REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są rodzaje motocykli?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Matelska
Rodzaje motocykli
Rodzaje motocykli

REKLAMA

REKLAMA

Motocykle dzielimy ze względu na ich wygląd i przeznaczenie. Choć nie ma tu konkretnych definicji, większość maszyn możemy przyporządkować do jednej z kategorii. Zobaczmy więc, jakie są najważniejsze typy motocykli.

Oczywiście, klasyfikacji są różne i żaden podział nie będzie wyczerpujący. Często w ramach jednego rodzaju motocykli możemy też wyróżnić wiele podkategorii. Z grubsza jednak świat motocyklowy dzielimy na kilka odrębnych krain.

REKLAMA

Sporty

Zobacz też: Motocykl dla kobiety

Motocykle sportowe, czyli tzw. ścigacze, albo po prostu przecinaki, są obiektem westchnień każdego miłośnika prędkości. Szczelnie obudowane, o aerodynamicznej sylwetce i możliwie najniższej masie, zachwycają osiągami. To najszybsze jednoślady świata o najskuteczniejszych hamulcach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczywiście maszyny sportowe konstruowane są głównie z myślą o torze wyścigowym, stąd twarde zawieszenie i bardzo skulona pozycja jeźdźca, męcząca w przypadku dłuższych tras. W warunkach codziennych trudno zresztą w pełni wykorzystać możliwości tych motocykli.

Zobacz też: W co się ubrać na motocykl?

Turystyki

Dla miłośników dalekich wypraw stworzone zostały motocykle turystyczne, pozwalające na bardziej odprężoną pozycję kierowcy i jazdę z pasażerem. Wytrzymują one większe obciążenia i pozwalają na zabranie ze sobą sporej liczby bagażu.

Wiele maszyn definiowanych jest jako sportowo-turystyczne, a więc łączące wysokie osiągi z wygodą i walorami praktycznymi.

Zobacz też: Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie kasku?

Naked-bike

Nagie motocykle, zwane również golasami to bardzo często spotykane maszyny. Od sprzętów sportowych różni je brak szyby i owiewek osłaniających silnik. W związku z tym jazda przy dużych prędkościach jest na nich raczej uciążliwa. Kierowca zajmuje za to dużo wygodniejszą pozycję niż na typowym ścigaczu. Wiele naked-bike'ów dostępnych jest również w wersji S – z półowiewką.

Proste w stylistyce i dość uniwersalne, nakedy polecane są zwłaszcza dla początkujących motocyklistów. Jazda na nich pozwoli zorientować się, czego tak naprawdę szukamy w tym hobby.

Cruisery

Cruisery, czyli krążowniki, to właściwie odmiana motocykla turystycznego, o bardzo charakterystycznym, klasycznym wyglądzie. Odgrywa on tu chyba większą rolę od walorów praktycznych.

Zobacz też: Jakie są rodzaje kasków motocyklowych?

Niskie siedzenie, wydłużona ku tyłowi kierownica, ociężała sylwetka i lśniące w słońcu chromy tworzą bardzo klimatyczny image cruiserów. Wyposażone są one zwykle w widlasty silnik i wiele elementów dodatkowych, takich jak skórzane sakwy czy gmole.

Choppery

Choppery to również sprzęty wyjątkowo klimatyczne. Pierwsze maszyny tego typu, bobbery, powstały  w latach 50. w USA. Wtedy to posiadacze ciężkich, powojennych motocykli „odchudzali” je poprzez usunięcie wszystkich zbędnych elementów. Nowe maszyny nie tylko były lżejsze, ale i odzwierciedlały indywidualny charakter twórcy.

Typowy chopper ma niskie siedzenie, koła umieszczone daleko od siebie, długi przedni widelec i wysoką kierownicę. Motocykle tego rodzaju spopularyzowane zostały m.in. przez kultowy film „Easy Rider” i do dziś cieszą się dużym zainteresowaniem.

Zobacz też: Jak zarejestrować motocykl sprowadzony z Wielkiej Brytanii?

Off-road

To bardzo pojemna kategoria, generalnie dotycząca motocykli przeznaczonych do jazdy w trudnych warunkach terenowych. Wyróżniają się niską wagą, poręcznością, wytrzymałym zawieszeniem i potężnymi oponami.

Do motocykli off-roadowych zaliczamy na przykład crossy, czyli maszyny typowo wyczynowe, pozbawione homologacji i przeznaczone do sportu oraz enduro – sprzęty normalnie dopuszczone ruchu, ale również sprawdzające się najlepiej w warunkach ekstremalnych. Powstała także bardziej szosowa wersje enduro o nazwie supermoto, charakteryzująca się oponami przystosowanymi do jazdy po asfalcie, twardszym zawieszeniem i skuteczniejszymi hamulcami.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

REKLAMA

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA