REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ford Focus MK2 i C-MAX: wymiana żarówek

Robert Kuśpiel
Ford Focus MK2 i C-MAX wymiana żarówek Fot. Ford
Ford Focus MK2 i C-MAX wymiana żarówek Fot. Ford

REKLAMA

REKLAMA

Dla początkującego kierowcy wymiana żarówek w modelu Focus MK2 i C-MAX może okazać się problematyczna. W poradniku tym pokażemy jak sprawnie wymienić wszystkie żarówki w Focusie.

Przedni reflektor

Światła mijania i drogowe

REKLAMA

W przednim reflektorze znajdują się światła mijania, drogowe, pozycyjne i kierunkowskazy przednie. Chcąc wymienić żarówkę jesteśmy zmuszeniu do demontażu reflektora. Wbrew pozorom nie jest to trudna czynność i bez problemu sobie z nią poradzimy. Na początku otwieramy przednią maskę i odkręcamy górną śrubę mocującą reflektor do wspornika. Następnie naciskamy do dołu dwa zatrzaski, które znajdują się z tyłu reflektora. Najlepiej wykonać to za pomocą płaskiego śrubokręta.

Zobacz też: Felga aluminiowa na zimę? Czy to dobry czy zły pomysł?

REKLAMA

Wyjmujemy reflektor i odłączamy od niego kostkę elektryczną. Przystępujemy do wymiany żarówek. Pamiętajmy, żeby nie dotykać palcami za bańkę żarówki. Zaczynamy od świateł mijania i drogowych. Po wyjęciu reflektora zdejmujemy jego pokrywę poprzez ściśnięcie 4 zacisków. Teraz odpinamy złącze elektryczne od żarówki światła mijania lub świateł drogowych. Ściskamy zaczep mocowania żarówki i wyjmujemy go z ząbków. Następnie obracamy zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Spaloną żarówkę wyjmujemy z oprawy i w jej miejsce wsadzamy nową. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Należy zwrócić uwagę, żeby nie przyciąć obudową żadnego z kabli. Na końcu sprawdzamy działanie świateł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

Światła pozycyjne

Przechodzimy do wymiany świateł awaryjnych. Początek pozostaje bez zmian, musimy wymontować odpowiedni reflektor, w którym będzie wymieniana żarówka. Teraz ściskamy dwa zaczepy mocujące oprawkę żarówki światła pozycyjnego i demontujemy oprawkę razem z żarówką z obudowy. Wyjmujemy przepaloną żarówkę z oprawki i w jej miejsce instalujemy nową. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014

Kierunkowskazy przednie

Na końcu przeprowadzimy wymianę kierunkowskazów przednich. Demontujemy odpowiedni reflektor i obracamy w lewo oprawkę kierunkowskazu i wyjmujemy ją z reflektora. Teraz dociskamy delikatnie żarówkę kierunkowskazu i obracamy ją przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Montujemy nową żarówkę i sprawdzamy działanie świateł. Montaż pozostałych elementów przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Zobacz też: Ford – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

Przednie światła przeciwmgielne

W przypadku wymiany żarówki przedniego światła przeciwmgielnego należy uważać na budowę takiej lampy. Otóż żarówka przedniego światła przeciwmgielnego jest nierozłączna z oprawką.

REKLAMA

Najpierw podważamy osłonę reflektora światła przeciwmgielnego i obracamy ją do góry. Jeżeli mamy wersję ST to należy najpierw odkręcić śrubę mocującą reflektor. Wyjmujemy osłonę ze zderzaka i odkręcamy wie śruby reflektora światła przeciwmgielnego. Teraz możemy wyjąć go ze zderzaka i odłączyć złącze elektryczne.

Przekręcamy oprawkę żarówki w lewo i wyjmujemy ją z reflektora razem z żarówką. Instalujemy nową razem z oprawą i obracamy ją w prawo. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Na koniec sprawdzamy działanie świateł.

Zobacz też: Czy można stosować lampy przeciwmgielne jako światła do jazdy dziennej?

Kierunkowskazy boczne

Zaczniemy od kierunkowskazów, które są zamontowane w błotniku. Na początku należy go wymontować. Robimy to bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić powierzchni lakieru. Trzymamy za oprawkę żarówki i obracamy lampę kierunkowskazu bocznego w lewo. Wyjmujemy żarówkę z oprawki i w jej miejsce wsadzamy nową. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

W przypadku kierunkowskazów zamontowanych w bocznym lusterku również nie mamy dużo pracy. Najpierw delikatnie wypychamy lampkę kierunkowskazu bocznego i naciskamy na nią w kierunku przodu samochodu po czym wyjmujemy z lusterka. Wyciągamy z lampy żarówkę razem z oprawką. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Zobacz też: Tanie zamienniki ksenonów: czy warto je kupować? Ekspert ITS radzi

Lampy tylne (hatchback 3 i 5 drzwi)

Na początku zajmiemy się wymianą świateł hamowania, pozycyjnych oraz kierunkowskazów tylnych. Otwieramy tylną klapę i odkręcamy dwie śruby mocujące tylną lampę do nadwozia. Teraz obracamy tylną lampę i odłączamy złącze elektryczne od dołu lampy. Zdejmujemy ją i przystępujemy do wymiany. Najpierw obracamy oprawkę żarówki w lewo i wyjmujemy ją z obudowy. W miejsce przepalonej żarówki montujemy nową. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

W przypadku świateł cofania i tylnych przeciwmgielnych należy nacisnąć do góry zacisk znajdujący się z tyłu lampy wewnątrz zderzaka. Demontujemy całą lampę ze zderzaka pociągając ją w kierunku tyłu samochodu. Lokalizujemy przepaloną żarówkę i obracamy jej oprawkę w lewo i wyjmujemy z obudowy. Wymieniamy przepaloną żarówkę i montujemy wszystkie elementy w odwrotnej kolejności.

Lampy tylne (sedan)

Na początku otwieramy klapę bagażnika i demontujemy pokrywę ochronną lampy po odpowiedniej stronie, gdzie będzie wymagana wymiana żarówki. Wystarczy obrócić i wyjąć dwa zacisku mocujące. Teraz ściskamy do siebie dwa zaczepy mocujące i wyjmujemy cały panel wraz z żarówkami. W celu wyjęcia żarówki należy ją delikatnie wcisnąć w oprawę a następnie obrócić ją w lewo i wyjąć. Wkładamy nową żarówkę i przeprowadzamy montaż w odwrotnej kolejności.

Zobacz też: Jak wybierać żarówki? Porada

Lampy tylne (kombi)

Otwieramy tylną klapę i odkręcamy dwie śruby mocujące tylną lampę do nadwozia. Obracamy obudowę i wyjmujemy lampę z nadwozia. Następnie odłączamy złącze elektryczne i wykręcamy śrubę mocującą. W tym momencie możemy wyjąć oprawę żarówek z lampy. Lokalizujemy przepaloną żarówkę, wciskamy ją i obracamy w lewo. Wkładamy nową i montujemy wszystkie elementy w odwrotnej kolejności.

Lampy tylne (C-MAX)

Pierwszy krok to otwarcie tylnej klapy i zdjęcie poszycia tylnego słupka w bagażnika. W ten sposób uzyskamy dostęp do nakrętki motylkowej. Następnie zdejmujemy poszycie wykończenia ściany bocznej. Pod nim znajduje się druga nakrętka motylkowa. Dociskamy jedną ręką lampę do nadwozia a drugą odkręcamy dwie nakrętki. Należy być bardzo ostrożnym, żeby nakrętki nie wpadły pod tapicerkę. Wyjęcie ich może być poważnym problemem.

Zdejmujemy tylną lampę i odłączamy od niej kostkę elektryczną. Oprawa żarówek zamocowana jest na 3 śrubach, które należy wykręcić. Wciskamy żarówkę w oprawę i przekręcamy w lewo. Wyjmujemy ją z oprawy i wkładamy nową. Montaż wszystkich elementów przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Na końcu sprawdzamy działanie lampy.

Zobacz też: Jak dbać o światła? Poradnik.

3 lampa stopu

W nadwoziu typu hatchback i kombi wymiana jest bardzo łatwa. Na początku wykręcamy dwa wkręty trzymające lampę. Robimy to za pomocą śrubokręta gwiazdkowego. Wyjmujemy lampę z nadwozia, ściskamy dwa zaczepy mocujące i oddzielamy oprawę żarówek od lampy. Lokalizujemy przepaloną żarówkę i wymieniamy ją. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

W sedanie należy zdjąć pokrywę 3 lampy stopu a następnie odłączyć złącze elektryczne od lampy. Teraz odłączamy oprawę żarówek od lampy, wyjmujemy przepaloną i instalujemy nową. Montaż wszystkich elementów przebiega w odwrotnej kolejności.

Podświetlenie tablicy rejestracyjnej

Odkręcamy dwa wkręty mocujące i wyjmujemy całą lampę oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Wyjmujemy spaloną żarówkę i wkładamy nową. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Zobacz też: Jak perfekcyjnie wyczyścić reflektory?

  • Światła pozycyjne przód: W5W
  • Światła pozycyjne tył: P21/5W LUB P21/4W (C-MAX)
  • Światła krótkie: H7 lub ksenon D1S
  • Światła drogowe: H1
  • Kierunkowskazy przednie: PY21W
  • Kierunkowskazy tylne: PY21W
  • Kierunkowskazy boczne: WY5W
  • Światła cofania: P21W
  • Światła stopu: P21/5W lub P21/4W (C-MAX)
  • Światła przeciwmgielne przednie: H8
  • Światła przeciwmgielne tylne: P21W
  • Oświetlenie tablicy rejestracyjnej: C5W
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA