REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowanie samochodu do zimy

Przygotowanie samochodu do zimy. Fot. Fotolia
Przygotowanie samochodu do zimy. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób przygotować samochód do eksploatacji w okresie zimowym? Czy zawsze trzeba wymieniać wszystkie płyny eksploatacyjne?

Zaprawki lakiernicze

Rdza nie dość, że psuje to walory estetyczne pojazdu, to jeszcze pociąga za sobą spore koszty naprawy. A zima, ze względu na niskie temperatury i sól sypaną na nasze drogi, jest dla karoserii bardzo wymagająca. Dobrą praktyką jest wyczyszczenie, wypolerowanie i nawoskowanie nadwozia. Dzięki temu chronimy powłokę lakierniczą przed dotarciem wody i solanki. Tak niewiele może nas uchronić przed sporymi kosztami w przyszłości.

REKLAMA

Zobacz też: Samochód zimą - myć, czy nie myć?

Wymiana opon

Wymiana opon na zimowe, chociaż nie jest w Polsce obowiązkowa, jest niezwykle ważna. - Inna, bardziej elastyczna mieszanka, w połączeniu z bardziej agresywnym bieżnikiem zapewnia dużą lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni i pozwala skrócić drogę hamowania nawet o 25 procent w porównaniu z ogumieniem letnim – mówi Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl.
Wymieniając opony na zimowe dbamy nie tylko o bezpieczeństwo nas i naszych bliskich, ale także o samochód.

Zobacz też: Depresator – gdy auto nie odpala zimą

Wymiana płynów eksploatacyjnych

REKLAMA

Tak jak człowiek bez wody, tak samo auto bez odpowiednich płynów nie zajedzie daleko. I nie chodzi w tym przypadku tylko o paliwo, ale chociażby płyn chłodniczy. Jeśli nie jest odporny na zamarzanie, to może uszkodzić chłodnicę lub nawet blok silnika.
Nie można zapomnieć także o płynie do spryskiwaczy. Po pierwsze, zimowy ma w sobie więcej alkoholu, więc lepiej poradzi sobie z oszronionymi szybami. Po drugie, nie zamarznie w trakcie nocnego postoju samochodu. Nie zapominaj także o dodatkowym zapasie płynu, bo błoto pośniegowe na szybie nie jest tak łatwe do zmycia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mało który kierowca myśli o tym, żeby zakupić do swojego samochodu odpowiednie wycieraczki. Jednak są takie, które w warunkach zimowych sprawdzą się o wiele lepiej. Mowa o wycieraczkach wykonanych z kompozytów grafitowych, dzięki którym skuteczniej oczyszczają szyby, a na dodatek nie sztywnieją w niskich temperaturach. A przecież widoczność jest kluczowa przy prowadzeniu auta.

Zobacz też: Jazda po śniegu - typowe problemy

Układ elektryczny

Nie sposób też zapomnieć o jednym z największych problemów, z jakimi spotykają się kierowcy w Polsce z powodu niskich temperatur. Chodzi oczywiście o akumulator. Dobrą praktyką jest nie tylko naładowanie go zanim nadejdą mrozy, ale także sprawdzenie przewodów, klem oraz alternatora, aby być pewnym, że akumulator będzie odpowiednio ładowany w trakcie jazdy.

Niezbędne akcesoria

Przed zimą dobrze jest wyposażyć się jeszcze w kilka drobiazgów, które mogą okazać się darem od losu. Na pewno na zimę trzeba mieć szczotkę do odśnieżania i skrobaczkę do szyb. Bez nich często nie ruszymy rano z parkingu. Warto jeszcze pamiętać o odmrażaczach do szyb i zamków oraz płynie zapobiegającym przymarzaniu uszczelek. Pomocne mogą okazać się jeszcze: lina holownicza, kable rozruchowe, saperka oraz rękawice robocze.
Odpowiednie przygotowanie samochodu do zimy może w przyszłości zaoszczędzić nam sporych problemów, spóźnień do pracy lub nieplanowanych postojów. Dlatego też warto sprawdzić auto przed trudnymi warunkami i zakupić najważniejsze rzeczy, które pomogą w trakcie mrozu.

Źródło: Materiały prasowe Oponeo.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA