REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są rodzaje motocykli?

Anna Matelska
Rodzaje motocykli
Rodzaje motocykli

REKLAMA

REKLAMA

Motocykle dzielimy ze względu na ich wygląd i przeznaczenie. Choć nie ma tu konkretnych definicji, większość maszyn możemy przyporządkować do jednej z kategorii. Zobaczmy więc, jakie są najważniejsze typy motocykli.

Oczywiście, klasyfikacji są różne i żaden podział nie będzie wyczerpujący. Często w ramach jednego rodzaju motocykli możemy też wyróżnić wiele podkategorii. Z grubsza jednak świat motocyklowy dzielimy na kilka odrębnych krain.

REKLAMA

Sporty

Zobacz też: Motocykl dla kobiety

Motocykle sportowe, czyli tzw. ścigacze, albo po prostu przecinaki, są obiektem westchnień każdego miłośnika prędkości. Szczelnie obudowane, o aerodynamicznej sylwetce i możliwie najniższej masie, zachwycają osiągami. To najszybsze jednoślady świata o najskuteczniejszych hamulcach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczywiście maszyny sportowe konstruowane są głównie z myślą o torze wyścigowym, stąd twarde zawieszenie i bardzo skulona pozycja jeźdźca, męcząca w przypadku dłuższych tras. W warunkach codziennych trudno zresztą w pełni wykorzystać możliwości tych motocykli.

Zobacz też: W co się ubrać na motocykl?

Turystyki

Dla miłośników dalekich wypraw stworzone zostały motocykle turystyczne, pozwalające na bardziej odprężoną pozycję kierowcy i jazdę z pasażerem. Wytrzymują one większe obciążenia i pozwalają na zabranie ze sobą sporej liczby bagażu.

Wiele maszyn definiowanych jest jako sportowo-turystyczne, a więc łączące wysokie osiągi z wygodą i walorami praktycznymi.

Zobacz też: Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie kasku?

Naked-bike

Nagie motocykle, zwane również golasami to bardzo często spotykane maszyny. Od sprzętów sportowych różni je brak szyby i owiewek osłaniających silnik. W związku z tym jazda przy dużych prędkościach jest na nich raczej uciążliwa. Kierowca zajmuje za to dużo wygodniejszą pozycję niż na typowym ścigaczu. Wiele naked-bike'ów dostępnych jest również w wersji S – z półowiewką.

Proste w stylistyce i dość uniwersalne, nakedy polecane są zwłaszcza dla początkujących motocyklistów. Jazda na nich pozwoli zorientować się, czego tak naprawdę szukamy w tym hobby.

Cruisery

Cruisery, czyli krążowniki, to właściwie odmiana motocykla turystycznego, o bardzo charakterystycznym, klasycznym wyglądzie. Odgrywa on tu chyba większą rolę od walorów praktycznych.

Zobacz też: Jakie są rodzaje kasków motocyklowych?

Niskie siedzenie, wydłużona ku tyłowi kierownica, ociężała sylwetka i lśniące w słońcu chromy tworzą bardzo klimatyczny image cruiserów. Wyposażone są one zwykle w widlasty silnik i wiele elementów dodatkowych, takich jak skórzane sakwy czy gmole.

Choppery

Choppery to również sprzęty wyjątkowo klimatyczne. Pierwsze maszyny tego typu, bobbery, powstały  w latach 50. w USA. Wtedy to posiadacze ciężkich, powojennych motocykli „odchudzali” je poprzez usunięcie wszystkich zbędnych elementów. Nowe maszyny nie tylko były lżejsze, ale i odzwierciedlały indywidualny charakter twórcy.

Typowy chopper ma niskie siedzenie, koła umieszczone daleko od siebie, długi przedni widelec i wysoką kierownicę. Motocykle tego rodzaju spopularyzowane zostały m.in. przez kultowy film „Easy Rider” i do dziś cieszą się dużym zainteresowaniem.

Zobacz też: Jak zarejestrować motocykl sprowadzony z Wielkiej Brytanii?

Off-road

To bardzo pojemna kategoria, generalnie dotycząca motocykli przeznaczonych do jazdy w trudnych warunkach terenowych. Wyróżniają się niską wagą, poręcznością, wytrzymałym zawieszeniem i potężnymi oponami.

Do motocykli off-roadowych zaliczamy na przykład crossy, czyli maszyny typowo wyczynowe, pozbawione homologacji i przeznaczone do sportu oraz enduro – sprzęty normalnie dopuszczone ruchu, ale również sprawdzające się najlepiej w warunkach ekstremalnych. Powstała także bardziej szosowa wersje enduro o nazwie supermoto, charakteryzująca się oponami przystosowanymi do jazdy po asfalcie, twardszym zawieszeniem i skuteczniejszymi hamulcami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA