REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znasz ukryte funkcje pasów bezpieczeństwa w samochodzie? Niektóre są naprawdę zmyślne

Znasz ukryte funkcje pasów bezpieczeństwa w samochodzie? Niektóre są naprawdę zmyślne
Znasz ukryte funkcje pasów bezpieczeństwa w samochodzie? Niektóre są naprawdę zmyślne
Kuba Brzeziński
Infor

REKLAMA

REKLAMA

Pasy mają chronić życie i zdrowie pasażerów w czasie wypadku. Do tego ich funkcja się jednak nie ogranicza. Bo potrafią dużo więcej! Kreatywni kierowcy znaleźli dla nich szereg innowacyjnych zastosowań. Niektóre mogą zadziwić.

Pasy bezpieczeństwa są podstawowym i jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa w pojazdach. Ich kariera zaczęła się jednak od... samolotów. W statkach powietrznych pojawiły się w latach 20. XX wieku. 30 lat później trafiły na rynek motoryzacyjny. W roku 1955 wprowadził je Ford, a roku 1958 Volvo.

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce od 1972 r. każdy samochód musi być wyposażony w pasy bezpieczeństwa dla przednich foteli. Trzeba ja natomiast zapinać podczas jazdy od roku 1983. Choć początkowo obowiązek dotyczył tylko jazdy... poza terenem zabudowanym. W 1991 r. pasy stały się obowiązkowe także w mieście. Co więcej, wymóg ten w tym samym roku zaczął dotyczyć również tylnej kanapy.

Historia pasów na świecie ma blisko wiek. Czy jednak każdy kierowca wie o nich wszystko? W tym materiale opiszę kilka nietypowych zastosowań dla pasów bezpieczeństwa. Kierowcy o nich wiedzieli?

Pas bezpieczeństwa może służyć do zepchnięcia z drogi uszkodzonego auta

Samochód się zepsuł. Na miejscu jest jednak tylko kierowca. Jak zepchnąć auto z drogi? Teoretycznie można poprosić kogoś o pomoc. Praktycznie nie zawsze to będzie możliwe. Kierowca może jednak wykorzystać sprytny sposób. Musi rozciągnąć maksymalnie pas i wyciągnąć go z kabiny samochodu. Następnie powinien przytrzasnąć go drzwiami. W ten sposób powstanie pętla, którą musi przełożyć sobie o ramię – trochę jak torbę. Jeżeli wcześniej przekręcił kluczyk w stacyjce na drugą pozycję i otworzył szybę w drzwiach, będzie mógł jednocześnie ciągnąć auto za pas i kierować nim. Poradzi sobie zatem z zepchnięciem pojazdu bez pomocy.

Kierowca nie musi obawiać się tego, że pas zostanie uszkodzony podczas ciągnięcia samochodu. Ma on bowiem dobrych kilka ton uciągu. Przy takiej masie nie ma szans na naruszenie jego włókien.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Data produkcji na pasie to cenna informacja podczas zakupu

Na każdym pasie bezpieczeństwa zapisana jest data produkcji. Pojawia się na metce przy punkcie mocowania na podłodze lub na plastikowej sprzączce. To niezwykle cenna informacja. Bo w sytuacji, w której data produkcji pasa nie zgadza się z datą produkcji samochodu, kupujący spokojnie może założyć, że pojazd ma w swojej historii poważny wypadek. To po wypadkach wymienia się te elementy. Nikt przecież profilaktycznie pasów nie zmienia na nowe. Bardzo ważne jest to, że należy w ten sposób sprawdzić każdy z pasów zamontowanych w pojeździe. Wymiana może się bowiem odbywać pojedynczo.

To pasem możesz rozbić szybę po wypadku

Zaczep pasa bezpieczeństwa składa się z plastikowej rączki i metalowej sprzączki. Taki zestaw może zostać wykorzystany np. do wybicia szyby po wypadku. Dzięki temu pasażerowie auta nie będą musieli nerwowo poszukiwać młotka do szyby, a jednocześnie uzyskają możliwość awaryjnego opuszczenia kabiny pasażerskiej. Podczas używania pasów do wybicia szyby warto jednak zachować środki ostrożności. Należy najpierw np. owinąć dłoń kawałkiem materiału. Tak, aby nie została poraniona przez odłamki szkła. Poza tym samo wybicie szyby będzie wymagało nieco siły.

Pas bezpieczeństwa służy też do mocowania przedmiotów

Pas bezpieczeństwa utrzymuje ciało pasażera w miejscu. Może jednak utrzymać również wszystkie inne większe przedmioty, które są przewożone autem. Zabezpieczenie ich w ten sposób sprawi, że nie będą mogły w sposób niekontrolowany przemieszczać się po kabinie pasażerskiej w razie nagłego manewru czy mocnego hamowania. W efekcie nie stworzą zagrożenia dla podróżującego pojazdem kierowcy czy jego pasażerów.

Masz pas bezpieczeństwa? Masz też otwieracz do butelek!

Pasy dbają o bezpieczeństwo. Są jednak też niezwykle... praktyczne. Bo ich metalowa końcówka może służyć jako pokładowy otwieracz do butelek. Zasada działania w tym przypadku jest identyczna, jak podczas otwierania zapalniczką. Metalową sprzączką należy po prostu podważyć kapsel. Ten odskoczy, a pasażer uzyska dostęp do napoju ukrytego w butelce. Pisząc o napoju, mam oczywiście na myśli napój gazowany. Raczej nie polecam picia np. piwa w samochodzie podczas jazdy. W przypadku kierowcy to absolutnie zabronione. Pasażerowie jednak też pić alkoholu podczas podróży nie powinni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA