REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. A i A1? Jakie zmiany nastąpią?

Anna Matelska
Jak wygląda egzamin teoretyczny na kat. A i A1? Fot. Fotolia
Jak wygląda egzamin teoretyczny na kat. A i A1? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z początkiem sezonu kolejne osoby zdecydują się zdobyć prawo jazdy na motocykl. Warto wcześniej zorientować się w obowiązujących obecnie zasadach przeprowadzania egzaminów.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy, również kategorii A, uchodził zawsze za banalnie prosty, dla większości kursantów jest właściwie formalnością. Od dawna krytykowana była jednak jego forma – wręcz kusząca do tego, by pytań wykuć się na pamięć. Co więcej, test przeznaczony na niemal pół godziny zdający bardzo często kończą po kwadransie.

REKLAMA

Ustawodawcy przygotowali zmiany drastycznie podnoszące poziom części teoretycznej egzaminu. Symulacje z życia wzięte, krótki czas na podjęcie decyzji, ogromna pula pytań – nowa formuła ma sprawić, że bardziej opłacalne od uczenia się pytań na pamięć, będzie poznanie zasad kodeksu drogowego.

Zobacz też: Jakie są rodzaje kasków motocyklowych?

Jak to często jednak w Polsce bywa, wejście zmian w życie się opóźnia. Ze względu na konieczność zainstalowania w WORD-ach specjalnego oprogramowania, resort transportu zdecydował się przesunąć planowany termin wprowadzenia nowego egzaminu na styczeń 2013 roku. Zobaczmy więc, jak wyglądać będzie egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. A w tym, a jak w przyszłym sezonie.

Egzamin teoretyczny 2012

Wszyscy, którzy podejdą do egzaminu jeszcze w tym roku, „załapią się” na stary sposób egzaminowania. Zgodnie z nim mamy 25 minut czasu na rozwiązanie testu składającego się z 18 pytań.

Na każde z nich są trzy możliwe odpowiedzi, spośród których należy wybrać jedną, dwie lub trzy. Tylko zaznaczenie WSZYSTKICH prawidłowych odpowiedzi umożliwia zaliczenie pytania. Dopuszczalne są dwa błędy.

Zobacz też: Jak zarejestrować motocykl sprowadzony z Wielkiej Brytanii?

Pytania dotyczą zasad ruchu drogowego, pierwszej pomocy i konkretnych zagadnień związanych z obsługą i techniką prowadzenia motocykla. Względna łatwość egzaminu polega na tym, że zadania losowane są z ogólnodostępnej puli składającej się z około 450 pytań. To właśnie dlatego uważa się, że obecne testy nie sprawdzają niczego poza dobrą pamięcią, na pewno zaś nie uczą prawidłowych odruchów na drodze.

Egzamin teoretyczny od 2013

Nowy egzamin również będzie trwał 25 minut, jednak składać się ma aż z 32 pytań. W bazie pytań znajdzie się ich ponad 1200.

Na teście będziemy mieć 20 pytań podstawowych i 12 dotyczących konkretnie kategorii A. W pierwszych pytaniach znajdą się filmy przedstawiające potencjalne sytuacje w ruchu drogowym. Gdy zdający obejrzy film, będzie musiał odpowiedzieć na pytanie w ciągu 10 sekund – jest to mniej więcej czas, w jakim kierowca podejmuje decyzje na drodze.

Zobacz też: Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. A i A1?

Tym razem tylko jedna odpowiedź będzie prawidłowa – w przypadku pytań ogólnych musimy odpowiedzieć „TAK” lub „NIE”, zaś w przypadku pytań charakterystycznych dla danej kategorii wybieramy jedną z trzech możliwych opcji.

Co więcej, pytania będą miały swoją wagę – od 1 do 3 punktów. By zdać egzamin, zdający będzie musiał uzyskać co najmniej 68 punktów na możliwe 74, a więc 91%. Obecnie egzamin zalicza się przy 89% (16 punktów na 18).

Zobacz też: Karta motorowerowa – jak ją zdobyć, do czego uprawnia?

Specjaliści szacują, że zdawalność egzaminu teoretycznego spadnie z ok. 90% do 60-70% po wprowadzeniu nowych zasad. Należy mieć nadzieje, że przyniesie to spodziewane efekty w postaci lepszej kultury jazdy i umiejętności kierowców spotykanych na polskich drogach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    REKLAMA

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA