REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ford Focus MK2 i C-MAX: wymiana żarówek

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
Ford Focus MK2 i C-MAX wymiana żarówek Fot. Ford
Ford Focus MK2 i C-MAX wymiana żarówek Fot. Ford

REKLAMA

REKLAMA

Dla początkującego kierowcy wymiana żarówek w modelu Focus MK2 i C-MAX może okazać się problematyczna. W poradniku tym pokażemy jak sprawnie wymienić wszystkie żarówki w Focusie.

Przedni reflektor

Światła mijania i drogowe

REKLAMA

W przednim reflektorze znajdują się światła mijania, drogowe, pozycyjne i kierunkowskazy przednie. Chcąc wymienić żarówkę jesteśmy zmuszeniu do demontażu reflektora. Wbrew pozorom nie jest to trudna czynność i bez problemu sobie z nią poradzimy. Na początku otwieramy przednią maskę i odkręcamy górną śrubę mocującą reflektor do wspornika. Następnie naciskamy do dołu dwa zatrzaski, które znajdują się z tyłu reflektora. Najlepiej wykonać to za pomocą płaskiego śrubokręta.

Zobacz też: Felga aluminiowa na zimę? Czy to dobry czy zły pomysł?

REKLAMA

Wyjmujemy reflektor i odłączamy od niego kostkę elektryczną. Przystępujemy do wymiany żarówek. Pamiętajmy, żeby nie dotykać palcami za bańkę żarówki. Zaczynamy od świateł mijania i drogowych. Po wyjęciu reflektora zdejmujemy jego pokrywę poprzez ściśnięcie 4 zacisków. Teraz odpinamy złącze elektryczne od żarówki światła mijania lub świateł drogowych. Ściskamy zaczep mocowania żarówki i wyjmujemy go z ząbków. Następnie obracamy zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Spaloną żarówkę wyjmujemy z oprawy i w jej miejsce wsadzamy nową. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Należy zwrócić uwagę, żeby nie przyciąć obudową żadnego z kabli. Na końcu sprawdzamy działanie świateł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

Światła pozycyjne

Przechodzimy do wymiany świateł awaryjnych. Początek pozostaje bez zmian, musimy wymontować odpowiedni reflektor, w którym będzie wymieniana żarówka. Teraz ściskamy dwa zaczepy mocujące oprawkę żarówki światła pozycyjnego i demontujemy oprawkę razem z żarówką z obudowy. Wyjmujemy przepaloną żarówkę z oprawki i w jej miejsce instalujemy nową. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014

Kierunkowskazy przednie

Na końcu przeprowadzimy wymianę kierunkowskazów przednich. Demontujemy odpowiedni reflektor i obracamy w lewo oprawkę kierunkowskazu i wyjmujemy ją z reflektora. Teraz dociskamy delikatnie żarówkę kierunkowskazu i obracamy ją przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Montujemy nową żarówkę i sprawdzamy działanie świateł. Montaż pozostałych elementów przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Zobacz też: Ford – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

Przednie światła przeciwmgielne

W przypadku wymiany żarówki przedniego światła przeciwmgielnego należy uważać na budowę takiej lampy. Otóż żarówka przedniego światła przeciwmgielnego jest nierozłączna z oprawką.

REKLAMA

Najpierw podważamy osłonę reflektora światła przeciwmgielnego i obracamy ją do góry. Jeżeli mamy wersję ST to należy najpierw odkręcić śrubę mocującą reflektor. Wyjmujemy osłonę ze zderzaka i odkręcamy wie śruby reflektora światła przeciwmgielnego. Teraz możemy wyjąć go ze zderzaka i odłączyć złącze elektryczne.

Przekręcamy oprawkę żarówki w lewo i wyjmujemy ją z reflektora razem z żarówką. Instalujemy nową razem z oprawą i obracamy ją w prawo. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Na koniec sprawdzamy działanie świateł.

Zobacz też: Czy można stosować lampy przeciwmgielne jako światła do jazdy dziennej?

Kierunkowskazy boczne

Zaczniemy od kierunkowskazów, które są zamontowane w błotniku. Na początku należy go wymontować. Robimy to bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić powierzchni lakieru. Trzymamy za oprawkę żarówki i obracamy lampę kierunkowskazu bocznego w lewo. Wyjmujemy żarówkę z oprawki i w jej miejsce wsadzamy nową. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

W przypadku kierunkowskazów zamontowanych w bocznym lusterku również nie mamy dużo pracy. Najpierw delikatnie wypychamy lampkę kierunkowskazu bocznego i naciskamy na nią w kierunku przodu samochodu po czym wyjmujemy z lusterka. Wyciągamy z lampy żarówkę razem z oprawką. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Zobacz też: Tanie zamienniki ksenonów: czy warto je kupować? Ekspert ITS radzi

Lampy tylne (hatchback 3 i 5 drzwi)

Na początku zajmiemy się wymianą świateł hamowania, pozycyjnych oraz kierunkowskazów tylnych. Otwieramy tylną klapę i odkręcamy dwie śruby mocujące tylną lampę do nadwozia. Teraz obracamy tylną lampę i odłączamy złącze elektryczne od dołu lampy. Zdejmujemy ją i przystępujemy do wymiany. Najpierw obracamy oprawkę żarówki w lewo i wyjmujemy ją z obudowy. W miejsce przepalonej żarówki montujemy nową. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

W przypadku świateł cofania i tylnych przeciwmgielnych należy nacisnąć do góry zacisk znajdujący się z tyłu lampy wewnątrz zderzaka. Demontujemy całą lampę ze zderzaka pociągając ją w kierunku tyłu samochodu. Lokalizujemy przepaloną żarówkę i obracamy jej oprawkę w lewo i wyjmujemy z obudowy. Wymieniamy przepaloną żarówkę i montujemy wszystkie elementy w odwrotnej kolejności.

Lampy tylne (sedan)

Na początku otwieramy klapę bagażnika i demontujemy pokrywę ochronną lampy po odpowiedniej stronie, gdzie będzie wymagana wymiana żarówki. Wystarczy obrócić i wyjąć dwa zacisku mocujące. Teraz ściskamy do siebie dwa zaczepy mocujące i wyjmujemy cały panel wraz z żarówkami. W celu wyjęcia żarówki należy ją delikatnie wcisnąć w oprawę a następnie obrócić ją w lewo i wyjąć. Wkładamy nową żarówkę i przeprowadzamy montaż w odwrotnej kolejności.

Zobacz też: Jak wybierać żarówki? Porada

Lampy tylne (kombi)

Otwieramy tylną klapę i odkręcamy dwie śruby mocujące tylną lampę do nadwozia. Obracamy obudowę i wyjmujemy lampę z nadwozia. Następnie odłączamy złącze elektryczne i wykręcamy śrubę mocującą. W tym momencie możemy wyjąć oprawę żarówek z lampy. Lokalizujemy przepaloną żarówkę, wciskamy ją i obracamy w lewo. Wkładamy nową i montujemy wszystkie elementy w odwrotnej kolejności.

Lampy tylne (C-MAX)

Pierwszy krok to otwarcie tylnej klapy i zdjęcie poszycia tylnego słupka w bagażnika. W ten sposób uzyskamy dostęp do nakrętki motylkowej. Następnie zdejmujemy poszycie wykończenia ściany bocznej. Pod nim znajduje się druga nakrętka motylkowa. Dociskamy jedną ręką lampę do nadwozia a drugą odkręcamy dwie nakrętki. Należy być bardzo ostrożnym, żeby nakrętki nie wpadły pod tapicerkę. Wyjęcie ich może być poważnym problemem.

Zdejmujemy tylną lampę i odłączamy od niej kostkę elektryczną. Oprawa żarówek zamocowana jest na 3 śrubach, które należy wykręcić. Wciskamy żarówkę w oprawę i przekręcamy w lewo. Wyjmujemy ją z oprawy i wkładamy nową. Montaż wszystkich elementów przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Na końcu sprawdzamy działanie lampy.

Zobacz też: Jak dbać o światła? Poradnik.

3 lampa stopu

W nadwoziu typu hatchback i kombi wymiana jest bardzo łatwa. Na początku wykręcamy dwa wkręty trzymające lampę. Robimy to za pomocą śrubokręta gwiazdkowego. Wyjmujemy lampę z nadwozia, ściskamy dwa zaczepy mocujące i oddzielamy oprawę żarówek od lampy. Lokalizujemy przepaloną żarówkę i wymieniamy ją. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

W sedanie należy zdjąć pokrywę 3 lampy stopu a następnie odłączyć złącze elektryczne od lampy. Teraz odłączamy oprawę żarówek od lampy, wyjmujemy przepaloną i instalujemy nową. Montaż wszystkich elementów przebiega w odwrotnej kolejności.

Podświetlenie tablicy rejestracyjnej

Odkręcamy dwa wkręty mocujące i wyjmujemy całą lampę oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Wyjmujemy spaloną żarówkę i wkładamy nową. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Zobacz też: Jak perfekcyjnie wyczyścić reflektory?

  • Światła pozycyjne przód: W5W
  • Światła pozycyjne tył: P21/5W LUB P21/4W (C-MAX)
  • Światła krótkie: H7 lub ksenon D1S
  • Światła drogowe: H1
  • Kierunkowskazy przednie: PY21W
  • Kierunkowskazy tylne: PY21W
  • Kierunkowskazy boczne: WY5W
  • Światła cofania: P21W
  • Światła stopu: P21/5W lub P21/4W (C-MAX)
  • Światła przeciwmgielne przednie: H8
  • Światła przeciwmgielne tylne: P21W
  • Oświetlenie tablicy rejestracyjnej: C5W
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

REKLAMA

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

REKLAMA

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

REKLAMA