REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mercedes CL 55 AMG F1 miał pierwsze ceramiczne hamulce na świecie!

Mercedes CL 55 AMG F1 miał pierwsze ceramiczne hamulce na świecie!
Mercedes CL 55 AMG F1 miał pierwsze ceramiczne hamulce na świecie!
Materiały prasowe Mercedes

REKLAMA

REKLAMA

W maju roku 2000 to było coś! Mercedes CL 55 AMG F1 był pierwszym dopuszczonym do ruchu na drogach cywilnych samochodem wyposażonym w ceramiczne hamulce tarczowe.

F1 nie bez przyczyny pojawia się w nazwie tego auta. Nazwa ta ma wyrażać inspirację technologiczną wyścigami oraz... mocny silnik. Pod długą maską legendarnego coupe generacji C215 spoczywa 5.5-litrowa V-ósemka o mocy 360 koni mechanicznych. Maksymalny moment obrotowy sięga 530 Nm oraz jest osiągany już przy 3150 obr./min. Mercedes CL 55 AMG F1 jest prawdziwym sportowcem. Samochód może osiągnąć 250 km/h. Nie pojedzie niestety szybciej z uwagi na zastosowanie elektronicznego ogranicznika prędkości.

REKLAMA

2000 koni mocy. Nie, nie silnika, a ceramicznych karcz!

W Mercedesie CL 55 AMG F1 imponować mogą jednak nie tylko dane techniczne silnika, ale i informacje dotyczące układu hamulcowego. Model był bowiem pierwszym dopuszczonym do ruchu samochodem na świecie wyposażonym w ceramiczne tarcze hamulcowe. Tarcze wykonane z ceramiki są wzmocnione włóknem i współpracują z 8-tłoczkowymi zaciskami markowanymi logo Brembo. Moc hamowania takiego zestawu sięga - uwaga! - 2000 koni mechanicznych. Potężna siła nie wyczerpuje wszystkich zalet innowacyjnego w tamtym czasie rozwiązania. Bo ceramiczne hamulce to również:

  • wysoka czułość reakcji na wciśnięcie pedału hamulca,
  • wyjątkowo wysoka odporność termiczna,
  • niższa masa tarcz hamulcowych - były o 60 proc. lżejsze od konwencjonalnych tarcz ze stali.

Ceramiczne tarcze Mercedesa, czyli inżynieryjna magia

REKLAMA

Jak powstawały tarcze ceramiczne dedykowane Mercedesowi CL 55 AMG F1? To inżynieryjna magia. Jak można przeczytać w oficjalnych materiałach niemieckiej marki: "w ramach zaawansowanego technologicznie procesu włókno węglowe, proszek węglowy i żywica były tłoczone pod wysokim ciśnieniem do uzyskania odpowiedniego kształtu, a następnie wypiekane w temperaturze 1000 stopni Celsjusza. Po schłodzeniu tarcze hamulcowe poddawano krótkotrwałej obróbce mechanicznej, a następnie preparowano ciekłym krzemem. Karbonowa matryca chłonęła go niczym gąbka, a w następstwie tej reakcji powstawała ceramika."

Zaawansowanie technologiczne w połączeniu z gwiazdą i logo AMG miały niestety swoją cenę. Samochód w roku 2000 został wyceniony na 330 tysięcy marek - czyli prawie 667 tysięcy ówczesnych złotych. Osoby, które zdecydowały się wydać tą sumę, mogły pocieszyć się jednym. W sumie na całym świecie jest zaledwie 55 egzemplarzy tego auta - każde w kolorze srebrnym! Tym samym model jeszcze w fabryce stawał się okazem kolekcjonerskim.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    REKLAMA

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    REKLAMA

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA