REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Punkty ładowania samochodów elektrycznych w Polsce - lista lokalizacji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sebastian Tomaszewski
Punkty ładowania samochodów elektrycznych w Polsce - lista lokalizacji/ fot. Fotolia
Punkty ładowania samochodów elektrycznych w Polsce - lista lokalizacji/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Według najnowszych danych Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych, w Polsce działa ok. 180 punktów stacji ładowania dla samochodów elektrycznych w odpowiednim standardzie. Do końca 2020 roku sieć ma się powiększyć do niemal 200 punktów.

W porównaniu z krajami Europy Zachodniej, liczba punktów ładowania dla samochodów elektrycznych w naszym kraju jest bardzo skromna. Ostatnie szacunki Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych wskazują, że obecnie w Polsce liczba punktów nie przekracza 200. Pomimo zapowiedzi budowy większej ilości punktów, prognozy wciąż są mało optymistyczne.

REKLAMA

Dla porównania: w Holandii, na dzień dzisiejszy znajdziemy ponad 30 tys. punktów ładowania dla aut zasilanych prądem.

Podana poniżej lista punktów ładowania uwzględnia też zwykłe gniazda o mocy do 5 kW, które wydłużają całkowite naładowanie baterii nawet dziesięciokrotnie (dominują wolne ładowarki). Warto wspomnieć o samej dostępności tych punktów. Nie wszystkie są publiczne, część z nich jest udostępniana przez hotele lub stacje benzynowe, co powoduje ograniczony dostęp.

Szybko i ekologicznie

W 2019 roku GreenWay Polska wprowadzi ultraszybkie ładowarki o mocy 350kW, które pozwolą przejechać 100 km już po 4 minutach ładowania. Jak informuje Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska:

Naszą misją jest to, aby podróż samochodem elektrycznym była realną alternatywą dla pojazdów spalinowych. Stawiamy też tym samym na czystsze i zdrowsze powietrze. Na autostradzie A1, obok kilku ładowarek szybkich, zamierzamy zainstalować także stacje ultraszybkie. Planujemy je głównie w miejscach skrzyżowań z innymi autostradami, a na odcinku A1 między Trójmiastem a Łodzią, na obu MOP-ach Malankowo zarządzanych przez Gdańsk Transport Company.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Co istotne, w tym czasie Grupa Lotos także zacznie realizować program montażu ładowarek na swoich stacjach wzdłuż autostrad A1 i A2. To połączenie pozwoli właścicielom samochodów elektrycznych na bezstresowe pokonywanie tras autostradowych. Do 2020 roku sieć polskich punktów ładowania zwiększy się do niemal 200, w tym w większości będą to szybkie lub ultraszybkie ładowarki. Gdzie zatem obecnie znajdziemy punkty ładowania dla samochodów elektrycznych?

Najwięcej punktów zlokalizowanych jest w województwie mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim. Najmniej w województwie lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim oraz w zachodnio-pomorskim. Większość punktów zlokalizowana jest w pobliżu stolic województw, choć nie zawsze. Niektóre stacje paliw nawet daleko od większych miast, oferują możliwość naładowania „elektryka” albo hotele z wyższymi standardami.

Wybrane punkty ładowania samochodów elektrycznych – województwo mazowieckie

Punkty ładowania samochodów elektrycznych – województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie

Wybrane punkty ładowania samochodów elektrycznych – województwo pomorskie i zachodnio-pomorskie

Wybrane punkty ładowania samochodów elektrycznych – województwo lubuskie i wielkopolskie

Punkty ładowania samochodów elektrycznych – województwo kujawsko-pomorskie i łódzkie

Punkty ładowania samochodów elektrycznych – województwo świętokrzyskie i podkarpackie

Wybrane punkty ładowania samochodów elektrycznych – lubelskie i małopolskie 

Wybrane punkty ładowania samochodów elektrycznych – województwo dolnośląskie i opolskie

Wybrane punkty ładowania samochodów elektrycznych – województwo śląskie 

Źródło: ORPA.pl

Pełna lista: http://www.orpa.pl/infrastruktura/

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

REKLAMA

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

REKLAMA

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

REKLAMA