REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Masz auto z filtrem cząstek stałych? O tym musisz pamietać!

Francuskie auta z silnikami diesla, bardzo często posiadają filtr FAP, który do prawidłowego działania potrzebuje specjalnego płynu oraz tankowania baku paliwa do pełna.
Francuskie auta z silnikami diesla, bardzo często posiadają filtr FAP, który do prawidłowego działania potrzebuje specjalnego płynu oraz tankowania baku paliwa do pełna.
Renault

REKLAMA

REKLAMA

Filtr cząstek stałych, w zamierzeniach chroniący środowisko naturalne, w rzeczywistości okazuje się często sporym problemem dla właściciela pojazdu. Nieumiejętna eksploatacja auta z filtrem DPF/FAP może w krótkim czasie pochłonąć sporo pieniędzy na jego obsługę.

Jeśli użytkujemy nowoczesny samochód z silnikiem diesla, musimy sprawdzić czy jest on wyposażony dodatkowo w filtr cząstek stałych. Jego obecność wymusza bowiem na użytkowniku auta przestrzeganie pewnych zasad eksploatacyjnych. Nie przestrzeganie ich może spowodować, że koszty utrzymania samochodu mogą w krótkim czasie diametralnie wzrosnąć. Czego zatem należy się wystrzegać?

REKLAMA

Unikanie przyspieszania przy niskich obrotach silnika

Próba dynamicznego przyspieszenia przy zbyt niskich obrotach silnika powoduje, że wtryskiwacze podają do cylindra maksymalną dawkę paliwa. To powoduje, że powstaje duża ilość sadzy, która zostaje zatrzymana przez filtr cząstek.

Regularne użytkowanie auta poza miastem

Pełne wypalenie sadzy zakumulowanej w filtrze wymaga by procedura wypalania byłą nieprzerywana nawet przez kilkanaście minut. Co więcej, auto powinno poruszać się stale z prędkością powyżej 50 km/h (w zależności od marki). Proces ten jest inicjowany, gdy zapełnienie filtra wynosi ok.50%. Z tego powodu zaleca się by przynajmniej raz na 3-4 tygodnie wyjechać takim samochodem na trasę i pozwolić by zgromadzona sadza została wypalona.

Zobacz też: Czy warto zaślepić EGR? Co to daje?

Stosowanie wyłącznie olejów niskopopiołowych

Do silników wyposażonych w filtr cząstek stałych producenci zalecają używanie tylko i wyłącznie olejów niskopopiołowych. Stosowanie zwykłych olejów silnikowych do jednostek wysokoprężnych powoduje, że popiół powstały ze spalania dodatków zawartych w oleju, zatyka porowatą strukturę filtra i ogranicza jego przepustowość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tankowanie do pełna aut wyposażonych w filtr FAP

Auta wyposażone w filtr FAP wymagają wzbogacania paliwa dodatkiem, który obniża temperaturę spalania sadzy. Najczęściej rozwiązanie to stosują francuscy producenci. Dodatek ten znajduje się w specjalnym zbiorniku (średnio ok. 5 l) i jest on dozowany w konkretnej proporcji do baku, zależnie od ilości paliwa jaka została do niego dodana. Jeśli tankujemy małe ilości paliwa to komputer może ich nie wychwycić bądź źle zmierzyć.

Unikanie dolewania dodatków do paliwa

Popularne na stacjach paliw dodatki uszlachetniające paliwo czy poprawiające osiągi silnika, nie są zalecane do używania w silnikach wyposażonych w filtr cząstek stałych. Mogą one bowiem zmienić właściwości paliwa, a przez zakłócić działanie filtra.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA