REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są rodzaje motocykli?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Matelska
Rodzaje motocykli
Rodzaje motocykli

REKLAMA

REKLAMA

Motocykle dzielimy ze względu na ich wygląd i przeznaczenie. Choć nie ma tu konkretnych definicji, większość maszyn możemy przyporządkować do jednej z kategorii. Zobaczmy więc, jakie są najważniejsze typy motocykli.

Oczywiście, klasyfikacji są różne i żaden podział nie będzie wyczerpujący. Często w ramach jednego rodzaju motocykli możemy też wyróżnić wiele podkategorii. Z grubsza jednak świat motocyklowy dzielimy na kilka odrębnych krain.

REKLAMA

Sporty

Zobacz też: Motocykl dla kobiety

Motocykle sportowe, czyli tzw. ścigacze, albo po prostu przecinaki, są obiektem westchnień każdego miłośnika prędkości. Szczelnie obudowane, o aerodynamicznej sylwetce i możliwie najniższej masie, zachwycają osiągami. To najszybsze jednoślady świata o najskuteczniejszych hamulcach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczywiście maszyny sportowe konstruowane są głównie z myślą o torze wyścigowym, stąd twarde zawieszenie i bardzo skulona pozycja jeźdźca, męcząca w przypadku dłuższych tras. W warunkach codziennych trudno zresztą w pełni wykorzystać możliwości tych motocykli.

Zobacz też: W co się ubrać na motocykl?

Turystyki

Dla miłośników dalekich wypraw stworzone zostały motocykle turystyczne, pozwalające na bardziej odprężoną pozycję kierowcy i jazdę z pasażerem. Wytrzymują one większe obciążenia i pozwalają na zabranie ze sobą sporej liczby bagażu.

Wiele maszyn definiowanych jest jako sportowo-turystyczne, a więc łączące wysokie osiągi z wygodą i walorami praktycznymi.

Zobacz też: Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie kasku?

Naked-bike

Nagie motocykle, zwane również golasami to bardzo często spotykane maszyny. Od sprzętów sportowych różni je brak szyby i owiewek osłaniających silnik. W związku z tym jazda przy dużych prędkościach jest na nich raczej uciążliwa. Kierowca zajmuje za to dużo wygodniejszą pozycję niż na typowym ścigaczu. Wiele naked-bike'ów dostępnych jest również w wersji S – z półowiewką.

Proste w stylistyce i dość uniwersalne, nakedy polecane są zwłaszcza dla początkujących motocyklistów. Jazda na nich pozwoli zorientować się, czego tak naprawdę szukamy w tym hobby.

Cruisery

Cruisery, czyli krążowniki, to właściwie odmiana motocykla turystycznego, o bardzo charakterystycznym, klasycznym wyglądzie. Odgrywa on tu chyba większą rolę od walorów praktycznych.

Zobacz też: Jakie są rodzaje kasków motocyklowych?

Niskie siedzenie, wydłużona ku tyłowi kierownica, ociężała sylwetka i lśniące w słońcu chromy tworzą bardzo klimatyczny image cruiserów. Wyposażone są one zwykle w widlasty silnik i wiele elementów dodatkowych, takich jak skórzane sakwy czy gmole.

Choppery

Choppery to również sprzęty wyjątkowo klimatyczne. Pierwsze maszyny tego typu, bobbery, powstały  w latach 50. w USA. Wtedy to posiadacze ciężkich, powojennych motocykli „odchudzali” je poprzez usunięcie wszystkich zbędnych elementów. Nowe maszyny nie tylko były lżejsze, ale i odzwierciedlały indywidualny charakter twórcy.

Typowy chopper ma niskie siedzenie, koła umieszczone daleko od siebie, długi przedni widelec i wysoką kierownicę. Motocykle tego rodzaju spopularyzowane zostały m.in. przez kultowy film „Easy Rider” i do dziś cieszą się dużym zainteresowaniem.

Zobacz też: Jak zarejestrować motocykl sprowadzony z Wielkiej Brytanii?

Off-road

To bardzo pojemna kategoria, generalnie dotycząca motocykli przeznaczonych do jazdy w trudnych warunkach terenowych. Wyróżniają się niską wagą, poręcznością, wytrzymałym zawieszeniem i potężnymi oponami.

Do motocykli off-roadowych zaliczamy na przykład crossy, czyli maszyny typowo wyczynowe, pozbawione homologacji i przeznaczone do sportu oraz enduro – sprzęty normalnie dopuszczone ruchu, ale również sprawdzające się najlepiej w warunkach ekstremalnych. Powstała także bardziej szosowa wersje enduro o nazwie supermoto, charakteryzująca się oponami przystosowanymi do jazdy po asfalcie, twardszym zawieszeniem i skuteczniejszymi hamulcami.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA