Opel Omega B/B FL: przegląd i regulacja hamulca ręcznego
REKLAMA
REKLAMA
Niewielu kierowców pamięta o serwisie hamulca ręcznego. Większość uważa, że jak da się zaciągnąć dźwignię to nie ma problemu. Jednak skuteczność tego hamulca może być bardzo mała. Kiedy wyczuwamy, że hamulec ręczny nie trzyma pomimo poprawnej regulacji to oznacza konieczność wymiany szczęk hamulca ręcznego. Ich graniczne zużycie to 0.5mm powyżej główek nitów.
REKLAMA
Pierwszy krok to wymontowanie tarczy hamulcowej. Unosimy samochód i zdejmujemy koło. Wybijamy prowadniki z zacisku i demontujemy klocki hamulcowe. Następnie odkręcamy zacisk od wahacza skośnego i podwieszamy go do nadwozia za pomocą drutu. Przekręcamy tarczę, żeby otwór w tarczy ustawił się w pozycji regulatora ustawienia szczęk. Wkładamy śrubokręt i obracamy nakrętkę do wyczuwalnego oporu. Teraz odkręcamy nakrętkę ustalającą tarczy hamulcowej i zdejmujemy tarcze.
Zobacz też: Opel Omega B/B FL: demontaż zderzaków
REKLAMA
Kolejnym krokiem jest odłączenie od dźwigni sprężyny ściągającej. Znajduje się ona z tyłu osłony. Najpierw zdejmujemy górną a potem dolną sprężynę ściągającą szczęki. Wykonujemy to za pomocą szczypiec. Samochody wyprodukowane od października 1997 roku mają zmienione prowadniki szczęk hamulca awaryjnego. We wcześniejszych wersjach można było regulować i wymieniać prowadniki za pomocą śrubokręta.
W przypadku nowych prowadników nie zostało zastosowane żadne nacięcie. W serwisach stosowane jest do tego specjalne narzędzie. Nie ma problemów z samodzielnym wykonaniem takiego przyrządu. Wystarczy znaleźć odpowiednią rurkę i dokonać nacięcia na jej końcu za pomocą piłki do metalu. Teraz obracamy prowadniki za pomocą śrubokręta lub specjalnego przyrządu i demontujemy je.
W tym momencie możemy wymontować szczęki hamulca razem z regulatorem i dźwignią hamulca ręcznego. Czyścimy dokładnie wszystkie części spirytusem i oglądamy wszystkie elementy. Jeżeli będziemy wymieniać prowadniki szczęk hamulca to należy odkręcić śruby mocujące blaszanej osłony a następnie odciągamy ją do przodu. Nowe prowadniki wkładamy od tyłu.
REKLAMA
Przechodzimy do montażu. Na początku dokręcamy śruby blaszanej osłony tarczy hamulcowej jeśli była wcześniej demontowana. Następnie nakładamy cienką warstwę smaru na wszystkie elementy współpracujące. Zalecamy specjalny smar dostępny w serwisach autoryzowanych lub sklepach motoryzacyjnych. Musi być przeznaczony do układów hamulcowych.
Teraz skręcamy do końca regulator ustawienia szczęk. Należy tak nim obracać, żeby jego długość zmniejszała się. Następnie montujemy jedną szczękę na prowadniku. Jednocześnie należy podtrzymywać go z drugiej strony. Instalujemy na swoje miejsce dźwignię hamulca ręcznego, mocujemy drugą szczękę i zabezpieczamy ją za pomocą prowadnika. Montujemy dolną sprężynę ściągającą i wkładamy między szczęki regulator ustawiania szczęk.
Kolejny krok to montaż górnej sprężyny ściągającej. Teraz rozkręcamy regulator do momentu aż tarcza hamulcowa da się zamontować. Mocujemy do dźwigni hamulca linkę hamulca oraz sprężynę ściągającą. Dokręcamy tarczę hamulcową i przechodzimy do regulacji hamulca ręcznego.
Zobacz też: Opel Omega B/B FL: wymiana alternatora
Podczas każdej pracy przy hamulcu ręcznym należy pamiętać o jego regulacji. Oczywiście warto wykonać ją również podczas przeglądu okresowego. Zanim zaczniemy regulację zalecamy zaciągnąć delikatnie hamulec ręczny i przejechać autem około 200 metrów. Do wykonania tej pracy będzie nam potrzebny lewarek wraz z podstawkami. Unosimy cały tył samochodu i podpieramy go na „kobyłkach”.
Zdejmujemy koła i spuszczamy hamulec ręczny po czym zaciągamy go ponownie na trzeci ząbek. Przy takim ustawieniu powinno rozpocząć się początkowe hamowanie. Zdejmujemy tylne koła i odkręcamy nakrętkę regulacyjną (zabezpieczającą) na końcówce przy zaczepie linek hamulca ręcznego. Teraz obracamy tarczę w ten sposób, żeby otwór w tarczy był w linii pionowej ponad regulatorem ustawiania szczęk.
Wkładamy śrubokręt i obracamy nakrętkę regulatora w ten sposób, żeby szczęki zbliżyły się do tarczy hamulca. Sama tarcza nie powinna się wówczas obracać. Bardzo ważny jest sposób obracania nakrętki regulatora. W przypadku prawego koła obracamy ją do góry, w przypadku lewego do dołu. Teraz odkręcamy nakrętkę do momentu aż tarcza będzie mogła swobodnie się obracać.
Zobacz też: Opel Omega B/B FL: wymiana przednich tarcz i klocków
W kolejnym kroku przykręcamy nakrętkę samozabezpieczającą na gwintowanej końcówce do momentu aż szczęki zaczną hamować koła. Rozkład siły na koła powinien być taki sam. Pozostaje nam sprawdzić działanie hamulca ręcznego. Jeżeli zaciągniemy go na trzecią zapadkę to koła powinny dać się obrócić. Na siódmej, koła powinny być całkowicie zablokowane.
Jeżeli ustawienie jest prawidłowe i nie mamy żadnych zastrzeżeń co do działania to zakładamy koła i udajemy się na jazdę próbną. Najlepiej na małą górkę w celu sprawdzenia sprawności hamowania.
REKLAMA
REKLAMA