatyzacja PKP Cargo

REKLAMA

Na początku marca 2011 r. rząd zdecydował, że przedsiębiorstwo zostanie sprywatyzowane przy udziale inwestora strategicznego, któremu zostanie zaoferowany większościowy pakiet 50 proc. plus jedna akcja. Memoranda informacyjne spółki pobrało ponad 50 podmiotów, a oferty wstępne złożyło ponad 10 potencjalnych inwestorów.

Krótka lista inwestorów wciąż jeszcze nie jest znana. Według zarządu spółki, 2011 rok będzie prawdopodobnie najlepszy w dziesięcioletniej historii PKP Cargo - po 11 miesiącach firma miała 226,4 mln zł zysku netto.

Do tej pory najwyższy roczny zysk firma osiągnęła w 2002 r. i było to 152,8 mln zł.

Agata Kalińska (PAP) 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA