REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak transportować motocykl?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Matelska
transportowanie transport motocykla
transportowanie transport motocykla
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zdarzają się sytuacje, gdy musimy przetransportować motocykl z jednego miejsca do drugiego, a nie możemy po prostu nim pojechać – np. po zakupie maszyny w innym kraju. Jak bezpiecznie transportować motocykl, by go nie uszkodzić?

Gdy przewozimy motocykl, możemy zrobić to na własną rękę, lub skorzystać z usług z jednej z firm transportujących. Ta druga opcja będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli nie dysponujemy odpowiednim sprzętem do przewozu, a raczej nie planujemy powtarzać tej czynności w przyszłości, nie opłaca nam się więc w taki sprzęt inwestować.

REKLAMA

Zanim zdecydujemy się na konkretną firmę profesjonalnie transportującą motocykle, upewnijmy się co do fachowości i wysokiego poziomu jej usług. Możemy odwiedzić siedzibę firmy i zobaczyć, jakimi pojazdami dysponuje. Nigdy nie zaszkodzi poszukać też opinii na temat danej firmy, np. w internecie.

Zobacz też: Rodzaje silników motocyklowych

Samodzielny transport

Jeśli jednak chcemy przewieźć maszynę na własną rękę, sami musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Przewieźć motocykl możemy w busie, pickupie lub na przyczepce, przy czym to ostatnie rozwiązanie jest najczęściej stosowane.

Przyczepkę jest również najłatwiej wypożyczyć, o ile nie dysponujemy własną. Istnieją specjalne przyczepki do przewozu motocykla, jednak w roli tej sprawdzi się również przyczepa podłogowa z plandeką.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jakie są rodzaje motocykli?

Jeśli więc wiemy, że będziemy zmuszeni wielokrotnie wozić nasz ukochany jednoślad, warto nabyć właśnie taką przyczepę. Pod plandeką ukryjemy motocykl przed warunkami atmosferycznymi i wścibskim okiem złodziei.

Pamiętajmy, że jazda z przyczepą, zwłaszcza jeśli stoi na niej motocykl, wymaga szczególnych umiejętności. Nie powierzajmy tego zadania byle komu. Jeśli sami zamierzamy kierować, a nie prowadziliśmy auta z przyczepą, poćwiczmy wcześniej technikę jazdy.

Przymocowanie motocykla

Bezpieczne zamocowanie motocykla to podstawa, warto więc poświęcić tej czynności odpowiednio dużo czasu i uwagi. W przeciwnym razie mogą nas czekać w trakcie podróży niemiłe niespodzianki, w najlepszym wypadku w postaci nagłego przemieszczenia się motocykla i zmiany środka ciężkości całej przyczepy.

Zobacz też: Motocykl dla kobiety

Do zabezpieczenia maszyny kierowcy używają różnych patentów, z budowaniem specjalnego stelażu włącznie. Specjalne pasy do mocowania ładunku powinny jednak w zupełności wystarczyć.

Z przodu pas należy zahaczyć o przyczepę, a następnie przełożyć przez dolną półkę zawieszenia i zaczepić o przyczepę po drugiej stronie.

Z tyłu pas może prowadzić przez set podnóżków pasażera albo przez wspornik ramy. Motocykl powinien stać sztywno, dlatego pasy muszą być dobrze naciągnięte, należy też zaprzeć przednie koło np. o ścianę przyczepki, by je unieruchomić. Dodatkowo zaciskamy przedni hamulec i przyklejamy go do manetki np. taśmą.

Zobacz też: W co się ubrać na motocykl?

Możemy również użyć podstawki centralnej – boczna stopka raczej niewiele pomoże. Dla pewności warto też położyć po bokach stare opony, które jeszcze skuteczniej unieruchomią jednoślad.

Planując naszą podróż, nie zapomnijmy o tym, że motocykl będzie trzeba na przyczepkę jakoś wprowadzić, a następnie z niej zdjąć. Można użyć na przykład grubej deski i płaskowników.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA