REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jazda motocyklem po mokrej nawierzchni

Artur Kapłan
Technika jazdy na śliskiej nawierzchni. l Fot. Fotolia
Technika jazdy na śliskiej nawierzchni. l Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jazda motocyklem po mokrej nawierzchni niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Drastycznie zmniejszająca się przyczepność jest powodem dla którego wielu motocyklistów boi się lub nawet rezygnuje z jazdy w czasie deszczowej pogody.

Motocykl jako pojazd, który kontakt z nawierzchnią ma poprzez powierzchnię wielkością nie przekraczającą rozmiarów karty kredytowej uznany jest za środek komunikacji nie odpowiedni do podróżowania podczas złej pogody. Wszystko wskazuje na to, że stwierdzenie to jest jak najbardziej właściwe, jednak nie oznacza to, że jazda jednośladem w deszczu jest niemożliwa i musi skończyć się wypadkiem.

REKLAMA

Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności przejażdżka motocyklem może nie być złym pomysłem. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o ubiór. Nieprzemakalne ubrania wyposażone w protektory to podstawa. Ważne jest również aby kask posiadał nie parującą szybkę.

Zobacz też: Jazda motocyklem po drodze z koleinami

Jazda na mokrej nawierzchni niesie za sobą znacznie więcej zagrożeń niż przejażdżka w normalnych warunkach. Motocyklista powinien zwracać baczną uwagę na studzienki kanalizacyjne, tory kolejowe, koleiny, kałuże i inne niedoskonałości nawierzchni. Studzienki czy tory pokryte warstwą wody mogą okazać się bardzo zdradliwe i najechanie na nie będąc pochylonym może skończyć się uślizgiem koła lub nawet upadkiem. W koleinach lub dziurach może nagromadzić się olej samochodowy spłukany z drogi. Wjechanie w tego typu przeszkodę może mieć opłakane konsekwencje. Kałuże są niebezpieczne również dlatego, że nie sposób ocenić ich głębokości i łatwo o skrzywienie felgi lub uszkodzenie zawieszenia.

Zobacz też: Nocna jazda motocyklem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Motocyklista jadący po mokrej nawierzchni powinien pozostawić sobie więcej czasu na wszelkiego rodzaju manewry. Hamowanie trwa znacznie dłużej, wyprzedzanie powinno być przemyślane i płynne, a ruszanie z pod świateł delikatne. Kluczem do bezpiecznego poruszania się podczas deszczu jest płynność w wykonywaniu wszelkich czynności związanych z poruszaniem się motocyklem.

Biker powinien pomyśleć także o swoim bezpieczeństwie w odniesieniu do innych użytkowników dróg. W czasie deszczu spada widoczność. Kierowcy są znużeni i nie obserwują tego co dzieje się na drodze z należytą uwagą. Kierowca jednośladu powinien zadbać o jaskrawy strój, który będzie dobrze widoczny, a swoim zachowaniem i płynną jazdą powinien dać kierowcom samochodów więcej czasu na zauważenie go i ewentualną reakcję na zaistniałe zdarzenie.

Zobacz też: Nowości Hondy na 2012: NC 700S i NC 700X

Bardzo niebezpiecznym dla motocyklistów jest zjawisko aquaplanningu o które nie trudno w czasie deszczu. Zbyt szybko poruszający się jednoślad zostaje „uniesiony” nad asfalt poprzez warstwę klina wodnego. W przypadku wystąpienia takiego zjawiska kategorycznie zabrania się używania przedniego hamulca. Naciśnięcie prawej manetki w momencie wystąpienia braku przyczepności z niemalże stuprocentową pewnością skończy się upadkiem. Jeździec powinien trzymać nogi na podnóżkach i starać się utrzymać dotychczasowy kurs jazdy. Dopuszcza się hamowanie silnikiem lub delikatne używanie tylnego hamulca.;

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA