REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są rodzaje kasków motocyklowych?

Anna Matelska
kaski motocyklowe Fot. Fotolia
kaski motocyklowe Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kaski otwarte, integralne, szczękowe, crossowe.. Najróżniejsze marki i ceny. Wybór jest prawie tak samo duży, jak przy zakupie motocykla. Czym się różnią poszczególne kaski na motocykl?

Kask to podstawowe wyposażenie nawet absolutnie początkującego motocyklisty. Każdy szanujący się miłośnik jednośladów powinien orientować się w bogatej ofercie dostępnych kasków co najmniej tak samo dobrze, jak w temacie motocykli.

REKLAMA

Generalnie wyróżniamy cztery rodzaje kasków – crossowe, otwarte, integralne i szczękowe. Wybór odpowiedniego dla nas typu zależy od rodzaju maszyny, którą planujemy ujeżdżać i oczywiście preferowanego stylu jazdy.

Zobacz też: Jak zarejestrować motocykl sprowadzony z Wielkiej Brytanii?

Kaski crossowe

Garnki tego typu służą do jazdy w terenie i wybierają je zwykle specjaliści od off-roadu. Kaski crossowe mają mocno wysuniętą szczękę i daszek. Zamiast szyby jeździec musi dodatkowo dokupić sobie gogle. 

Sam kask również jest odpowiednio dostosowany do terenowych szaleństw. By spełniał swoje zadanie powinien być lekki i wyposażony w specjalne filtry wyłapujące wszelki kurz czy pył.

Zobacz też: Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. A i A1?

Niektóre firmy oferują również bardziej szosową wersję kasków crossowych, zwaną supermoto lub adventurę. Jest ona przeznaczona dla osób, które nie zajmują się off-roadem wyczynowo, a jednak czasami zapuszczają się w bardziej ekstremalne rejony. W przeciwieństwie do typowych garnków crossowych, mają one szyby, więc gogle nie są potrzebne.

Kaski otwarte

Zobacz też: Karta motorowerowa – jak ją zdobyć, do czego uprawnia?

Tak zwane jety pozbawione są dolnej części, a więc nie chronią w ogóle szczęki jeźdźca. Są za to lekkie i przewiewne, co przestaje jednak być zaletą przy większych prędkościach. Wybierają je najczęściej użytkownicy skuterów oraz – ze względu na oldschoolowy wygląd – chopperowcy.

Ci ostatni niekiedy decydują się również na skrajny przykład kasku otwartego czyli kask typu orzeszek. Zakrywa on zaledwie przysłowiowy czubek głowy, trudno więc mówić o jakiejkolwiek konkretnej ochronie w jego przypadku.

Kaski integralne

Zobacz też: Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. A i A1? Jakie zmiany nastąpią?

Integrale z zasady uważane są za kaski najbezpieczniejsze, zapewniają również najlepszą osłonę przed pędem powietrza. Dlatego fani ścigaczy najczęściej kupują garnki tego typu, zwłaszcza że wraz z postępem techniki, pojawiają się na rynku coraz wygodniejsze modele.

Cechą charakterystyczną kasków integralnych jest zamocowana na sztywno szczęka. Firmy oferują dwa rodzaje integrali – szosowe i torowe. Te ostatnie, choć bardzo drogie, niekoniecznie warte są inwestowania w nie, chyba że rzeczywiście myślimy na poważnie o wyścigach. Aerodynamiczny kształt kasków torowych czyni je bardzo niewygodnymi w trakcie codziennego użytkowania.

Kaski szczękowe

Szczękowce to kompromis pomiędzy bezpieczeństwem a wygodą. Podnoszona lub wręcz możliwa do zdemontowania szczęka umożliwia odebranie telefonu albo rozmowę na stacji benzynowej bez konieczności zdejmowania kasku.

Zobacz też: Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. A i A1?

Kaski szczękowe są zwykle droższe i cięższe od integralnych. Poprzez szczeliny dostaje się również więcej hałasu. Mimo to szczękowce mają licznych zwolenników i również ich konstrukcje są ciągle udoskonalane.

Przed zakupem należy poważnie zastanowić się, co jest dla nas priorytetem i czego od naszego kasku oczekujemy. Tylko po przeanalizowaniu wszystkich czynników będziemy w stanie dokonać sensownego wyboru.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Gołoledź na drogach. IMGW ostrzega przed czarnym lodem. Jak go rozpoznać?

    Na drogach w Polsce pojawiła się gołoledź. IMGW ostrzega zatem kierowców z 12 województw przed naprawdę trudnymi warunkami. Co oznacza czarny lód na drodze? I jak zachować się podczas jazdy po oblodzonej drodze?

    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    REKLAMA

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    REKLAMA

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    REKLAMA