REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa Yamaha Grizzly 700 EPS WTHC 2014

Subskrybuj nas na Youtube
Yamaha Grizzly 700 EPS WTHC 2014
Yamaha Grizzly 700 EPS WTHC 2014
Yamaha

REKLAMA

REKLAMA

Grizzly 700 EPS uważany był za jeden z lepszych jeśli nie najlepszych pojazdów ATV z automatyczną przekładną. Zmiany przeprowadzone przez Yamahę modelach na rok 2014 mają w jeszcze większym stopniu wyróżnić ten model na tle konkurencji.

Nowy Grizzly 700 EPS WTHC - najważniejsze cechy podwozia i zawieszenia

Wytrzymała rama Grizzly 700 EPS WTHC na 2014 rok została wyposażona w dodatkowe wzmocnienia, które poprawią ogólną sztywność podwozia, adaptując konstrukcję do szerszego rozstawu kół.

REKLAMA

Jedną z najbardziej znaczących zmian w zawieszeniu jest użycie nowego projektu podwozia, które teraz zawiera dłuższe górne i dolne, przednie i tylne wahacze. Są one o 30 mm dłuższe niż te użyte w modelu z 2013 roku, co w przypadku dolnych wahaczy oznacza nową, lżejszą konstrukcję.

Zobacz też: Yamaha XVS1300 Custom - opis modelu

REKLAMA

Osadzenie przednich felg jest teraz zredukowane o 2 mm, a rozstaw przednich kół został zwiększony o 56 mm. Półosie oraz drążki kierownicze zostały natomiast dopasowane tak, aby sprostać również szerszemu o 60 mm rozstawowi tylnych kół. Ulepszony system zawieszenia zawiera zaprojektowane na nowo amortyzatory z większym skokiem, zoptymalizowanym tłumieniem dobicia i odbicia oraz sprężynami 2-stopniowymi, z 5-stopniową regulacją napięcia wstępnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do zalet nowego zestawu zawieszenia i szerszego rozstawu osi należy zaliczyć m.in. wyższy poziom stabilności oraz zwiększony komfort jazdy, dzięki którym Grizzly 700 EPS WTHC jest jeszcze lepszym pojazdem do użytku rekreacyjnego i profesjonalnego. Zwiększona stabilność jest szczególnie przydatna przy wspinaniu się na strome zbocza i zjeżdżaniu ze skalistych zboczy, zapewniając kierowcy pewność i poprawiając właściwości terenowe tego dzielnego ATV.

Nowa Yamaha Grizzly 700 EPS WTHC 2014 - ulepszona geometria układu sterowania

Grizzly 700 EPS WTHC na 2014 rok korzysta nie tylko z nowego projektu zawieszenia, ale również z ulepszonej geometrii układu sterowania. Kształt ramienia prowadzącego przekładni kierowniczej został tak zoptymalizowany, aby zredukować wysiłek kierowcy w czasie dłuższych jazd – kierowanie stało się teraz łatwiejsze, a promień skrętu pozostał niemalże taki sam jak w modelu 2013.

Zobacz też: BMW K 1600 GTL Exclusive

Zmodyfikowany kształt felg

Przednie oraz tylne koła w kształcie spirali w modelu 2014 posiadają nowo zaprojektowane, wykręcone na zewnątrz ranty, które chronione są przez opony. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w środku felgi nie zbiera się brud, co mogłoby się zdarzyć w odwrotnie ukształtowanych rantach. Nowe felgi przyczyniły się też do zredukowania masy nieresorowanej, natomiast redukcja osadzenia o 2 mm pomogła osiągnąć lekkość prowadzenia.

Nowa Yamaha Grizzly 700 EPS WTHC 2014 - opony Maxxis

Nowe koła wyposażone są w zestaw opon Maxxis MU19 i MU20 drugiej generacji, które zostały stworzone specjalnie dla Yamahy. Wewnętrzna struktura tych opon została zmodyfikowana pod kątem nowych ustawień wahacza oraz dla zwiększenia komfortu jazdy. Wygląd zewnętrzny oraz kształt bieżnika opon przednich Maxxix MU19A AT25X8-12 i tylnych Maxxis MU20A AT25x10-12 pozostają bez zmian.

Nowa Yamaha Grizzly 700 EPS WTHC 2014 - dwustopniowy system EPS

Model 2014 został wyposażony w skalibrowane na nowo oprogramowanie sterujące systemem EPS (elektryczny układ wspomagania kierownicy), zaprojektowane tak, aby dopełnić zmian w geometrii układu sterowania, nowej konstrukcji opon oraz w szerszym rozstawie osi. Wstępna siła została zwiększona, ale zanim EPS zaaplikuje jakąkolwiek siłę wspomagania, potrzebna jest informacja zwrotna o bezwładności.

Zobacz też: Nowe BMW R 1200 RT - opis modelu

Kolejną istotną zmianą jest predefiniowany program sterowania EPS, który załącza się automatycznie w trakcie jazdy z napędem na 4 koła i z zablokowanym dyferencjałem. Inżynierowie Yamahy przeanalizowali różne siły działające tylko w czasie jazdy w trybie 4WD/Diff Lock i w efekcie powstał nowy, predefiniowany program zaprojektowany specjalnie, aby zapewnić odpowiednią siłę wspomagania właśnie w takich sytuacjach.

Nowy Grizzly 700 EPS WTHC - najważniejsze cechy silnika i przekładni

REKLAMA

Inżynierowie Yamahy skupili swoje wysiłki, aby Grizzly 700 EPS WTHC 2014 był czystszy, oszczędniejszy i agresywniejszy. Jednocylindrowy, chłodzony cieczą silnik o pojemności 686 cm3 z głowicą SOHC przeszedł więc liczne techniczne modyfikacje w niemalże wszystkich kluczowych obszarach.

Wartości momentu obrotowego i mocy zostały zwiększone dzięki kilku zmianom w konstrukcji silnika. Zupełnie nowy wałek rozrządu oferuje zmienione czasy otwarć zaworów ze zredukowanym czasem współotwarcia. Użyta została też nowa, jednoportowa głowica z komorą spalania o zakończeniu jednospadkowym. Razem z lżejszym, kutym tłokiem, zmiany te skutkują zwiększoną kompresją – 10.0:1 w porównaniu do 9.2:1 w poprzednim modelu.

Razem ze zmniejszeniem masy tłoka, zastosowane zostały również wałki wyrównoważające o niższej wadze. Z kolei, aby sprostać wyższej mocy oraz momentowi obrotowemu, poprawiono wytrzymałość łożyska korbowodu, a sam korbowód został poddany nowej obróbce termicznej.

Nowa konfiguracja głowicy/tłoka/wałka rozrządu nie tylko dostarcza większe wartości mocy i momentu obrotowego, ale jednocześnie pozwala silnikowi w modelu 2014 spełnić surowe normy emisji spalin. Kluczowe role w uczynieniu tego silnika czystszym pełnią też katalizator o strukturze plastra miodu oraz system zasysania powietrza (Air Induction), który wprowadza świeże powietrze do portu wydechowego, pozwalając dopalić wszelkie pozostałe węglowodory.

W celu zmaksymalizowania możliwości nowych komponentów silnika i spełnienia norm emisji spalin inżynierowie Yamahy zamontowali w nim nową jednostkę sterującą (ECU). Zawiera ona nowe mapowanie zapłonu i wtrysku paliwa, jak również oprogramowanie nowego systemu AI oraz port i złącze dla nowego narzędzia diagnostycznego Yamaha YDT.

Wynikiem wszystkich tych zmian technicznych na sezon 2014 jest silniejszy, mocniejszy i bardziej elastyczny silnik z poprawioną reakcją przepustnicy w całym zakresie obrotowym. Silnik ten jest nie tylko mocniejszy, ale pracuje ekonomiczniej, spełniając ścisłe normy emisji spalin EPA/CARB (w trybie LA-4). Co więcej, ta zupełnie przekonstruowana jednostka zapewnia oszczędność paliwa około 30% w stosunku do modelu 2013. Ten silnik jest czystszy, oszczędniejszy i bardziej agresywny.

Nowa Yamaha Grizzly 700 EPS WTHC 2014 - specyfikacja układu napędowego

Typ: 686 cm3, 1-cylindrowy, chłodzony cieczą, 4-suwowy, SOHC, 4-zaworowy
Średnica x skok: 102,0 mm x 84,0 mm
Stopień sprężania: 10:1
Układ zasilania:  Elektronicznie sterowany wtrysk paliwa, pojedyncza przepustnica, Mikuni 40IES
Układ zapłonu: TCI – Digital Transistor Controlled Ignition
Rozrusznik: Elektryczny
Skrzynia biegów: Yamaha Ultramatic® z paskiem V-Belt i funkcją hamowania silnikiem wszystkich kół, biegi Szybki/Wolny/N/R/P
Napęd: Yamaha On-Command ze sterowaniem 2WD/4WD/Diff Lock, Shaft

Źródło: materiały prasowe Yamaha

Yamaha Grizzly 700 EPS WTHC 2014
Yamaha
Yamaha Grizzly 700 EPS WTHC 2014
Yamaha
Yamaha Grizzly 700 EPS WTHC 2014
Yamaha
Yamaha Grizzly 700 EPS WTHC 2014
Yamaha
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA