REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie kasku?

Anna Matelska
kaski motocyklowe Fot. Fotolia
kaski motocyklowe Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybór kasku na motocykl to decyzja równie ważna, jak kupno samego jednośladu. Jak dobrać kask tak, by leżał idealnie? Jak znaleźć kompromis pomiędzy oszczędnością a bezpieczeństwem?

Przede wszystkim we własny kask powinniśmy zaopatrzyć się jak najszybciej, najlepiej już idąc na kurs. Wiele szkół jazdy może oferować kaski kursantom, jednak powiedzmy sobie uczciwie – jest to mało higieniczne, a poza tym na każdą głowę garnek należy jednak odpowiednio dobrać.

REKLAMA

Już na wstępie warto zdecydować się, jakiego typu kasku poszukujemy – o poszczególnych rodzajach kasków możemy przeczytać TUTAJ [link do tekstu „Jakie są rodzaje kasków motocyklowych?”]. Raczej nie kupujmy kasku przez internet, chyba że będzie to konkretny model mierzony wcześniej w sklepie.

Zobacz też: Jakie są rodzaje kasków motocyklowych?

Odpadają też kaski używane – niestety w trakcie zewnętrznych oględzin możemy nie wykryć wewnętrznych uszkodzeń sprzętu. Zaś kask powypadkowy, nawet jeśli jest cały, może przy kolejnej kolizji po prostu rozpaść się na kawałki niczym gliniana skorupa.

Za co płacimy?

Ceny kasków wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Oczywiście, najprościej byłoby powiedzieć, że na ochronie zdrowia i życia nie ma co oszczędzać, wiadomo jednak, że mało kto dysponuje portfelem bez dna.

Zobacz też: Jak zarejestrować motocykl sprowadzony z Wielkiej Brytanii?

REKLAMA

Na pewno trzymajmy się z daleka od najtańszych tandet prosto z Chin, pozbawionych jakichkolwiek atestów i certyfikatów. Lepiej już wybrać produkt znanej marki, choćby z niższej półki. Uznanych firm jest wiele: Airoh, HJC, KBC, Nitro, Shoei itd.

Cena kasku zależy głównie od tego, z jakiego materiału zostały wykonane poszczególne jego elementy. Jeśli chodzi o skorupę, może być ona polimerowa lub kompozytowa, przy czym ta druga kategoria jest zdecydowanie droższa i bardziej wytrzymała.

Tak naprawdę jednak ważniejsza od trwałości skorupy jest jakość pianki znajdującej się wewnątrz niej, gdyż to ona pochłania energię w razie uderzenia. O jej skuteczności świadczyć mają rozmaite certyfikaty dostarczane przez producenta, tak naprawdę najlepiej jednak poszukać wśród znajomych bądź w internecie opinii dotyczących konkretnych modeli.

Zobacz też: Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. A i A1?

REKLAMA

Wizjery również produkowane są z różnych materiałów. Od Plexi dużo bardziej odporny na zadrapania jest Lexan. Parowaniu zapobiegają różne patenty – począwszy od najtańszego antifoga, który jednak z biegiem czasu i przy niższych temperaturach traci na skuteczności poprzez naklejki FogCity aż po Pinlock, czyli specjalną wewnętrzną szybkę, którą można wmontować w niektórych modelach.

Najtańsza jest standardowa szybka przezroczysta, za przyciemnianą zapłacimy już więcej, przy czym najbardziej optymalne wydaje się przyciemnienie około 40%. Jednym z najbardziej kosztownych rozwiązań jest tzw. lustro fenickie. Niezłym wyjściem jest dodatkowa blenda przeciwsłoneczna, którą można opuszczać lub podnosić wedle potrzeby.

Jeśli chodzi o zapięcie, najtańszy ale i najmniej wygodny będzie tradycyjny zatrzask. Z bardziej wysublimowanych rozwiązań mamy do wyboru microlock bądź zapięcie typu Double D, którego nie musimy całkowicie odpinać, by zdjąć kask. Jest ono również najbezpieczniejsze.

Zobacz też: Karta motorowerowa – jak ją zdobyć, do czego uprawnia?

Zwróćmy również uwagę na wyściółkę naszego kasku – najlepiej, by była ona odpinana, co ułatwia czyszczenie. Droższa i lepsza jet wyściółka termoaktywna, dzięki której pot nie zaleje nam oczu w trakcie jazdy.

Kłopotliwe przymiarki

Co z tego, że znajdziemy świetny kask w okazyjnej cenie, jeśli nie będzie on leżał dobrze na naszej głowie? Kask źle dobrany nie spełni swojego zadania, dlatego solidnie podejdźmy do problemu przymiarek.

Kask powinien przy pierwszym założeniu ciasno leżeć na głowie i nie powinien w żadnym wypadku obracać się na niej – poduszki winny przylegać do skóry. Z czasem wyściółka się wyrobi i dopasuje do indywidualnych kształtów głowy, dlatego zbyt luźny garnek już po kilku miesiącach zacznie po prostu latać i nie zapewni żadnej ochrony.

Oczywiście, bez przesady – kask może uciskać czoło i policzki, ale nie może powodować bólu. Dlatego spróbujmy pochodzić w przymierzanym kasku przez dziesięć minut, nie zapominając o tym, że docelowo możemy być zmuszeni nosić go nawet przez kilka godzin. Idealny garnek w chwili zakupu powinien być bardzo ciasny, ale wygodny.

Nie spieszmy się – idąc do sklepu musimy uzbroić się w cierpliwość i przygotować na długie mierzenie. Sprawdźmy co najmniej kilka modeli. Jeśli najlepsza dostępna opcja wciąż wydaje się daleka od ideału, poczekajmy na dostawę albo wybierzmy się do innego sklepu. Pamiętajmy, że kask to nie tylko element stroju motocyklowego, ale przede wszystkim sprzęt, który może nam uratować życie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przełomowy projekt Polaka ma szansę pojawić się na ścieżkach rowerowych na całym świecie!

    Uczestnicy ruchu drogowego cieszą się z innowacji, która ma potencjał zmienić ich codzienne podróże i uczynić je bardziej bezpiecznymi. Odpowiedzią na ich rosnące potrzeby jest BikeWatch. Urządzenie to jest skierowane głównie do włodarzy gmin, którzy przekształcają przestrzeń publiczną w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu korzystających z niej mieszkańców. Oficjalna premiera BikeWatch odbyła się 21 września 2023 r. 

    Ile kosztuje kurs redukujący 6 punktów karnych?

    Kurs redukujący 6 punktów karnych powrócił. Kierowcy rzucili się do ośrodków ruchu drogowego w całym kraju, ale zszokowała ich jedna rzecz. Cena szkolenia wzrosła 3-krotnie. WORD-y chyba postanowiły odbić sobie chude lata.

    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    REKLAMA

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

    Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

    Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

    Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

    Odbieranie prawa jazdy seniorom. Przepisy pozwalają na to od lat!

    Wiek i ewentualne choroby robią swoje. Senior może nie nadawać się do prowadzenia pojazdu i to pomimo wielu lat spędzonych za kółkiem. Czy jest zatem możliwość, aby stracił prawo jazdy? Trochę nie, a trochę tak. Są przepisy, które stanowią furtkę. I obowiązują od lat.

    REKLAMA

    Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji

    Samochody zarejestrowane w Rosji dostały właśnie zakaz wjazdu na teren UE. 17 września 2023 r. stosowne przepisy zaczęły obowiązywać w Polsce. Co oznaczają? Czy przewidują jakieś wyjątki? O tym w naszym poradniku.

    Darmowe OC dla kupujących auta (nowe i używane) przed wyborami. Warto złapać okazję, bo niedługo będzie drożej!

    Duża obniżka stóp procentowych dokonana na początku września przez Radę Polityki Pieniężnej, wskutrek czego stopa WIBOR „zjechała” poniżej 6%, spowodowało zauważalny spadek raty za samochód nowy i używany – wynika z symulacji Carsmile i Otomoto Klik. Obniżka raty jest już na tyle znacząca, że pozwala pokryć koszt ubezpieczenia OC. Korzyść ta może jednak okazać się krótkotrwała, bo za chwilę auta znów zaczną drożeć – ostrzegają eksperci. 

    REKLAMA