REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BMW R nineT - motocykl na rocznicę!

BMW R nineT
BMW R nineT
BMW

REKLAMA

REKLAMA

BMW produkuje motocykle od 90 lat. Aby uczcić ten fakt, niemiecki koncern przygotował jubileuszowy motocykl BMW R nineT.

BMW R nineT – esencja 90 wspaniałych lat historii BMW Motorrad.

BMW R nineT, który stworzono dla uczczenia 90-lecia produkcji motocykli przez BMW, emanuje purystyczną siłą w niczym nieskrywanej formie. Połączono w nim niezłomny charakter silnika boxer oraz najsmaczniejsze kąski stylistyczne z różnych okresów historii motocykli z najnowocześniejszą techniką oraz modułową konstrukcją, dającą użytkownikowi maksimum swobody personalizacji motocykla. Sprowadzający się do esencji motocykla, BMW R nineT – lub po prostu krótko nineT – kusi charakterem ekskluzywnego, ręcznie wykonanego produktu o wielkim ładunku emocjonalnym.

REKLAMA

Zobacz też: Nowe BMW R 1200 GS Adventure: motocykl wielozadaniowy

Klasyczny motocykl typu roadster powstał z myślą o entuzjastach motocykli marzących o niczym nie zafałszowanej i bezstresowej radości z jazdy. Wysoko na liście priorytetów były też podczas projektowania nineT także takie cechy jak „purystyczna prostota”, „emocje” i „autentyczne, tradycyjne materiały”. W efekcie w nowym nineT elementy stylistyczne z klasycznych motocykli połączono w jedno z najnowocześniejszymi rozwiązaniami w zakresie układów napędowego i jezdnego. Powstał zachwycający motocykl, zapraszający zarówno do zrelaksowanego podróżowania w długich trasach, jak i sportowej, dynamicznej jazdy po krętych drogach.

BMW R nineT - silnik typu boxer

Podobnie jak pierwszy motocykl BMW z roku 1923 – legendarne BMW R 32 – nineT napędza klasyczny, zrywny i potężny silnik typu boxer. Ten typ napędu jest już od 90 lat podstawą konstrukcyjną marki, zapewniając typowy dla niej design, potężny moment obrotowy i jedyne w swoim rodzaju brzmienie. W nineT zastosowano silnik o pojemności skokowej 1170 ccm z chłodzeniem powietrzno-olejowym. Rozwija on moc 81 kW (110 KM) przy 7750 obr./min i maksymalny moment obrotowy o wartości 119 Nm przy 6000 obr./min.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

BMW R nineT - motocykl dla indywidualistów

Bardzo ważnym aspektem, zwiększającym możliwości indywidualizacji, jest wyjątkowa konstrukcja ramy nineT. Ta zaprojektowana specjalnie dla tego modelu stalowa rama kratownicowa integruje silnik jako element nośny. Sama rama składa się z przedniej części ze zintegrowaną główką oraz tylną z mocowaniem wahacza.

Zobacz też: Zawieszenie pneumatyczne w motocyklu

Demontowalna rama siodła pozwala na użytkowanie motocykla w wersji dwuosobowej lub – niezwykle stylowej – jednoosobowej. Doposażony w dostępną jako oddzielne akcesorium aluminiową pokrywę siedzenia, taki jednoosobowy nineT zyskuje absolutnie wyjątkowy charakter, nawiązujący do niegdysiejszych „solo racers”.

Specjalnie skonfigurowana instalacja elektryczna otwiera techniczne możliwości stosowania alternatywnych odbiorników, jak akcesoryjne reflektory czy kierunkowskazy.

BMW R nineT - tytanowy wydech w opcji

Układ wydechowy zakończony dwoma tłumikami umieszczonymi jeden nad drugim w pełni pasuje do koncepcji klasycznego sportowego roadstera. Także tu są możliwości indywidualizacji dzięki obfitej ofercie akcesoriów BMW do motocykli. Na przykład doskonałym dopełnieniem technicznej doskonałości nineT jest tytanowy układ wydechowy produkcji Akrapovića. Ponadto stosując długą lub krótką rurę wydechową, można tłumiki zawiesić nisko lub wysoko, radykalnie odmieniając wygląd i charakter nineT.

BMW R nineT - upside-down zamiast televera

REKLAMA

Typowy dla motocykli BMW z boxerem telelever ustąpił miejsca w nineT teleskopowemu widelcowi upside-down zapożyczonemu z superbike'a S 1000 RR, dzięki czemu nineT zyskał wyjątkowy, klasyczny wygląd – przy absolutnie najlepszej dostępnej technice. Tylne zawieszenie opiera się na pojedynczym, jednostronnym wahaczu typu paralever z centralną golenią resorującą.

W obudowie napędu przewidziano 3 punkty mocowania, do których można przyśrubować np. boczną tablicę rejestracyjną wraz z oświetleniem. Ponadto wahacz przystosowano do zastosowania zamiast seryjnego koła o szerokości 5,5 cala x 17 cali, koła szerokiego na 6 cali. Taką operację trzeba jednak zgłosić do indywidualnego dopuszczenia do ruchu.

Zobacz też: Bądź widoczny na motocyklu

Pomyślany jako motocykl nawiązujący do rasowych, klasycznych roadsterów, nineT ma szprychowe koła z oksydowanymi na czarno obręczami z lekkiego stopu, czarnymi aluminiowymi piastami oraz szprychami ze szlachetnej stali. Radialne 4-tłoczkowe zaciski typu monoblock wraz z pływającymi tarczami o średnicy 320 mm i motocyklowym systemem ABS produkcji BMW zapewniają absolutnie bezpieczne i pewne hamowanie.

BMW R nineT - dbałość o szczegóły

REKLAMA

Boki aluminiowego, mieszczącego 18 litrów paliwa zbiornika poddano ręcznemu szczotkowaniu i dopiero polakierowano. O charakter typowy dla produktów ręcznej , indywidualnej produkcji, dba także aluminiowa osłona nad umieszczonym po prawej stronie wlotem powietrza, na której wygrawerowano logotyp nineT.

Powierzchnię wielu elementów wykonanych z kutego aluminium – jak mostki widelca czy zacisk kierownicy z logotypem BMW Motorrad – natryśnięto perłowym lakierem bezbarwnym, po czym poddano anodowaniu. Nawiązaniem do 90 lat historii motocykli BMW jest też okrągła lampa główna z logotypem BMW umieszczonym centralnie na pokrywie żarówki.

Odpowiednio do charakteru nineT, sięgnięto po metalizowany czarny lakier ze srebrnymi i metalicznymi akcentami kontrastowymi.

BMW R nineT - główne cechy i dane techniczne

  • Purystyczny design.
  • Wykończenie typowe dla ręcznej produkcji.
  • Dwucylindrowy, silnik typu boxer z chłodzeniem powietrzno-olejowym. Pojemność 1170 cm3, moc 81 kW/110 KM przy 7750 obr./min, maksymalny moment obrotowy 119 Nm przy 6000 obr./min.
  • Możliwości indywidualizacji.
  • Modułowa budowa ramy z demontowalną ramą siodła.
  • Klasyczne zawieszenie przednie na widelcu teleskopowym typu upside-down i wahaczu z tyłu.
  • Układ wydechowy z dwoma tłumikami po lewej stronie.
  • Tradycyjne szprychowane koła z czarnymi obręczami i piastami.
  • Radialne, 4-tłoczkowe zaciski typu monoblock, przewody hamulcowe w stalowych płaszczach i pływające, 320-milimetrowe tarcze.
  • Platkietka modelowa w klasycznym stylu motocykli BMW wygrawerowana na główce ramy.
  • Obfita oferta specjalnych akcesoriów wykonanych w najwyższych standardach jakościowych BMW.

Źródło: materiały prasowe BMW

BMW R nineT
BMW
BMW R nineT
BMW
BMW R nineT
BMW
BMW R nineT
BMW
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA