REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przewodzić grupie motocykli?

Łukasz Kuźmiuk
Jak przewodzić grupie motocykli? / fot. Indian
Jak przewodzić grupie motocykli? / fot. Indian
Indian

REKLAMA

REKLAMA

Wielu motocyklistów lubi organizować wyjazdy w grupach, jednak warto wiedzieć, jak taką grupą kierować. Jak przewodzić grupie motocykli?

Jazda motocyklami w grupie nie jest dla każdego - trzeba się wykazać opanowaniem i posłuszeństwem, bo o ile czasami większa liczba motocyklistów w jednym gronie prowokuje do wygłupów, to jednak trzeba umieć się pohamować. W trakcie jazdy grupowej trzeba zwracać uwagę na pozostałych uczestników wycieczki i w razie konieczności odpowiednio reagować. Rola przewodnika grupy bywa trudna, ponieważ poza wyznaczaniem trasy przejazdu przewodnik powinien też umieć zapanować nad kolegami i umieć wprowadzać w życie zasady grupowej jazdy motocyklami, a także dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników wyjazdu.

REKLAMA

Ustal zasady obowiązujące w grupie

Nie ma sensu przeginać z nadmiarem zasad, bo to tylko zniechęci uczestników wycieczki. Ustal gesty motocyklowe, które będą obowiązywać w trakcie jazdy, zasady dotyczące wyprzedzania, formację grupy (najlepiej na zygzak) oraz poinstruuj innych motocyklistów jak zachować się w razie rozdzielenia się grupy. Ponadto warto wstępnie ustalić częstotliwość tankowania i ewentualne postoje.

Podział zadań

Warto przed jazdą przypisać poszczególnym osobom odpowiednie zadania. Przykładowo niech któryś z uczestników zamyka grupę i pilnuje porządku, a najmniej doświadczony motocyklista niech jedzie tuż za przewodnikiem, by ten miał na niego oko.

Nie przesadź z wielkością kolumny

Według polskiego prawa grupa motocyklowa może się składać z maksymalnie 10 motocyklistów. Trzeba pamiętać, że jazda w dużej kolumnie wiąże się z utrudnionym wyprzedzaniem innych użytkowników dróg, a także łatwiej o jej rozbicie np. podczas przejazdów przez skrzyżowania. Czasami lepszym rozwiązaniem jest jazda w 5-6 motocykli niż w 10.

Pamiętaj o wolniejszych i mniej doświadczonych motocyklistach

Jeśli kolumna się podzieli to przy ostatnim skręcie warto zostawić jednego uczestnika wycieczki, by maruderzy mogli wrócić do głównej grupy. Oderwanie się od kolumny i brak możliwości jej oderwania potrafi zepsuć wyjazd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dostosuj tempo podróży do kierowców

Motocykliści różnią się od siebie stylem jazdy, dlatego warto postarać się o odpowiednie dobranie towarzystwa. Jeśli jest taka możliwość to warto podzielić uczestników wyjazdu na poszczególne grupy np. mniej doświadczoną i bardziej zaawansowaną. Zbyt szybka jazda dla niedoświadczonego kierowcy może się zakończyć tragicznie, a zbyt wolna będzie frustrować starych wyjadaczy.

Dbaj o dyscyplinę, ale pamiętaj też o jej poluzowaniu

REKLAMA

Nie pozwalaj na wyprzedzanie siebie, czyli przewodnika, dbaj o zachowanie szyku oraz bezpieczne zachowanie wszystkich uczestników wyjazdu. Ty jesteś przewodnikiem i Ty odpowiadasz za grupę i bierzesz odpowiedzialność za każdego motocyklistę w kolumnie.

Pamiętaj również, żeby dać uczestnikom trochę luzu, jeśli zajdzie ku temu sposobność. Jeśli do końca podróży zostało już niewiele kilometrów lub na kolumnę czeka atrakcyjna droga, to warto wcześniej ustalić punkt spotkania i możliwości na jakie mogą sobie pozwolić kierowcy z kolumny. Zaznacz również, że najważniejsze jest bezpieczeństwo i świadomość własnych umiejętności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA