REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mercedes W210: wymiana żarówek

Robert Kuśpiel
Cala operacja jest uzależniona od tego czy nasz samochód ma na wyposażeniu światła ksenonowe.
Cala operacja jest uzależniona od tego czy nasz samochód ma na wyposażeniu światła ksenonowe.

REKLAMA

REKLAMA

Znajomość wymiany żarówek okazuje się bardzo pomocna podczas długich podróży. W poradniku tym pokażemy jak wymienić żarówki w Mercedesie W210.

Przednia lampa

REKLAMA

Światła: mijania, drogowe, postojowe

Cala operacja jest uzależniona od tego czy nasz samochód ma na wyposażeniu światła ksenonowe. Jeśli tak, to w przypadku wymiany żarówki lewego reflektora należy wyjąć do góry dodatkowy zbiorniczek ze zbiornika spryskiwacza szyb. W ten sposób zapewnimy sobie o wiele lepszy dostęp do tylnej części reflektora.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Mercedes W210: wymiana cieczy chłodzącej

Odciągamy do zewnątrz dwa zatrzaski z drutu i zdejmujemy pokrywę obudowy. Teraz odpinamy złącze elektryczne. W przypadku świateł mijania i drogowych należy odpiąć klamrę mocującą i wyjąć żarówkę. Nową montujemy w taki sposób, żeby pasowała do wycięć w obudowie. Wymieniając żarówki światła postojowego należy wyjąć oprawkę razem z żarówką a następnie wyjąć żarówkę z oprawki i zamontować w jej miejsce nową.

Zakładamy dekiel ochronny i mocujemy go za pomocą klamer z drutu. Jeżeli wymontowaliśmy dodatkowy zbiorniczek ze zbiornika wtryskiwaczy to również należy go zamontować.

Kierunkowskazy przednie

Wymiana żarówek kierunkowskazów przednich przebiega bardzo szybko. Na początku odłączamy złącze od oprawki i obracamy ją w lewo o 90 stopni. Następnie wciskamy delikatnie żarówkę i obracamy ją w lewo i wyjmujemy z oprawki. Instalujemy nową żarówkę w oprawkę i obracamy ją w prawo do nominalnego położenia. Na końcu montujemy oprawkę i obracamy również w prawo do momentu aż wyczujemy opór.

Światła przeciwmgielne

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: wymiana żarówek

Przepalona żarówka świateł przeciwmgielnych wymaga trochę pracy. Wymiana na poboczu może okazać się zbyt trudna i czasochłonna. Pierwszy krok to uniesienie samochodu. Do tego zadania będzie nam potrzebny lewarek razem z podstawkami. Następnie obracamy o 90 stopni dwa zatrzaski o otwieramy pokrywę, która znajduje się w osłonie pod reflektorem przeciwmgielnym.

Teraz wciskamy klamrę i zdejmujemy pokrywę z tyłu reflektora. Odpinamy złącze elektryczne od reflektora i wyjmujemy klamrę mocującą z zaczepów. Wyjmujemy przepaloną żarówkę i instalujemy w jej miejsce nową, musi idealnie pasować do obudowy. Wsadzamy klamrę mocującą w zaczepach i podłączamy złącze elektryczne do reflektora. Montujemy pokrywę z tyłu lampy i zamykamy drugą pokrywę w osłonie pod reflektorem przeciwmgielnym i blokujemy zatrzaskami.

Kierunkowskaz boczny

Opis ten dotyczy samochodów wyprodukowanych do czerwca 1999. Najpierw przesuwamy do przodu lampę kierunkowskazu i wyjmujemy ją. Następnie przekręcamy oprawkę żarówki o kąt prosty i wyjmujemy z obudowy. W miejsce przepalonej żarówki wciskamy nową i obracamy oprawkę w prawo do nominalnego położenia. Na końcu instalujemy lampę kierunkowskazu w błotniku naszego Mercedesa.

Zobacz też: Mercedes W210: kontrola ciśnienia sprężania w silniku wysokoprężnym

Lampa tylna

Najpierw otwieramy klapę bagażnika i odchylamy poszycie znajdujące się przy lampie. W klapie bagażnika znajduje się światło przeciwmgielne i światło cofania. W błotniku jest kierunkowskaz, światło stopu i postojowe, Wymiana tych żarówek jest możliwa po zdjęciu wspomnianego poszycia. Jeżeli chcemy zdemontować dodatkowe światło stopu w nadwoziu typu sedan to należy wcisnąć zaczepy z prawej i lewej strony a następnie zdąć osłonę. Wciskamy zaczep przy odbłyśniku i wyjmujemy go.

W nadwoziu typu kombi należy zdemontować całe poszycie tylnej klapy. Kolejne kroki są takie same dla obydwu wersji i każdej żarówki w tylnej lampie. Przekręcamy oprawkę żarówki w lewo o 90 stopni i wyjmujemy z obudowy. W przypadku dodatkowego światła hamowania wyjmujemy z odbłyśnika. Wciskamy żarówkę w oprawkę i obracamy w lewo, w jej miejsce instalujemy nową. Montujemy oprawkę w lampie i obracamy ją w prawo do wyczuwalnego oporu. Pozostaje nam zamontować poszycia.

Podświetlenie rejestracji

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: kontrola automatycznej skrzyni biegów

W kombi odkręcamy dwa wkręty mocujące lampkę oświetlenia tablicy rejestracyjnej i odłączamy wtyczkę elektryczną. W sedanie odkręcamy cztery wkręty i zdejmujemy listwę rączki bagażnika. Podważamy klosz za pomocą śrubokręta i demontujemy go. Wyjmujemy przepaloną żarówkę rurkową i w jej miejsce instalujemy nową. Sprawdzamy stan uszczelki, w razie potrzeby wymieniamy ją na nową. Montaż pozostałych elementów przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Klasa E (W210)

  • Światła pozycyjne przód: H6W
  • Światła pozycyjne tył: P21/4W i R5W
  • Światła krótkie: H7 lub ksenon D2R
  • Światła drogowe: H7
  • Kierunkowskazy przednie: P21W lub PY21W
  • Kierunkowskazy tylne: PY21W
  • Kierunkowskazy boczne: LED lub W5W
  • Światła cofania: P21W
  • Światła stopu: P21/4W
  • Światła przeciwmgielne przednie: H1
  • Światła przeciwmgielne tylne: P21W
  • Oświetlenie tablicy rejestracyjnej: C5W
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA