REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochód marzeń, czyli 50-lecie Mercedesa C111-II

Mercedes-Benz C 111-II
Mercedes-Benz C 111-II
Mercedes-Benz AG - Mercedes-Benz
Materiały prasowe Mercedes

REKLAMA

REKLAMA

Nie sposób w skrócie opowiedzieć o wszystkich innowacjach Mercedesa C111-II. Miał nowatorską bryłę o ekstremalnie niskim oporze powietrza, do napędu wykorzystywał silnik Wankla, a do tego rozwijał nawet 300 km/h. I robił to wszystko w roku... 1970! Model świętuje właśnie 50. urodziny.

Mercedes od zawsze był zainteresowany rynkiem szybkich samochodów. Przykład? Wystarczy wspomnieć o całej eskadrze srebrnych strzał, które ścigały się w zawodach stanowiących prekursora dzisiejszego F1. Miłość do prędkości z biegiem lat stawała się coraz bardziej rumiana. I Niemcy udowodnili to w marcu roku 1970 podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. To wtedy właśnie zaprezentowana została druga generacja koncepcyjnego Mercedesa C111. Być może pojazd był wyłącznie eksperymentalny, jednak niezwykle szybko trafił na listę motoryzacyjnych marzeń wszystkich kierowców.

REKLAMA

Mercedes C-111 - bryła, która powstała w systemie komputerowym!

Mercedes C111-II w pierwszej kolejności zachwycał za sprawą bryły! Skąd się wzięły tak futurystyczne kształty? To pierwszy na świecie samochód, który został w całości zaprojektowany w... komputerze. Pod koniec lat sześćdziesiątych Niemcy dysponowali na tyle zaawansowaną techniką, że mogli wyliczyć w systemie nawet przeciążenia dynamiczne. Użycie "wirtualnej" rzeczywistości sprawiło, że prace projektowe trwały mniej więcej o 4 miesiące krócej. Karoseria coupe pokryta pomarańczowym, metalizowanym lakierem Weissherbst zrobiła na tyle piorunujące wrażenie na publiczności genewskich targów, że Niemcy puścili auto na światowe tourne. Model był prezentowany również w Paryżu, Londynie, Turynie, Wiedniu, Essen, Brukseli oraz Chicago.

Mercedes-Benz C 111-II

Mercedes-Benz C 111-II

Mercedes-Benz C 111-II

Mercedes-Benz AG - Mercedes-Benz

Materiały prasowe Mercedes

W kwestii jednostki napędowej Mercedes postawi na silnik Wankla. Do napędu C111 wykorzystywana była jednostka czterowirnikowa. Motor M950F miał w tym wariancie pojemność 4x602 cm3. To dawało mu moc sięgającą 350 koni mechanicznych. Nadwozie coupe było ekstremalnie lekkie. Samochód miał zaledwie 112 cm wysokości, a do tego otrzymał karoserię wykonaną z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym (GFRP). Skutek? Ponoć pojazd koncepcyjny był w stanie osiągnąć prędkość wynoszącą nawet 300 km/h. W roku 1970 wynik był prawdziwi oszałamiający.

Oferta na… 2 miliony dolarów. I tak odrzucona!

Mercedes C111 - w żadnym z wariantów rozwojowych, a było ich co najmniej kilka - nie trafił do seryjnej produkcji. Początkowo powstała koncepcja mówiąca o tym, że mógłby być małym wozem sportowym dla ludzi młodych. Ostatecznie jednak ją porzucono. I choć przedstawiciele niemieckiej marki mówili o tym od początku, fani motoryzacji nie odpuszczali. Przykład? Podczas wystawy w Londynie jeden z entuzjastów zaproponował za auto pół miliona marek niemieckich. A to dawało w tym czasie równowartość 2 milionów dolarów! Później z całego świata do Stuttgartu napływały listy z zamówieniami na C11 oraz... dołączonymi czekami in blanco.

Mercedes-Benz C 111-II
Mercedes-Benz AG - Mercedes-Benz
Materiały prasowe Mercedes
Mercedes-Benz C 111-II
Mercedes-Benz AG - Mercedes-Benz
Materiały prasowe Mercedes
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA