REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Efektywne zarządzanie energią w magazynie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Widłowy wózek elektryczny
Widłowy wózek elektryczny
Promag S.A.

REKLAMA

REKLAMA

Efektywne zarządzanie energią w magazynie wiąże się nie tylko z koniecznością budowy obiektów spełniających określone standardy i wymagania w zakresie izolacji termicznej. Znaczną ilość energii zaoszczędzić można w trakcie codziennej pracy, na poszczególnych etapach procesów magazynowo-transportowych. Pod warunkiem, że zainwestujemy w odpowiednie wyposażenie i rozwiązania.

Gdzie występują największe straty ciepła

REKLAMA

Newralgicznym punktem, w którym notuje się największe straty ciepła są miejsca przeładunkowe. Dlatego też odpowiednie zaplanowanie i wyposażenie stanowisk przeładunkowych może istotnie zredukować straty ciepła i przynieść firmie znaczące oszczędności. Kluczowe znacznie mają tutaj zwłaszcza tzw. śluzy uszczelniające, które chronią wnętrze budynku i rozładowywane towary przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale także dodatkowo poprawiają komfort codziennej pracy – zwłaszcza w okresie zimowym.

REKLAMA

 − Najwyższy stopień izolacji termicznej gwarantują śluzy pneumatyczne, które dzięki temu bardzo dobrze sprawdzają się w branży spożywczej, a zwłaszcza w takich obiektach jak chłodnie i mroźnie. Posiadają one specjalne nadmuchiwane poduszki, dzięki którym śluza bardzo dokładnie przylega do samochodu, co znacząco ogranicza wymianę powietrza i straty ciepła. Co więcej, dzięki szerokiemu zakresowi poduszek bocznych i górnych mogą być one stosowane, gdy rozładowywane są samochody dostawcze o różnych wymiarach. – mówi Marek Łabęda, Dyrektor ds. Technicznych w firmie PROMAG S.A.

Oszczędności może przynieść także ograniczenie wymiany powietrza pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami – a zwłaszcza pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi a nieogrzewanymi. Takie zadanie spełniają drzwi wahadłowe oraz specjalne kurtyny paskowe. Te ostatnie można także stosować przy bramach zewnętrznych. Co więcej, jest to także rozwiązanie skutecznie zabezpieczające pracowników i towar przed kurzem, dymem i wszelkiego rodzaju oparami, a przy tym pozwalające o około 30dB zredukować poziom hałasu wewnątrz pomieszczenia.

Zobacz też: Prowadzenie magazynu w tej samej miejscowości co siedziba spółki w kontekście obowiązku informacyjnego (NIP-8)

Wpływ składowania towarów na energooszczędność magazynu

REKLAMA

O energooszczędności magazynu decyduje także sam sposób składowania w nim towarów. Najprostszym, najtańszym, a jednocześnie najbardziej popularnym rozwiązaniem na rynku są obecnie regały paletowe rzędowe. Bardziej zaawansowane systemy jak chociażby regały wjezdne, przejezdne albo regały z platformą sterowaną radiowo, pozwalają jednak osiągnąć znacznie wyższy współczynnik wykorzystania kubatury magazynu (co wpływa na koszty utrzymania), a jednocześnie obniżają koszty operacji magazynowych (np. poprzez minimalizację czasu pracy wózków).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Mniejszy magazyn, w którym powierzchnia jest maksymalnie wykorzystania, to przede wszystkim niższe rachunki związane z bieżącym utrzymaniem i ogrzewaniem obiektu lub w przypadku magazynów typu chłodnie i mroźnie, ich chłodzenia. Z drugiej jednak strony energooszczędność – choć bardzo istotna – to tylko jeden z wielu czynników, który bierze się pod uwagę przy wyborze systemu składowania. Musimy bowiem pamiętać, że specyfika pracy każdej firmy jest inna, inna jest charakterystyka jednostek paletowych oraz zachodzących procesów, a to narzuca konieczność indywidualnego planowania technologii magazynu i doboru wyposażenia, w tym także systemów regałowych. Rozwiązania dedykowane np. magazynom szybko rotującym, z bardzo zróżnicowanym towarem, mogą nie być funkcjonalne tam, gdzie np. towar jest jednorodny – podkreśla Marek Łabęda z PROMAG S.A.

Innym przykładem zaawansowanego technologicznie rozwiązania, które pozwala ograniczyć koszty eksploatacyjne są automatyczne systemy składowania wyposażone w regały z układnicami. Pozwalają one nie tylko zoptymalizować przestrzeń magazynową do niezbędnego minimum, ale mogą też pracować w obiekcie nieogrzewanym i nieoświetlonym, co generuje kolejne oszczędności. Dodatkowo systemy tej klasy wyposażone są w zaawansowane układy odzysku energii wytwarzanej podczas hamowania dynamicznego układnicy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że tego typu instalacje mają uzasadnienie ekonomiczne tylko przy konieczności uzyskania wysokiej wydajności procesów magazynowych.

Zobacz też: Odszkodowanie za wypadek przy pracy

Wewnętrzny transport

Mając na względzie zużycie energii warto dokładnie przyjrzeć się także elektrycznym wózkom widłowym, wykorzystywanym na co dzień w magazynie. Zużycie energii – zwłaszcza w starszych modelach – może być bowiem stosunkowo wysokie, w porównaniu do tego co rynek oferuje dzisiaj. Dobrym rozwiązaniem są wózki elektryczne wyposażone w systemy odzyskiwania energii podczas jazdy po pochyłości oraz w trakcie hamowania, a także te, które wyposażone są w kilka programów jazdy, w tym także tryb ekonomiczny.

Śluza pneumatyczna
Promag S.A.
Regały z układnicą Promag
Promag S.A.
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA