REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowanie samochodu do zimy

Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
zima, awaria Fot. Fotolia
zima, awaria Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawidłowe przygotowanie samochodu do zimy pozwoli uniknąć kłopotów gdy pogoda gwałtownie się załamie. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przygotowanie samochodu na zimę

Zima to pora roku, w której wszystkie podzespoły naszego samochodu zostają poddane testowi. Ponieważ elementy te odpowiadają za bezpieczeństwo, warto przed zimą sprawdzić ich stan. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich, których stan warto przetestować przed zimą.

REKLAMA

  1. Akumulator - najważniejszy element odpowiadający za rozruch samochodu podczas zimy. Jeżeli stan jego naładowania będzie zbyt niski, może nie udać się nam odpalić samochodu. W celu sprawdzenia stanu akumulatora powinniśmy się udać do warsztatu. Każdy ceniony serwis powinien wykonać takie badanie bez pobierania opłaty. Po takim zdiagnozowaniu będziemy wiedzieć, czy podczas najbliższych mrozów nasz samochód nas nie zawiedzie. Jest to o tyle ważne, że przy dużych spadkach temperatur akumulator dysponuje mniej więcej tylko 60 procentową wartością nominalną. We własnym zakresie możemy natomiast odłączyć akumulator, pamiętając o odpowiedniej kolejności odłączania i podłączania, oczyścić i zakonserwować zaciski.
  2. Hamulce - element odpowiadający za zatrzymanie pojazdu, dlatego są one kluczowym  elementem odpowiadającym za bezpieczeństwo. Uwagę warto zwrócić na stan okładzin tarcz hamulcowych, linek hamulca ręcznego oraz płynu hamulcowego, który trzeba wymieniać co 2 lata. Warto również pamiętać o sprawdzeniu stanu przewodów, które często traktowane są drugoplanowo. Trudne zimowe warunki, takie jak wilgoć, sól, piasek, przyczyniają się do przyspieszonego procesu korozji. W najgorszym wypadku może dojść nawet to przerwania przewodów, a w konsekwencji do niespodziewanej utraty hamulców.
  3. Oświetlenie - światła w okresie zimowym są bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa, ponieważ dzień jest coraz krótszy, a czasu w którym ciemność dominuje jest coraz więcej. Z tego powodu warto sprawdzić ustawienie naszych świateł, ponieważ złe ustawienie może powodować oślepianie innych kierowców, a w konsekwencji może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Dlatego zaleca się kontrolowanie świateł przynajmniej raz w roku. Światła mogą zmieniać swoje położenie w wyniku wstrząsów, powodowanych przez nasze często nierówne i dziurawe drogi. Stan naszego oświetlenia powinniśmy zlecić warsztatowi. Ważne jest także, aby w razie przepalenia jednej z żarówek, mieć w samochodzie zapasową, po to by móc ją wymienić na miejscu i dalej bezpiecznie podróżować.
  4. Płyn chłodniczy -  jeżeli płyn znajdujący się w naszym samochodzie posiada temperaturę krystalizacji wyższą niż 37 stopni celsjusza, warto go wymienić. Płyny posiadające niższą niż 37 stopni celsjusza temperaturę krystalizacji, pozwolą zabezpieczyć silnik przed działaniem niskich temperatur.
  5. Opony - stan opon jest jednym z kluczowych czynników odpowiadających za długość i efektywność hamowania. Opony, które zakładamy na okres zimy do naszego samochodu, powinny posiadać bieżnik powyżej 5mm, a ich wiek nie powinien przekraczać 8 lat. Stan ogumienia jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Ogumienie starsze lub z mniejszym bieżnikiem niż wyżej wymienione, może w kryzysowych sytuacjach nie zapewnić wystarczającej efektywności hamowania. Warto również pamiętać o kontroli ciśnienia w oponach, w zależności od obciążenia z jakim podróżujemy, jednak nie rzadziej niż raz w miesiącu.
  6. Wycieraczki oraz płyn do spryskiwaczy - pierwsze objawy zużycia wycieraczek to rozmazana szyba po wykonaniu cyklu pracy wycieraczek. W naszych warunkach zaleca się wymianę przynajmniej raz w roku. Trzeba również wymienić płyn do spryskiwaczy na taki, który jest odporny na zamarzanie (nazywane często „zimowymi”). Jeżeli temperatura spadłaby poniżej zera, a my użylibyśmy płynu letniego, mogłoby to doprowadzić do awarii elementów spryskiwacza.

Podsumowując, przed okresem zimowym warto zadbać o dobry stan techniczny naszego pojazdu. Pozwoli nam to na bezstresowe, niezawodne, a co najważniejsze bezpieczne poruszanie się po drogach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA