REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo umyć motocykl?

Łukasz Kuźmiuk
Jak prawidłowo umyć motocykl? / Fot. Fotolia
Jak prawidłowo umyć motocykl? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Motocykliści od lat spierają się czy mycie motocykla za pomocą myjki ciśnieniowej jest szkodliwe dla maszyny, ale dziś nie poruszymy tego tematu. Oto poradnik jak prawidłowo ręcznie umyć motocykl.

Umycie motocykla nie tylko pozytywnie wpływa na jego wygląd, ale jest również elementem konserwacji jednośladu. Drobiny pyłu i kurzu mogą tworzyć zarysowania, resztki martwych owadów zdecydowanie nie wyglądają estetycznie, a zalegające w zakamarkach błoto może przyspieszyć proces korozji metalowych części. Do prawidłowego umycia motocykla przydadzą się takie przedmioty, jak: miękka gąbka, dwa wiadra, środek do mycia jednośladów lub szampon samochodowy, pędzel oraz czyste, suche ręczniki lub szmaty. Na wstępie warto pamiętać o tym, by motocykl był zimny i nie stał w nasłonecznionym miejscu. Dzięki temu nie tylko zapobiegniemy odparowywaniu środka myjącego i wody oraz powstawaniu zaciekó, ale również unikniemy poparzeń skóry lub pęknięć i wygięć rozgrzanych metalowych elementów, mających kontakt z zimną wodą.

REKLAMA

Krok 1: dokładnie opłucz motocykl

Do tego zadania najlepiej wykorzystać szlauch i bieżącą wodę. Opłukanie maszyny ma istotną rolę - pozwala na szybkie pozbycie się luźnego brudu i pyłu, a także zmiękcza resztki owadów, dzięki czemu dalsze mycie sprzętu jest prostsze.

Krok 2: czas na chemię

REKLAMA

To idealny moment na spryskanie motocykla środkiem do czyszczenia. Po czasie, który zaleca producent specyfiku, należy spłukać maszynę z detergentu. W razie potrzeby, gdyby trafił się na motocyklu uporczywy brud, trzeba wrócić do sprawdzonych metod, czyli gąbki i wiader z wodą.

Jeśli nie używamy specjalnego środka do czyszczenia, to wystarczy zwykły szampon samochodowy. Do jednego wiadra wlewamy czystą wodę z dodatkiem szamponu, do drugiego wlewamy samą wodę (to wiadro będzie służyło do płukania gąbki z brudu). Warto pamiętać o tym, by przez przypadek nie wypłukać gąbki w wiaderku z czystą wodą - mycie lakieru zanieczyszczoną wodą może przełożyć się na powstanie zarysowań.

Krok 3: mycie właściwe

Mycie warto podzielić na kilka części, skupiając się na poszczególnych fragmentach motocykla. Warto zacząć od górnych partii nadwozia, stopniowo przechodząc coraz niżej, pamiętając o płukaniu gąbki w odpowiednim wiadrze. W trudno dostępnych zakamarkach, np. ożebrowaniu silnika lub szprychach, sprawdzi się pędzel, którego włosie dotrze w każde miejsce. Trzeba również pamiętać, by nie odkładać gąbki lub pędzla na ziemię - piasek i zanieczyszczenia od razu przyczepią się do powierzchni tych przedmiotów, przez co później lakier jednośladu może ulec zarysowaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 4: suszenie

Tutaj warto się przyłożyć do pracy, bowiem od dokładności suszenia będzie zależeć efekt końcowy mycia motocykla. Nie ma nic bardziej denerwującego niż plamy i zacieki na świeżo umytej maszynie. Z tego powodu warto użyć np. sprężonego powietrza w puszce albo suchych i czystych szmat lub ręczników. Po dokładnym osuszeniu motocykla dobrym pomysłem jest uruchomienie silnika, by jego ciepło i temperatura spalin odparowały resztki wody z zakamarków i tłumika.

Krok 5: zabezpieczenie lakieru

Po dokładnym umyciu i wysuszeniu naszej ukochanej maszyny warto zabezpieczyć lakier motocykla. Tu z pomocą przyjdą różnego rodzaju woski, które nie tylko zabezpieczą powłokę lakierniczą przed rysami, ale także ułatwią następne mycie sprzętu. Na koniec nie zapomnij o nasmarowaniu łańcucha.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA