REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Technika przeciwskrętu

Artur Kapłan
technika przeciwskrętu Fot. Fotolia
technika przeciwskrętu Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przeciwskręt jest jedną z technik jazdy, którą powinien znać każdy szanujący się motocyklista. Pozwala ona na kontrolę motocykla w sytuacjach gdy coś zaskoczy nas na drodze, a zwłaszcza w sytuacjach podbramkowych.

Przeciwskręt jest techniką, która pozwala na kontrolowanie kierunku jazdy motocykla. Stosując przeciwskręt nie korzystamy z balansu ciałem podczas zmiany kierunku jazdy. Zmiana ta następuje w skutku oddziaływania rąk na kierownicę. W pierwszym momencie brzmi to absurdalnie, gdyż każdy wie, że kierownica przydaje się tylko do manewrowania na parkingu i obsługi urządzeń pokładowych naszego jednośladu. Jednak w tym przypadku użycie kierownicy jest zasadne i przynosi wymierne korzyści.

REKLAMA

Zobacz też: Technika prawidłowego hamowania

Zasada jest nadzwyczaj prosta: mając zamiar skręcić w lewo, kierownicę skręcamy w prawo. Jeśli po przeczytaniu powyższego zdania jesteście co najmniej pointrygowani to dobrze.

To jak działa przeciwskręt najłatwiej zaobserwować samemu. Należy udać się na drogę wyłączoną z ruchu o twardej nawierzchni, lub na odcinek na którym ruch jest mały i nie stworzymy zagrożenia dla osób postronnych. Następnie należy rozpędzić nasz motocykl do prędkości nie większej niż 50 km/h, wrzucić luz i puścić kierownicę. Siedząc w poprawnej pozycji (tj. w dosiadzie z prostymi plecami) zauważymy, że motocykl toczy się przed siebie i nic nie jest w stanie tego zmienić. Teraz przyszedł czas na przeciwskręt. Zakładamy, że chcemy skręcić w prawo. W tym celu przykładamy prawą rękę do kierownicy i działamy na nią niewielką siłą w płaszczyźnie poziomej. To co zaobserwujemy to właśnie przeciwskręt. Kierownica skręci się w lewo, a cały motocykl odbije w prawo. Test ten należy powtórzyć parokrotnie wykonując manewr w obie strony.

Zobacz też: Jak jeździć z pasażerem na motocyklu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy już zaufamy sobie i naszemu rumakowi można pokusić się o test, który dowiedzie słuszności tej techniki nad tradycyjnym wykonywaniem szybkich manewrów. Motocyklista może ustawić slalom ze słupków. Pachołki powinien rozmieścić tak, aby spokojnie mógł pokonać wyznaczoną trasę normalnym stylem jazdy. Gdy już tor testowy będzie przygotowany biker powinien spróbować pokonać go bez trzymanki – balansując samym ciałem (prędkość nadal poniżej 50 km/h). Kolejny przejazd powinien być wykonany przy wykorzystaniu przeciwskrętu. Różnica w sprawności z jaką pokonamy slalom będzie od razu zauważalna.

Zobacz też: Poruszanie się motocyklem w korku

Do czego zatem przeciwskręt jest potrzebny? Technika ta może przydać się w sytuacji, gdy musimy szybko ominąć jakąś przeszkodę. Jako przykład można podać drobną zwierzynę leśną, która znienacka wyskoczy na drogę. Nie mamy czasu na odpowiedni balans ciałem, a szybki ruch kierownicą może uratować kierowcę od upadku. Drugim przykładem zastosowania przeciwskrętu w praktyce jest przypadek jazdy z niedoświadczonym pasażerem. Wystraszony towarzysz podróży odruchowo postanowi „wyprostować” motocykl w zakręcie, a kierowca szybkim ruchem kierownicy jest w stanie zapobiec utracie stabilności motocykla.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA