REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować skuter do sezonu?

Anna Matelska
Przygotowanie skutera do sezonu Fot. Fotolia
Przygotowanie skutera do sezonu Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z nadejściem wiosny pojawia się chęć odpalenia nieużywanego od tygodni skutera. Odpowiednie przygotowanie jednośladu do sezonu to podstawa. Nawet jeśli sprzęt pali na zawołanie, nie zapomnijmy o kilku podstawowych czynnościach serwisowych, zanim ruszymy w drogę.

Tak naprawdę przygotowanie skutera do sezonu zaczynamy jeszcze jesienią. Przede wszystkim ważne jest miejsce, gdzie nasz sprzęt przezimuje  - powinniśmy zapewnić mu przynajmniej plandekę, choć najmilej widziane byłoby oczywiście miejsce w ogrzewanym garażu.

REKLAMA

Postój pod chmurką jest po prostu wyjątkowo ciężką próbą dla skutera – niskie temperatury powodują parcienie gumy i zamarzanie wody zbierającej się w zakamarkach silnika. Sól, którą masowo posypywane są ulice zimą, niszczy metalowe elementy maszyny. Do tego dochodzi problem ochrony sprzętu przed złodziejami – nawet na strzeżonym parkingu zdarzają się nieprzyjemne przygody.

Zobacz też: Jak przygotować się do dłuższej trasy?

Bardzo wskazaną czynnością jest wyjęcie akumulatora na czas wielomiesięcznego postoju i przechowywanie go w ciepłym pomieszczeniu. Systematyczne doładowywanie, najlepiej co około dwa tygodnie, stanowczo zwiększy nasze szanse na bezproblemowe odpalenie skutera po zimie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto też pokryć ramę, wydech i inne metalowe części środkami konserwującymi, zwłaszcza jeśli walory estetyczne są dla nas istotne.

Zobacz też: Jak przygotować motocykl do dłuższej trasy?

Przegląd wiosenny

Jeśli zadbaliśmy o skuter przed zimą, wiosenne przygotowanie do sezonu to pestka. Po pierwsze myjemy nasz sprzęt i oczyszczamy go ze wspomnianych środków konserwujących. Perfekcjoniści mogą użyć wosku, by nadać lakierowi niepowtarzalny blask.

Naładowany do pełna akumulator umieszczamy w skuterze. Jeśli jednak zapomnieliśmy zabrać go do domu na zimę, prawdopodobnie będzie trzeba go wymienić. O takiej konieczności świadczy chociażby biały nalot na klemach.

Wszelkie linki wymagają nasmarowania, zwłaszcza podatna na zerwania linka gazu. Gdy tego dokonamy, możemy zabrać się za silnik. Spuszczamy paliwo z komory pływakowej gaźnika jeśli nie zrobiliśmy tego jeszcze przed zimą.

Zobacz też: Dlaczego opony w motocyklu przedwcześnie się zużywają?

Czyścimy cały układ paliwowy, warto też w tym momencie wymienić filtr paliwa oraz przeczyścić i nasączyć filtr powietrza. Nie zapomnijmy o regulacji gaźnika. Nie zaszkodzi również sprawdzić świecę zapłonową i w razie potrzeby ją wymienić lub wyczyścić oraz wyregulować odstępy między elektrodami.

Sprawne hamulce mogą nas uratować w podbramkowej sytuacji, dlatego sprawdźmy grubość okładzin klocków hamulcowych - jeśli wynosi ona mniej niż 0,5 mm, klocki przestały spełniać swoją funkcję. Skontrolujmy również poziom płynu hamulcowego – co dwa sezony powinniśmy go wymienić.

Jeszcze tylko kilka istotnych czynności: kontrola ciśnienia w oponach przy pomocy odpowiedniego urządzenia i ich dopompowanie, dokręcenie wszystkich śrub w strategicznych miejscach. Na sam koniec - sprawdzenie elektryki i ewentualna wymiana żarówek.

Zobacz też: Jak przygotować motocykl do sezonu? Część 1

W drogę!

Nawet, jeśli świerzbi nas prawy nadgarstek – nie szalejmy. Jazda próbna powinna być taką wprawką zarówno dla nas, jak i dla skutera. Powoli rozgrzewajmy sprzęt i pojeździjmy trochę na spokojnie, na wolnych obrotach, by nie wykończyć silnika. Wsłuchujmy się w jego pracę i postarajmy się zbadać stan poszczególnych podzespołów.

Pamiętajmy też, że wiosną na naszych drogach wciąż znajdować się może dużo soli, więc po każdej przejażdżce warto opłukać skuter od spodu. Nie wjeżdżajmy w liczne po zimie kałuże – mogą skrywać dziury głębokości krateru księżycowego. Absolutnie nie przeceniajmy własnych możliwości – każdy początek sezonu to  nauka jazdy od nowa!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA