Dlaczego osłony przegubów są takie ważne?
REKLAMA
REKLAMA
Osłona przegubu nie jest elementem zawieszenia z „pierwszych stron” prasy i portali motoryzacyjnych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pełni ona niezwykle ważną rolę - chroni kosztowny przegub.
REKLAMA
Zobacz również: Jak wymienić przegub napędowy?
Dlaczego jest ważna?
Ponieważ, jej usterka, czyli najczęściej rozszczelnienie, powoduje, że smar przegubu siłą odśrodkową zostaje podczas jazdy wyrzucony na zewnątrz, a przegub zaczyna pracować na sucho. Nawet jeśli do wnętrza nie dostanie się piasek, przegub z uszkodzoną osłoną i tak zużyje się w przyśpieszonym tempie. W praktyce do wnętrza przegubu z uszkodzoną osłoną zanieczyszczenia dostają się jednak bardzo szybko, a zatem od chwili uszkodzenia osłony do zużycia całego przegubu mija zaledwie kilka czy kilkanaście dni.
Zobacz również: Jak uszczelnić układ wydechowy?
Warto pamiętać, że popularne, tanie osłony przegubów niszczą się głównie w niskich temperaturach, są podatne na uszkodzenia mechaniczne (odpryski kamieni od jezdni), pękają także przy skrajnych obciążeniach na nierównościach lub przy ostrych zakrętach. Na pytanie czy warto w nie inwestować, niech odpowie sobie każdy kierowca indywidualnie.
REKLAMA
REKLAMA