REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowanie samochodu do zimy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
zima, awaria Fot. Fotolia
zima, awaria Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawidłowe przygotowanie samochodu do zimy pozwoli uniknąć kłopotów gdy pogoda gwałtownie się załamie. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przygotowanie samochodu na zimę

Zima to pora roku, w której wszystkie podzespoły naszego samochodu zostają poddane testowi. Ponieważ elementy te odpowiadają za bezpieczeństwo, warto przed zimą sprawdzić ich stan. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich, których stan warto przetestować przed zimą.

REKLAMA

  1. Akumulator - najważniejszy element odpowiadający za rozruch samochodu podczas zimy. Jeżeli stan jego naładowania będzie zbyt niski, może nie udać się nam odpalić samochodu. W celu sprawdzenia stanu akumulatora powinniśmy się udać do warsztatu. Każdy ceniony serwis powinien wykonać takie badanie bez pobierania opłaty. Po takim zdiagnozowaniu będziemy wiedzieć, czy podczas najbliższych mrozów nasz samochód nas nie zawiedzie. Jest to o tyle ważne, że przy dużych spadkach temperatur akumulator dysponuje mniej więcej tylko 60 procentową wartością nominalną. We własnym zakresie możemy natomiast odłączyć akumulator, pamiętając o odpowiedniej kolejności odłączania i podłączania, oczyścić i zakonserwować zaciski.
  2. Hamulce - element odpowiadający za zatrzymanie pojazdu, dlatego są one kluczowym  elementem odpowiadającym za bezpieczeństwo. Uwagę warto zwrócić na stan okładzin tarcz hamulcowych, linek hamulca ręcznego oraz płynu hamulcowego, który trzeba wymieniać co 2 lata. Warto również pamiętać o sprawdzeniu stanu przewodów, które często traktowane są drugoplanowo. Trudne zimowe warunki, takie jak wilgoć, sól, piasek, przyczyniają się do przyspieszonego procesu korozji. W najgorszym wypadku może dojść nawet to przerwania przewodów, a w konsekwencji do niespodziewanej utraty hamulców.
  3. Oświetlenie - światła w okresie zimowym są bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa, ponieważ dzień jest coraz krótszy, a czasu w którym ciemność dominuje jest coraz więcej. Z tego powodu warto sprawdzić ustawienie naszych świateł, ponieważ złe ustawienie może powodować oślepianie innych kierowców, a w konsekwencji może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Dlatego zaleca się kontrolowanie świateł przynajmniej raz w roku. Światła mogą zmieniać swoje położenie w wyniku wstrząsów, powodowanych przez nasze często nierówne i dziurawe drogi. Stan naszego oświetlenia powinniśmy zlecić warsztatowi. Ważne jest także, aby w razie przepalenia jednej z żarówek, mieć w samochodzie zapasową, po to by móc ją wymienić na miejscu i dalej bezpiecznie podróżować.
  4. Płyn chłodniczy -  jeżeli płyn znajdujący się w naszym samochodzie posiada temperaturę krystalizacji wyższą niż 37 stopni celsjusza, warto go wymienić. Płyny posiadające niższą niż 37 stopni celsjusza temperaturę krystalizacji, pozwolą zabezpieczyć silnik przed działaniem niskich temperatur.
  5. Opony - stan opon jest jednym z kluczowych czynników odpowiadających za długość i efektywność hamowania. Opony, które zakładamy na okres zimy do naszego samochodu, powinny posiadać bieżnik powyżej 5mm, a ich wiek nie powinien przekraczać 8 lat. Stan ogumienia jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Ogumienie starsze lub z mniejszym bieżnikiem niż wyżej wymienione, może w kryzysowych sytuacjach nie zapewnić wystarczającej efektywności hamowania. Warto również pamiętać o kontroli ciśnienia w oponach, w zależności od obciążenia z jakim podróżujemy, jednak nie rzadziej niż raz w miesiącu.
  6. Wycieraczki oraz płyn do spryskiwaczy - pierwsze objawy zużycia wycieraczek to rozmazana szyba po wykonaniu cyklu pracy wycieraczek. W naszych warunkach zaleca się wymianę przynajmniej raz w roku. Trzeba również wymienić płyn do spryskiwaczy na taki, który jest odporny na zamarzanie (nazywane często „zimowymi”). Jeżeli temperatura spadłaby poniżej zera, a my użylibyśmy płynu letniego, mogłoby to doprowadzić do awarii elementów spryskiwacza.

Podsumowując, przed okresem zimowym warto zadbać o dobry stan techniczny naszego pojazdu. Pozwoli nam to na bezstresowe, niezawodne, a co najważniejsze bezpieczne poruszanie się po drogach.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA