REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udzielenie rabatu w przypadku importu usług - korekta na bieżąco

Udzielenie rabatu w przypadku importu usług - korekta na bieżąco. Fot. Fotolia
Udzielenie rabatu w przypadku importu usług - korekta na bieżąco. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób Spółka powinna rozliczyć rabat na gruncie podatku VAT w przypadku importu usług?

Spółka świadczy usługi spedycyjne, w tym w spedycji międzynarodowej w ramach UE. Spółka korzysta z usług zagranicznych podwykonawców. W dniu 16.5.2014 niemiecki podwykonawca dokonał świadczenia na rzecz spółki usługi transportowej. Dostawca wystawił i dostarczył spółce w dniu 17.5.2014 r. fakturę bez naliczonego podatku VAT w kwocie wyrażonej w euro. Spółka rozpoznała import usług w rozliczeniu za maj 2014 r. W rozliczeniu za ten sam okres Spółka odliczyła podatek naliczony z tytułu importu usług. Spółka dokonała przeliczenia na złotówki kwoty wyrażonej na fakturze w oparciu o kurs ogłoszony przez NBP z dnia 15.5.2014 r. (był to ostatni dzień roboczy poprzedzający powstanie obowiązku podatkowego). W dniu 12.9.2014 r. Spółka otrzymała od niemieckiego kontrahenta fakturę korygującą obniżającą należność za usługę transportową z powodu udzielonego rabatu. Na fakturze widnieje data wystawienia 14.8.2014 r.

REKLAMA

W związku z powyższym pojawiła się wątpliwość w jaki sposób Spółka powinna rozliczyć na gruncie podatku VAT wskazany rabat?

Zobacz też: Na zimę stosować węższe opony?

REKLAMA

Obowiązek dokonania korekty podatku VAT w przypadku udzielenia rabatu wynika z  ar. 29 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT).  Zgodnie z tym przepisem, podstawę opodatkowania obniża się o kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen. Powyższa regulacja ma zastosowanie także w przypadku importu usług. Oznacza to, że nabywca usługi od zagranicznego usługodawcy (będący podatnikiem z tytułu importu usług) powinien w sytuacji udzielenia mu rabatu dokonać zmniejszenia podstawy opodatkowania. Pozwoli mu to na obniżenie podatku należnego od tej transakcji.

Przepisy ustawy o VAT nie precyzują w rozliczeniu za jaki okres należy dokonać takiej korekty. Należy jednakże uznać, że skorygowanie podatku należnego powinno być dokonane na bieżąco, czyli w rozliczeniu za okres, w którym doszło do udzielenia rabatu. Oznacza to brak konieczności dokonywania korekty deklaracji podatkowej, w której wykazano pierwotną transakcję. Podkreślić bowiem należy, że udzielenie rabatu posprzedażowego jest okolicznością, która wystąpiła po dokonaniu pierwotnego rozliczenia importu usług. Skoro więc, okoliczność ta wystąpiła w okresie późniejszym niż sama transakcja opodatkowana (świadczenie usług), to nie trzeba korygować pierwotnego rozliczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy przy tym uznać, że właściwym okresem do rozliczenia korekty jest okres, w którym Spółka otrzymała od niemieckiego kontrahenta fakturę korygującą. Otrzymanie faktury korygującej potwierdza udzielenie rabatu. Dopiero więc z tą chwilą można uznać, że Spółka może udowodnić zdarzenie uprawniające do korekty (którym jest udzielenie rabatu). Sama chwila wystawienia faktury przez niemieckiego kontrahenta nie ma w niniejszym przypadku znaczenia.

Zobacz też: Sposób na zaparowane szyby

REKLAMA

Z uwagi na powyższe, Spółka powinna dokonać korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymała fakturę korygującą, czyli w rozliczeniu za wrzesień 2014 r. Spółka powinna przy tym pamiętać, aby jednocześnie obniżyć podatek naliczony (który w imporcie usług co do zasady jest równy kwocie podatku należnego - art. 86 ust. 2 pkt 4 lit a ustawy o VAT).

Rozliczając pierwotną transakcję importu usług Spółka zastosowała, do przeliczenia na złote kwot wyrażonej na fakturze, kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 31a ust. 1 ustawy o VAT). Ten sam kurs Spółka powinna zastosować do przeliczenia kwot wykazanych na fakturze korygującej. Zastosowania tego kursu jest uzasadnione tym, że udzielenie rabatu nie jest samodzielną transakcją, ale jest związane z transakcja pierwotną (importem usług). Tym samy należy uznać, że zarówno do pierwotnej, jak i do późniejszego udzielenia rabatu, powinien znaleźć zastosowanie ten sam kurs walutowy.

Reasumują, Spółka powinna ująć przyznany jej rabat w rozliczeniu za wrzesień 2014 r.

Tekst: Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy ECDDP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA