REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie elementy auta warto sprawdzić przed zimą?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Zima to wyjątkowo trudny okres dla podzespołów samochodu. Ujemne temperatury oraz duża wilgotność sprzyjają korozji metalowych elementów oraz obniżają sprawność akumulatorów. Co robić aby nasze auto przejechało sprawnie i bez awarii przez całą zimę?

Mimo iż współczesne samochody są wyposażone w coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, to zimą w kilku podstawowych aspektach nadal wymagają troski z naszej strony. Ujemne temperatury, sól i piach na drogach oraz wszechobecna wilgoć sprawiają, że eksploatacja auta staje się utrudniona. Jak ustrzec się problemów?

REKLAMA

Konserwacja nadwozia przed zimą

Nawet niewielkie ogniska korozji po kilku zimowych miesiącach mogą okazać się poważnym problemem. Z tego względu powinniśmy dokładnie przyjrzeć się stanowi powłoki lakierniczej i zabezpieczyć miejsca, w których zauważymy rdzę. Przed zimą auto dobrze będzie też dokładnie umyć oraz zabezpieczyć twardym woskiem. Dzięki takiemu zabiegowi będzie bardziej odporne na zabrudzenia, a tym samym łatwiejsze do mycia. Nie zapomnijmy również o gumowych uszczelkach, które w trudnych, zimowych warunkach mogą przymarzać do metalowych elementów karoserii, a stąd już krótka droga do ich uszkodzenia. Do zabezpieczenia uszczelek najlepsze będą specjalne preparaty na bazie silikonu.

Zobacz też: Eksploatacja samochodu w czasie zimy

Utrudniony rozruch silnika na mrozie

W okresie zimowym akumulator to jeden z głównych winowajców problemów z uruchomieniem samochodu. Przy wyjątkowo niskich temperaturach i nieodpowiedniej eksploatacji skapitulować potrafią nawet stosunkowo nowe baterie.

REKLAMA

Warto zauważyć, że już w temperaturze -18 stopni Celsjusza akumulator ma około 50 proc. mocy rozruchowej, natomiast silnik stawia opory o 50 proc. większe. Te wartości dobrze obrazują, że w pełni sprawny układ elektryczny samochodu zimą ma szczególne znaczenie – mówi Daniel Bień, ekspert Motointegrator.pl.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobrym pomysłem będzie sprawdzenie w serwisie prądu ładowania oraz prądu upływu na postoju. To rutynowa czynność serwisowa, najczęściej bezpłatna. Samodzielnie możemy wyczyścić połączenia biegun-klema, sprawdzić stan przewodów oraz oczyścić powierzchnię akumulatora.

Zabrudzony akumulator jest rozładowywany przez prądy pełzające, zaśniedziałe połączenia powodują spadek napięcia, a zbyt duże lub małe napięcie ładowania prowadzi do trwałego uszkodzenia baterii – dodaje Bień.

Jakie płyny eksploatacyjne warto sprawdzić przed zimą?

REKLAMA

Letni płyn w spryskiwaczu przy niskich temperaturach może okazać się poważnym problemem. Zamarzając zwiększa objętość, co z pewnością nie służy kanalikom oraz spryskiwaczom i prowadzi do ich uszkodzenia. Jeszcze bardziej istotny jest płyn w układzie chłodzenia. Warto sprawdzić temperaturę jego krzepnięcia zwłaszcza, jeżeli nie jesteśmy do końca pewni, co właściwie znajduje się w chłodnicy naszego samochodu.

Płyn chłodzący nie powinien krystalizować się do -37 stopni Celsjusza, w przeciwnym razie w czasie zimy może zamarznąć i uszkodzić chłodnicę, a nawet blok silnika, co z pewnością wygeneruje ogromne koszty naprawy. Do pomiaru temperatury krzepnięcia płynu służy specjalne urządzenie, które jest na wyposażeniu większości warsztatów samochodowych – wyjaśnia Daniel Bień.

Porady eksploatacyjne przydatne zimą

Przygotowując auto do zimy, powinniśmy zwrócić uwagę na pozornie mało istotne drobiazgi, które jednak mogą sprawić wiele kłopotu. Ważne są przede wszystkim wycieraczki, które w zimowych miesiącach mają do wykonania szczególnie trudną pracę, a jednocześnie istotnie wpływają na nasze bezpieczeństwo. Nowe pióra nie będą dużą inwestycją, a z pewnością znacząco poprawią komfort jazdy. Nie zaszkodzi wymiana dywaników na gumowe. Te welurowe działają niczym gąbka, kumulują wilgoć i zimą nie mają szansy wyschnąć we wnętrzu samochodu. Można zaopatrzyć się również w kilka akcesoriów np. kable rozruchowe, saperka czy odmrażacz do zamków – w niespodziewanych sytuacjach mogą okazać się bezcenne.

Źródło: materiały prasowe Motointegrator

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

REKLAMA

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

REKLAMA

Nowy węzeł drogowy na S19 i kolejne odcinki drogi w planach

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę dodatkowego węzła drogowego na S19 koło Białegostoku - Dobrzyniewo Północ. W planach także inne odcinki drogi. S19 w Podlaskiem ma liczyć 177 km, a budowa jest podzielona na 15 odcinków.

Stracisz prawo jazdy po 65. roku życia? Nowe badania seniorów od 1 lipca? Sprawdzamy, co naprawdę się zmienia

Czy po 65. roku życia naprawdę trzeba będzie robić badania, żeby nadal prowadzić samochód? W sieci krąży wiele niepokojących informacji, ale nie wszystkie mają potwierdzenie w przepisach. Sprawdziliśmy, jakie zmiany faktycznie wchodzą w życie, co grozi za brak badań po 75. roku życia i czy osoby starsze mogą legalnie prowadzić auto bez zaświadczenia lekarskiego.

REKLAMA