REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nocna jazda motocyklem

Artur Kapłan
Nocna jazda motocyklem
Nocna jazda motocyklem

REKLAMA

REKLAMA

Zapewne każdy motocyklista kiedyś jechał lub będzie jechał nocą. Warto zadbać o odpowiednie przygotowanie do jazdy po zmroku. Nie chodzi jedynie o ekwipunek, ale także o wiedzę, która pozwoli cało wrócić do domu po nocnej eskapadzie.

Pierwszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę jest nasz kask, a raczej jego szybka. Sprawdźmy czy wizjer nie jest zanadto porysowany. Każda rysa czy pęknięcie będzie powodowało załamanie światła co może skutkować złą interpretacją docierających do motocyklisty obrazów. Przed wyruszeniem w trasę należy wyczyścić szybkę kasku, aby nie został na niej żaden owad lub inne zanieczyszczenie. Dobrze jest zabrać ze sobą środek do mycia szyb i chusteczki higieniczne, które pozwolą na wyczyszczenie kasku po przejechaniu odcinka leśnego lub łąki. Nie należy próbować wycierać szybki kasku rękawicami w czasie jazdy. Skończy się to tylko rozmazaniem zabrudzeń i koniecznością szybkiego hamowania w celu dokładnego oczyszczenia wizjera.

REKLAMA

Zobacz też: Nowości Hondy na 2012: NC 700S i NC 700X

REKLAMA

Przed wyruszeniem na wieczorną przejażdżkę dobrze jest ubrać się odpowiednio. Zakładając strój należy mieć na uwadze, że po zmroku temperatura spadnie i strój który zakładamy na normalne przejażdżki może okazać się niewystarczający. Warto wzbogacić swój strój o elementy odblaskowe, które sprawią że będziemy lepiej widoczni dla innych użytkowników dróg.

Kolejną rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę przez wyjazdem z garażu jest oświetlenie. Lampy w motocyklu powinny być czyste. Motocyklista powinien sprawdzić czy światła w jego jednośladzie są poprawnie ustawione. Zbyt wysoko ustawiona lampa przednia może oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka, a widoczność i tak nie będzie najlepsza. Z kolei zbyt nisko ustawiona wiązka światła sprawi, że biker może nie zobaczyć na czas przeszkody i nie zdąży zareagować. Jeśli ustawimy lampę na odpowiedniej wysokości i nadal nie widzimy drogi powinniśmy zastanowić się nad wymianą żarówki na mocniejszą. Tutaj też nie można przesadzić, aby nie przekroczyć wytrzymałości alternatora i instalacji elektrycznej.

Zobacz też: Nowość 2012: Junak JetMax 250

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy już jesteśmy odpowiednio ubrani i wiemy, że nasz motocykl pozwoli na bezpieczne poruszanie się po zmroku możemy wyjechać na drogę. Należy nastawić się na defensywny styl jazdy, gdyż pod osłoną nocy mogą kryć się niebezpieczeństwa których istnienia nie jesteśmy w stanie przewidzieć odpowiednio wcześnie.

Motocyklista poruszający się na swoim rumaku powinien sięgać wzrokiem tak daleko jak tylko możliwe. Mowa tutaj o próbie dostrzeżenia zagrożeń poza obszarem oświetlonym przez lampę motocykla.

Zobacz też: Kymco Agility

Warto zwracać uwagę na wszystkie znaki umieszczone przy drodze. Pozwolą one przygotować się do sekwencji zakrętów lub nierówności nawierzchni. Poruszając się nocą powinniśmy jechać ścieżką bliższą liniom wymalowanym na środku jezdni. Będzie to znacznie bezpieczniejsze od trzymania się linii zewnętrznej, ponieważ linia boczna może zejść w wiatę przystanku lub parking na poboczu.

Zobacz też: Keeway Matrix 50

Podczas jazdy w mieście należy utrzymywać większą niż zwykle odległość od pojazdu poprzedzającego. Argumentować należy to tym, że światło motocykla jest umieszczone wyżej niż światła samochodów, dlatego podjeżdżając zbyt blisko możemy oślepić stojącego przed nami użytkownika drogi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA