REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak odpowietrzyć hamulce?

Konrad Bagiński
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Przy wymianie klocków lub tarcz hamulcowych, zwróćmy uwagę na odpowietrzenie hamulców. Podpowiadamy, jak prawidłowo odpowietrzyć hamulce.

Pamiętaj, że wilgoć jest niebezpieczna dla płynu hamulcowego. Nawet niewielka ilość wody drastycznie zmniejsza jego sprawność. Wszelkie czynności wykonuj przy ładnej pogodzie, najlepiej w suchym garażu.

REKLAMA

Płyn hamulcowy praktycznie się nie miesza. Ten, który znajduje się w tłoczku czy zacisku nie dociera do pompy czy zbiorniczka. Może dotrzeć tam powietrze, które warto usunąć, bo obniża skuteczność hamowania. Będzie Ci potrzebna rurka o średnicy zaworka odpowietrzającego, butelka na zużyty płyn i ktoś do pomocy.

Zobacz również: Jak przedłużyć żywotność hamulców?

Zaczynamy

Wszystko zaczynamy od prawego tylnego koła. Zdejmij je i zabezpiecz auto, by nie spadło z podnośnika czy tzw. kobyłki. Zdejmij z zaworka gumowy kapturek i powoli go odkręcaj. W tym czasie druga osoba powinna wciskać pedał hamulca. Kiedy zobaczysz, że z zaworka zaczyna lecieć płyn, za pomocą rurki odprowadź go do butelki. Uważaj, by niczego nie zachlapać płynem – jest bardzo agresywny dla skóry i tkanin. Kiedy zobaczysz, że płyn leci czysty, bez bąbelków powierza, zakręć zaworek. To samo powtórz z tylnym lewym, prawym przednim i lewym przednim kołem. Trzymaj się tej kolejności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas odpowietrzania na bieżąco uzupełniaj płyn hamulcowy! Dlaczego – o tym niżej.

Po tym zabiegu auto powinno lepiej hamować. Dlaczego warto smarować śruby zaworków wazeliną? Bo bardzo łatwo zapiekają się w tłoczku czy zacisku. Próba jego wykręcenia kończy się wtedy jego urwaniem, co oznacza wydatki – kupno nowych zacisków i tłoczków.

Płyn hamulcowy – zmieniaj regularnie!

REKLAMA

Płyn hamulcowy wymaga okresowej wymiany, najlepiej robić to co roku i najłatwiej przy okazji odpowietrzania hamulców. Wybierz płyn, jaki jest dedykowany do Twojego samochodu, w większości przypadków będzie to płyn klasy DOT-4. W nowych autach, szczególnie sportowych może być to DOT-5. Uważaj, bo niszczy skórę i tkaniny, nie powinien mieć też kontaktu z oponami.

Jeśli stoisz przed półką z płynami hamulcowymi np. klasy DOT-4 i nie wiesz, który wybrać, radzę sięgnąć po płyn znanego producenta (np. Ferodo) i o jak najwyższej temperaturze wrzenia. Informacja o tym parametrze musi znajdować się na butelce. Im wyższa temperatura wrzenia, tym większą masz pewność, że nie zagotujesz hamulców.

Zobacz również: Jak wymienić klocki hamulcowe?

Najłatwiej podczas odpowietrzania hamulców zlewać nieco więcej płynu i na bieżąco go uzupełniać w zbiorniczku. Szczególną uwagę trzeba zwrócić, by płyn nie miał żadnego kontaktu z wodą. Jest on szalenie higroskopijny a nawet kilka kropel wody znacząco obniża jego właściwości. Nie wymieniaj płynu podczas deszczu, mgły, najlepiej rób to w garażu.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA