REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowanie samochodu do zimy

Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
zima, awaria Fot. Fotolia
zima, awaria Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawidłowe przygotowanie samochodu do zimy pozwoli uniknąć kłopotów gdy pogoda gwałtownie się załamie. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przygotowanie samochodu na zimę

Zima to pora roku, w której wszystkie podzespoły naszego samochodu zostają poddane testowi. Ponieważ elementy te odpowiadają za bezpieczeństwo, warto przed zimą sprawdzić ich stan. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich, których stan warto przetestować przed zimą.

REKLAMA

  1. Akumulator - najważniejszy element odpowiadający za rozruch samochodu podczas zimy. Jeżeli stan jego naładowania będzie zbyt niski, może nie udać się nam odpalić samochodu. W celu sprawdzenia stanu akumulatora powinniśmy się udać do warsztatu. Każdy ceniony serwis powinien wykonać takie badanie bez pobierania opłaty. Po takim zdiagnozowaniu będziemy wiedzieć, czy podczas najbliższych mrozów nasz samochód nas nie zawiedzie. Jest to o tyle ważne, że przy dużych spadkach temperatur akumulator dysponuje mniej więcej tylko 60 procentową wartością nominalną. We własnym zakresie możemy natomiast odłączyć akumulator, pamiętając o odpowiedniej kolejności odłączania i podłączania, oczyścić i zakonserwować zaciski.
  2. Hamulce - element odpowiadający za zatrzymanie pojazdu, dlatego są one kluczowym  elementem odpowiadającym za bezpieczeństwo. Uwagę warto zwrócić na stan okładzin tarcz hamulcowych, linek hamulca ręcznego oraz płynu hamulcowego, który trzeba wymieniać co 2 lata. Warto również pamiętać o sprawdzeniu stanu przewodów, które często traktowane są drugoplanowo. Trudne zimowe warunki, takie jak wilgoć, sól, piasek, przyczyniają się do przyspieszonego procesu korozji. W najgorszym wypadku może dojść nawet to przerwania przewodów, a w konsekwencji do niespodziewanej utraty hamulców.
  3. Oświetlenie - światła w okresie zimowym są bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa, ponieważ dzień jest coraz krótszy, a czasu w którym ciemność dominuje jest coraz więcej. Z tego powodu warto sprawdzić ustawienie naszych świateł, ponieważ złe ustawienie może powodować oślepianie innych kierowców, a w konsekwencji może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Dlatego zaleca się kontrolowanie świateł przynajmniej raz w roku. Światła mogą zmieniać swoje położenie w wyniku wstrząsów, powodowanych przez nasze często nierówne i dziurawe drogi. Stan naszego oświetlenia powinniśmy zlecić warsztatowi. Ważne jest także, aby w razie przepalenia jednej z żarówek, mieć w samochodzie zapasową, po to by móc ją wymienić na miejscu i dalej bezpiecznie podróżować.
  4. Płyn chłodniczy -  jeżeli płyn znajdujący się w naszym samochodzie posiada temperaturę krystalizacji wyższą niż 37 stopni celsjusza, warto go wymienić. Płyny posiadające niższą niż 37 stopni celsjusza temperaturę krystalizacji, pozwolą zabezpieczyć silnik przed działaniem niskich temperatur.
  5. Opony - stan opon jest jednym z kluczowych czynników odpowiadających za długość i efektywność hamowania. Opony, które zakładamy na okres zimy do naszego samochodu, powinny posiadać bieżnik powyżej 5mm, a ich wiek nie powinien przekraczać 8 lat. Stan ogumienia jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Ogumienie starsze lub z mniejszym bieżnikiem niż wyżej wymienione, może w kryzysowych sytuacjach nie zapewnić wystarczającej efektywności hamowania. Warto również pamiętać o kontroli ciśnienia w oponach, w zależności od obciążenia z jakim podróżujemy, jednak nie rzadziej niż raz w miesiącu.
  6. Wycieraczki oraz płyn do spryskiwaczy - pierwsze objawy zużycia wycieraczek to rozmazana szyba po wykonaniu cyklu pracy wycieraczek. W naszych warunkach zaleca się wymianę przynajmniej raz w roku. Trzeba również wymienić płyn do spryskiwaczy na taki, który jest odporny na zamarzanie (nazywane często „zimowymi”). Jeżeli temperatura spadłaby poniżej zera, a my użylibyśmy płynu letniego, mogłoby to doprowadzić do awarii elementów spryskiwacza.

Podsumowując, przed okresem zimowym warto zadbać o dobry stan techniczny naszego pojazdu. Pozwoli nam to na bezstresowe, niezawodne, a co najważniejsze bezpieczne poruszanie się po drogach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA