REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Technika przeciwskrętu

Artur Kapłan
technika przeciwskrętu Fot. Fotolia
technika przeciwskrętu Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przeciwskręt jest jedną z technik jazdy, którą powinien znać każdy szanujący się motocyklista. Pozwala ona na kontrolę motocykla w sytuacjach gdy coś zaskoczy nas na drodze, a zwłaszcza w sytuacjach podbramkowych.

Przeciwskręt jest techniką, która pozwala na kontrolowanie kierunku jazdy motocykla. Stosując przeciwskręt nie korzystamy z balansu ciałem podczas zmiany kierunku jazdy. Zmiana ta następuje w skutku oddziaływania rąk na kierownicę. W pierwszym momencie brzmi to absurdalnie, gdyż każdy wie, że kierownica przydaje się tylko do manewrowania na parkingu i obsługi urządzeń pokładowych naszego jednośladu. Jednak w tym przypadku użycie kierownicy jest zasadne i przynosi wymierne korzyści.

REKLAMA

Zobacz też: Technika prawidłowego hamowania

Zasada jest nadzwyczaj prosta: mając zamiar skręcić w lewo, kierownicę skręcamy w prawo. Jeśli po przeczytaniu powyższego zdania jesteście co najmniej pointrygowani to dobrze.

To jak działa przeciwskręt najłatwiej zaobserwować samemu. Należy udać się na drogę wyłączoną z ruchu o twardej nawierzchni, lub na odcinek na którym ruch jest mały i nie stworzymy zagrożenia dla osób postronnych. Następnie należy rozpędzić nasz motocykl do prędkości nie większej niż 50 km/h, wrzucić luz i puścić kierownicę. Siedząc w poprawnej pozycji (tj. w dosiadzie z prostymi plecami) zauważymy, że motocykl toczy się przed siebie i nic nie jest w stanie tego zmienić. Teraz przyszedł czas na przeciwskręt. Zakładamy, że chcemy skręcić w prawo. W tym celu przykładamy prawą rękę do kierownicy i działamy na nią niewielką siłą w płaszczyźnie poziomej. To co zaobserwujemy to właśnie przeciwskręt. Kierownica skręci się w lewo, a cały motocykl odbije w prawo. Test ten należy powtórzyć parokrotnie wykonując manewr w obie strony.

Zobacz też: Jak jeździć z pasażerem na motocyklu?

Gdy już zaufamy sobie i naszemu rumakowi można pokusić się o test, który dowiedzie słuszności tej techniki nad tradycyjnym wykonywaniem szybkich manewrów. Motocyklista może ustawić slalom ze słupków. Pachołki powinien rozmieścić tak, aby spokojnie mógł pokonać wyznaczoną trasę normalnym stylem jazdy. Gdy już tor testowy będzie przygotowany biker powinien spróbować pokonać go bez trzymanki – balansując samym ciałem (prędkość nadal poniżej 50 km/h). Kolejny przejazd powinien być wykonany przy wykorzystaniu przeciwskrętu. Różnica w sprawności z jaką pokonamy slalom będzie od razu zauważalna.

Zobacz też: Poruszanie się motocyklem w korku

Do czego zatem przeciwskręt jest potrzebny? Technika ta może przydać się w sytuacji, gdy musimy szybko ominąć jakąś przeszkodę. Jako przykład można podać drobną zwierzynę leśną, która znienacka wyskoczy na drogę. Nie mamy czasu na odpowiedni balans ciałem, a szybki ruch kierownicą może uratować kierowcę od upadku. Drugim przykładem zastosowania przeciwskrętu w praktyce jest przypadek jazdy z niedoświadczonym pasażerem. Wystraszony towarzysz podróży odruchowo postanowi „wyprostować” motocykl w zakręcie, a kierowca szybkim ruchem kierownicy jest w stanie zapobiec utracie stabilności motocykla.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    REKLAMA

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA