REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udzielenie rabatu w przypadku importu usług - korekta na bieżąco

Udzielenie rabatu w przypadku importu usług - korekta na bieżąco. Fot. Fotolia
Udzielenie rabatu w przypadku importu usług - korekta na bieżąco. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób Spółka powinna rozliczyć rabat na gruncie podatku VAT w przypadku importu usług?

Spółka świadczy usługi spedycyjne, w tym w spedycji międzynarodowej w ramach UE. Spółka korzysta z usług zagranicznych podwykonawców. W dniu 16.5.2014 niemiecki podwykonawca dokonał świadczenia na rzecz spółki usługi transportowej. Dostawca wystawił i dostarczył spółce w dniu 17.5.2014 r. fakturę bez naliczonego podatku VAT w kwocie wyrażonej w euro. Spółka rozpoznała import usług w rozliczeniu za maj 2014 r. W rozliczeniu za ten sam okres Spółka odliczyła podatek naliczony z tytułu importu usług. Spółka dokonała przeliczenia na złotówki kwoty wyrażonej na fakturze w oparciu o kurs ogłoszony przez NBP z dnia 15.5.2014 r. (był to ostatni dzień roboczy poprzedzający powstanie obowiązku podatkowego). W dniu 12.9.2014 r. Spółka otrzymała od niemieckiego kontrahenta fakturę korygującą obniżającą należność za usługę transportową z powodu udzielonego rabatu. Na fakturze widnieje data wystawienia 14.8.2014 r.

REKLAMA

W związku z powyższym pojawiła się wątpliwość w jaki sposób Spółka powinna rozliczyć na gruncie podatku VAT wskazany rabat?

Zobacz też: Na zimę stosować węższe opony?

REKLAMA

Obowiązek dokonania korekty podatku VAT w przypadku udzielenia rabatu wynika z  ar. 29 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT).  Zgodnie z tym przepisem, podstawę opodatkowania obniża się o kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen. Powyższa regulacja ma zastosowanie także w przypadku importu usług. Oznacza to, że nabywca usługi od zagranicznego usługodawcy (będący podatnikiem z tytułu importu usług) powinien w sytuacji udzielenia mu rabatu dokonać zmniejszenia podstawy opodatkowania. Pozwoli mu to na obniżenie podatku należnego od tej transakcji.

Przepisy ustawy o VAT nie precyzują w rozliczeniu za jaki okres należy dokonać takiej korekty. Należy jednakże uznać, że skorygowanie podatku należnego powinno być dokonane na bieżąco, czyli w rozliczeniu za okres, w którym doszło do udzielenia rabatu. Oznacza to brak konieczności dokonywania korekty deklaracji podatkowej, w której wykazano pierwotną transakcję. Podkreślić bowiem należy, że udzielenie rabatu posprzedażowego jest okolicznością, która wystąpiła po dokonaniu pierwotnego rozliczenia importu usług. Skoro więc, okoliczność ta wystąpiła w okresie późniejszym niż sama transakcja opodatkowana (świadczenie usług), to nie trzeba korygować pierwotnego rozliczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy przy tym uznać, że właściwym okresem do rozliczenia korekty jest okres, w którym Spółka otrzymała od niemieckiego kontrahenta fakturę korygującą. Otrzymanie faktury korygującej potwierdza udzielenie rabatu. Dopiero więc z tą chwilą można uznać, że Spółka może udowodnić zdarzenie uprawniające do korekty (którym jest udzielenie rabatu). Sama chwila wystawienia faktury przez niemieckiego kontrahenta nie ma w niniejszym przypadku znaczenia.

Zobacz też: Sposób na zaparowane szyby

REKLAMA

Z uwagi na powyższe, Spółka powinna dokonać korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymała fakturę korygującą, czyli w rozliczeniu za wrzesień 2014 r. Spółka powinna przy tym pamiętać, aby jednocześnie obniżyć podatek naliczony (który w imporcie usług co do zasady jest równy kwocie podatku należnego - art. 86 ust. 2 pkt 4 lit a ustawy o VAT).

Rozliczając pierwotną transakcję importu usług Spółka zastosowała, do przeliczenia na złote kwot wyrażonej na fakturze, kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 31a ust. 1 ustawy o VAT). Ten sam kurs Spółka powinna zastosować do przeliczenia kwot wykazanych na fakturze korygującej. Zastosowania tego kursu jest uzasadnione tym, że udzielenie rabatu nie jest samodzielną transakcją, ale jest związane z transakcja pierwotną (importem usług). Tym samy należy uznać, że zarówno do pierwotnej, jak i do późniejszego udzielenia rabatu, powinien znaleźć zastosowanie ten sam kurs walutowy.

Reasumują, Spółka powinna ująć przyznany jej rabat w rozliczeniu za wrzesień 2014 r.

Tekst: Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy ECDDP

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA