REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jazda motocyklem po drodze z koleinami

Artur Kapłan
Jazda po drodze z koleinami Fot. Fotolia
Jazda po drodze z koleinami Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że koleiny są niebezpieczne dla motocyklisty. Jazda po rozjeżdżonej przez ciężkie samochody drodze nie należy do najprzyjemniejszych i niesie za sobą wiele niebezpieczeństw.

W naszym kraju koleiny występują niemal na wszystkich rodzajach dróg. Nie ma wyjątku – drogi ekspresowe, szybkiego ruchu czy miejskie uliczki. Motocyklista powinien być przygotowany na to co może dziać się z motocyklem po wjechaniu w podłużną nierówność nawierzchni.

REKLAMA

Zobacz też: Nocna jazda motocyklem

Zacznijmy od tego, że najlepiej jest unikać kolein. Jeżeli jednak już natrafimy na drogę na której one występują to powinniśmy starać się jechać nad koleinami. Jeśli wjechanie w koleinę jest nie do uniknięcia to należy starać się z niej wyjechać na prostym odcinku drogi. Opuszczenie tego typu nierówności nawierzchni powinno być zdecydowane i płynne – nie gwałtowne. Tylko taki styl jazdy pozwoli nam na opanowanie myszkowania motocykla które może wystąpić podczas prób wyjechania z koleiny.

Zobacz też: Nowości Hondy na 2012: NC 700S i NC 700X

Może zdarzyć się tak, że motocyklista jadąc koleiną wjedzie w zakręt. Pod żadnym pozorem nie powinien próbować opuścić koleiny  w zakręcie. Niesie to ze sobą znaczne ryzyko utraty stabilności jednośladu i w efekcie wypadnięcie z zakręty. Z wyjazdem w koleiny najlepiej poczekać aż wyjedziemy na prosty odcinek drogi. Mowa oczywiście o dość pokaźnych w swoich rozmiarach nierównościach drogi. Jeśli koleina nie przekracza 5 cm głębokości to można bez problemu z niej wyjechać.

Zobacz też: Nowość 2012: Junak JetMax 250

REKLAMA

Podczas podróżowania możemy napotkać koleiny, które przecinają nasz tor jazdy. Sytuacja taka może mieć miejsce na skrzyżowaniach tras, którymi przemieszczają się TIR’y. Jeśli chcemy sprawnie pokonać taką przeszkodę powinniśmy stanąć na stopkach i przenieść ciężar ciała w stronę tyłu motocykla. Takie zachowanie odciąży zawieszenie motocykla co pozwoli na delikatniejsze pokonanie poprzecznej nierówności. Przeniesienie ciężaru ciała do tyłu pozwoli przedniej sekcji motocykla „przelecieć nad” przeszkodą.

Koleiny są bardzo niebezpieczne zwłaszcza podczas deszczowej pogody. Zbierająca się w nich woda nie pozwala na ocenę głębokości. Deszczówka, która spływa z wyższych części drogi zabiera ze sobą wszelkie zanieczyszczenia, które zbierają się w koleinach. Kolejnym zagrożeniem jakie czyha na motocyklistę jest aquplanning (więcej o tym zjawisku w artykule „Jazda po mokrej nawierzchni”).

Zobacz też: Kymco Agility

Podczas przemieszczania się przez gąszcz miejskich ulic niejeden motocyklista natrafił na głębokie koleiny w obrębie skrzyżowań. Takie ubytki nawierzchni są groźne zarówno dla motocyklistów jak i dla kierowców samochodów. Ci pierwsi zatrzymując swój jednoślad nad koleiną mogą nie zauważyć, że pod ich stopą znajduje się ubytek nawierzchni. Chwila nieuwagi wystarczy aby stracić równowagę. Jeśli biker nie utrzyma swojego motocykla to konsekwencje w najlepszym przypadku sięgną tylko jego. Jeśli jednak dopisze mu całkowity brak szczęścia to może uszkodzić własny motocykl i samochód stojący w bezpośredniej bliskości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    REKLAMA

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA